Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Funkcia Timeshift (časovo posunuté sledovanie televízie): čo to je?

Keď chcete bežiaci televízny program zastaviť, aby ste si vzali nejaké občerstvenie alebo nápoje, zašli do kúpeľne, alebo aby ste skontrolovali deti, potrebujete televízor s funkciou Timeshift. Ako funguje Timeshift a na čo treba pri tom dbať, sa dozviete nižšie.

1. Čo je to Timeshift?

Diaľkové ovládanie s televízorom v pozadí
© iStock.com/deepblue4you Pomocou funkcie Timeshift môžete jednoducho pozerať televízor s časovým posunom.

Funkcia Timeshift umožňuje časovo posunuté sledovanie televízie. Funkcia je označovaná aj ako

 • Time-Shifting,

 • Time-Slip alebo

 • Chase Play.

Smart TV s touto technológiou vám ponúka vyššiu flexibilitu pri sledovaní televízneho programu: takto si môžete práve vysielané relácie jednoducho pomocou diaľkového ovládača zastaviť a pokračovať v ich sledovaní neskôr. To vám umožní medzitým uskutočniť telefonát, na krátku dobu zájsť k dverám alebo vybaviť iné úlohy bez toho, aby ste museli čakať na reklamnú prestávku alebo aby ste niečo premeškali.

Upozorneniečas prerušenia je pri funkcii Timeshift obmedzený a spravidla je to maximálne 90 minút. Program sa navyše neuloží natrvalo. Keď chcete naopak nahrávať filmy a seriály a v jeden deň si ich budete chcieť pozrieť, mali by ste použiť funkciu USB nahrávanie.

Okrem toho nezabudnite, že dočasné nahrávanie televízneho programu pomocou funkcie Timeshift môže byť zamedzené príslušnou televíznou stanicou alebo danou reláciou. Okrem toho mnohé súkromné televízne stanice umožňujú televízne vysielanie s časovým posunom iba v normálnej kvalite obrazu (vysielacia stanica SD), zatiaľ čo vysielanie v rozlíšení HD je zvyčajne vylúčené. Pri verejno-právnom vysielaní je funkcia Timeshift bežne k dispozícii aj pri HD vysielacích staniciach.

2. Ako funguje časovo posunuté sledovanie televízie?

Funkciu Timeshift je možné použiť v štyroch jednoduchých krokoch:

 1. Aktivujte si funkciu Timeshift. Niektoré modely TV ponúkajú aj možnosť funkciu Timeshift permanentne aktivovať (automatická funkcia Timeshift), takže vy budete môcť danú funkciu kedykoľvek použiť.

 2. Keď chcete prerušiť aktuálny program, stlačte tlačidlo pauzy na diaľkovom ovládaní.

 3. Aby ste v sledovaní relácie mohli pokračovať, stlačte tlačidlo „Play“.

 4. Ak je to potrebné, použite tlačidlá rýchleho posunu smerom dopredu a dozadu, aby ste sa dostali k predchádzajúcej scéne alebo aby ste mohli preskočiť reklamu. Nezabúdajte však, že táto funkcia nie je k dispozícii vždy. Väčšina televíznych staníc bráni najmä rýchlemu posúvaniu alebo preskakovaniu reklamných blokov.

Tip: počas používania funkcie Timeshift by ste nemali prepínať na inú televíznu stanicu. V opačnom prípade bude vyrovnávacia pamäť vymazaná, takže pôvodný program sa bude môcť ďalej sledovať od príslušného, aktuálne vysielaného miesta.

Nezabúdajte, že príslušné vysielanie(-ia) je možné zaznamenávať do vyrovnávacej pamäte iba obmedzenú dobu. Preto si väčšinou musíte pripojiť k televízoru alebo prijímaču externé pamäťové médium (pevný disk, USB kľúč). Ďalšie informácie k tomu vám ponúkame v nasledujúcej kapitole.

3. Nevyhnutné vybavenie a alternatívy

Aby ste mohli sledovať televízne vysielanie s časovým posunom, potrebujete televízor, ktorý túto funkciu podporuje. Pri kúpe si všímajte nasledujúce označenia a potom skontrolujte, či vami zvolený model má aj funkciu Timeshift:

 • USB Rec/Play

 • Nahrávanie prostredníctvom USB

 • Zaznamenávanie prostredníctvom USB

 • PVR (osobný videorekordér)

 • DVR (digitálny videorekordér)

Okrem toho budete potrebovať aj vhodnú pamäť, na ktorú budete môcť zaznamenávať relácie. Na tento účel sú vhodné USB pevné disky (ideálne SSD disky) a čiastočne aj USB kľúč.

Alternatívne môžete funkciu Timeshift použiť aj pomocou nasledujúcich zariadení, ak je príslušný model vybavený touto technológiou:

 • Digitálny videorekordér

 • Prijímač s pevným diskom

 • DVD rekordér s DVD-RAM

 • Počítač s TV kartou

 • Digitálny prijímač s prípojkou USB/funkciou USB nahrávania

 • IPTV (televízory s DSL-TV, ktoré prijímajú televízny signál prostredníctvom internetového kábla)

 

Ďalšie užitočné články k téme

FAQ

Čo je to Timeshift?

Timeshift je funkcia televízorov, prijímačov a iných zariadení na príjem a zaznamenávanie TV signálu, ktorá umožňujú sledovanie televízie s časovým posunom: takto môžete v aktuálnom vysielaní urobiť prestávku a následne si ho pozrieť ďalej. 

Ako funguje funkcia Timeshift?

Pri aktivovanej funkcii Timeshift sa aktuálny program zaznamená, takže vo vysielaní po stlačení tlačidla urobíte prestávku a neskôr môžete pokračovať v jeho sledovaní. Niekedy je tiež možné posunúť reláciu smerom dopredu a dozadu. Avšak na rozdiel od nahrávania na USB sa záznam neuloží natrvalo a maximálna doba prestávky je spravidla obmedzená na 90 minút. 

Ako možno sledovať televíziu s časovým posunom?

Ak chcete pozastaviť spustený program, budete potrebovať televízor, prijímač alebo iné zariadenie na príjem a zaznamenávanie TV signálu, ktoré podporuje funkciu Timeshift. Potom môžete aktuálne vysielanie stlačením tlačidla na diaľkovom ovládaní zastaviť a neskôr si ho pozrieť ďalej.