Čo je to Smart-TV?
Chceli by ste si kúpiť nový televízor, na ktorom budete môcť aj streamovať seriály a filmy? Potom je televízor s pripojením na internet tou správnou voľbou. Zistite, na čo presne si musíte dávať pozor pri kúpe Smart-TV a aké funkcie sú možné!
1. Funkcie Smart TV
Odkedy si počítačová technika našla cestu aj do televíznych prijímačov, je možné sledovať nielen klasickú, to znamená lineárnu televíziu. Základným znakom inteligentného televízora (Smart-TV) je, že je pripojený k internetu prostredníctvom siete WLAN alebo kábla, čo výrazne rozširuje rozsah jeho funkcií.
Upozornenie: Čím rýchlejšie je internetové pripojenie, o to vyššie je rozlíšenie Smart TV a plynulejšie bežia streamy.
Podľa modelu a variantu vášho Smart-TV môžete využívať nasledujúce funkcie:
streamingové služby, ako napríklad Netflix a pod. na pozeranie seriálov, filmov, dokumentov atď.,
knižnice médií,
video platformy ako YouTube a pod.,
streamovanie hudby,
hry,
surfovanie na internete,
prístup k fotografiám a videám,
videotelefonovanie,
podpora AirPlay na bezdrôtový a priamy prenos obsahov zo zariadení Apple,
Mirror Cast na bezdrôtový prenos obsahov z mobilných zariadení do Smart-TV.
Po zapnutí Smart TV sa zobrazí úvodné rozhranie so základným výberom aplikácií – podobne ako v mobilnom telefóne alebo v tablete. Po ploche sa môžete pohybovať pomocou diaľkového ovládania – v závislosti od modelu aj pomocou hlasového asistenta. Z obchodu s aplikáciami si potom môžete stiahnuť ďalšie aplikácie.
Podľa výrobcu sa pre Smart-TV používajú rôzne operačné systémy. V dôsledku toho vyzerá používateľské rozhranie u každého modelu trocha inak – funkcie sú však vždy podobné. Výrobcovia v súčasnosti využívajú systémy:
Android-TV (často u Sony, Philips, Sharp a mnohých ďalších),
Tizen (vlastný operačný systém TV Samsung),
WebOS (LG),
a Firefox OS/My Home Screen (Panasonic).
Na týchto systémoch sa – rovnako ako u operačných systémov mobilných telefónov – pravidelne vykonávajú aktualizácie softvéru. Pri kúpe venujte pozornosť tomu, ako dlho a pravidelne sa budú pre Smart TV dodávať aktualizácie.
Upozornenie: Smart-TV nepodlieha žiadnemu štandardu, preto takmer každý výrobca ponúka vlastný variant. Tento výraz jednoducho znamená iba toľko, že televízor poskytuje viac ako lineárne televízne vysielanie. Smart-TV sa často označuje ako hybridný televízor, pretože je možné nielen streamovať médiá z internetu, ako napríklad seriály a filmy, ale aj sledovať klasickú, lineárnu televíziu.
2. Správna veľkosť uhlopriečky obrazovky
Veľkosť obrazoviek televízorov sa uvádza ako uhlopriečka obrazovky v palcoch ("). Jeden palec zodpovedá 2,54 centimetrom. Nasledujúca grafika znázorňuje, ako sa líšia rôzne veľkosti obrazoviek.
Aj vhodná vzdialenosť miesta na sedenie je rozhodujúca pre výber veľkosti Smart-TV. Ak sedíte príliš ďaleko od televízora, detaily sa strácajú. Ak sedíte príliš blízko pri televízore, môžete v závislosti od rozlíšenia obrazovky vidieť jednotlivé rušivé pixely a obraz už nemusí byť homogénny alebo môže dokonca blikať. Mala by sa tiež zvoliť ideálna vzdialenosť miesta na sedenie, aby sa oči nemuseli namáhať a aby ste mali ideálny obraz.
Nasledujúca tabuľka zobrazuje niekoľko bežných veľkostí a rozlíšení obrazoviek s odporúčanými vzdialenosťami na sedenie.
Tip: Chcete sa dozvedieť viac o výbere správnej veľkosti televízora? Potom si pozrite nášho poradcu k veľkostiam televízorov s praktickými tabuľkami príslušných veľkostí na čítanie aj na stiahnutie.
3. Správne rozlíšenie pre Smart-TV
Rozlíšenie televízorov uvádza, z koľkých obrazových bodov (pixelov) sa skladá televízny obraz. Pri výbere správnej kvality obrazu Smart-TV si môžete zapamätať tieto dve hlavné zásady:
Bežne platí: Čím viac pixelov, o to ostrejší je obraz.
Optická ostrosť však závisí aj od veľkosti obrazovky. Tu platí: Čím väčšia je veľkosť obrazovky, o to vyššie by malo byť rozlíšenie.
Bežnými rozlíšeniami sú v súčasnosti:
Full HD (1 920 x 1 080 px):
Full HD už nepatrí k štandardom, najmä pre veľké obrazovky, a nahrádza ho Ultra HD, resp. 4K a 8K. Rozlíšenie Full HD sa často používa už len na televízoroch s obrazovkami s veľkosťou do 32 palcov.Ultra HD/4K (3 840 x 2 160 px):
Vo formáte 16:9 sa obraz zobrazuje v rozlíšení UHD s 3 840 x 2 160 pixelov. Momentálne sa už UHD považuje za štandardné rozlíšenie.
4. Správna technológia obrazovky pre Smart-TV
Podľa technológie obrazovky sa jednotlivé obrazové body/pixely osvetľujú rôzne. Výsledkom je kvalitatívne odlišné podanie farieb a kontrastov. Vybrať si môžete z nasledujúcich bežných technológií obrazoviek:
LED (Liquid Emitting Diode): Technológia LED je ďalším vývojom LCD obrazoviek a často sa používa pri malých televízoroch.
QLED (Quantum Dot Light Emitting Diode): Smart televízory s technológiou obrazovky QLED poskytujú intenzívne farby a kontrasty a najlepší pomer ceny a výkonu. Obrazovky s technológiou QLED sa oplatia predovšetkým pri väčších uhlopriečkach obrazoviek.
- OLED (Organic Light Emitting Diode): Technológia obrazovky OLED v súčasnosti poskytuje najlepšiu kvalitu na trhu. Prístroje s OLED ponúkajú vernú čistotu farieb, vysoký kontrast a hlbokú čiernu. Okrem toho zostáva kvalita obrazu vždy rovnako kvalitná zo všetkých pozorovacích uhlov.
5. Zvuk Smart-TV
Televízory sú čoraz tenšie, aby dokonale zapadli do obytného priestoru. Vďaka tomu je ich možné zavesiť na stenu ako obraz. Tieto ploché konštrukcie idú však často na úkor zvuku televízora. Vďaka modernému dizajnu televízorov sa stráca priestor pre veľké reproduktory vrátane rezonančného priestoru.
Ak chcete mať istotu, že zvuk z televízora bude vždy ten najlepší, je dobré ho vylepšiť pomocou soundbaru alebo iných externých reproduktorov. Takto je možné dosiahnuť napríklad priestorový zvuk alebo dokonca Dolby Atmos.
6. Alternatívy k Smart-TV
Ak váš televízor ešte stále poskytuje dobrý obraz, ale nemá k dispozícii inteligentné funkcie alebo už nie sú možné aktualizácie operačného systému, môžete ho dodatočne vybaviť o takzvaný Set-Top box. Pomocou tohto zariadenia budete môcť siahnuť po mnohých inteligentných funkciách: Prístroj sa jednoducho spojí s rozhraním vášho televízora, pripojí na internet a vy sa okamžite dostanete do používateľského rozhrania so všetkými funkciami, ktoré by ste mali k dispozícii aj so Smart-TV. Prostredníctvom priloženého diaľkového ovládania sa následne môžete pohybovať po používateľskom rozhraní a často obsahujú dokonca aj hlasového asistenta.
Najznámejšími Set-Top boxmi, ktoré vám umožnia zážitok zo Smart-TV, sú:
Amazon Fire Stick,
Apple TV,
Google Chromecast,
a mnoho ďalších.
7. Zhrnutie
Väčšina televízorov dnes disponuje schopnosťou pripojiť sa na internet. V tejto časti sme pre vás zhrnuli najdôležitejšie aspekty kúpy inteligentného televízora.
Skôr ako sa rozhodnete pre nový Smart-TV, mali by ste si položiť nasledujúce otázky:
Aký veľký by mal byť môj nový Smart-TV?
To závisí od toho, ako ďaleko sedíte od televízora. Čím väčšia je vzdialenosť medzi vami a televízorom, o to väčšia by mala byť uhlopriečka obrazovky.Ktorý inteligentný televízor s ktorým operačným systémom si mám vybrať?
Operačné systémy Smart-TV sú závislé od výrobcov. Venujte pozornosť tomu, aký starý je softvér a ako dlho sa k nemu budú dodávať aktualizácie. V opačnom prípade sa môže stať, že aplikácie už nie sú podporované alebo sú dokonca nedostupné.Aké rozlíšenie by som mal(a) zvoliť pre svoj Smart-TV?
Od vzdialenosti miesta na sedenie a veľkosti televízora závisí aj výber rozlíšenia obrazovky, pretože čím väčšia je uhlopriečka obrazovky, o to vyššie by malo byť rozlíšenie. Zatiaľ čo Full-HD (1 920 x 1 080 px) je už dnes bežné iba pri menších televízoroch do 32 palcov, v súčasnosti sa už u veľkých televízorov považuje za bežný štandard Ultra-HD (4K).Po akej technológii obrazovky by som mal(a) siahnuť?
Ak kladiete dôraz na brilantné farby a sýtu čiernu, mali by ste sa rozhodnúť pre OLED displej. Tento je však dosť drahý a v podstate záleží na vašom rozpočte, či sa rozhodnete pre víťaza v pomere ceny a výkou v podobe QLED alebo pre prémiovú technológiu OLED.Aké rozhrania budem potrebovať?
Dávajte pozor na to, ktoré rozhrania by mal ponúkať váš nový smart televízor. Bežné sú prípojky HDMI, pomocou ktorých je možné prenášať nielen obraz, ale aj zvuk (napríklad prostredníctvom notebooku), ako aj sloty USB alebo dodatočné rozhrania pre pamäťové karty.- Čo mám robiť, ak chcem svoj televízor modernizovať a dodatočne vybaviť?
Ak chcete dodatočne vybaviť svoj televízor, ktorý nemá inteligentné funkcie, potom vám stačí inteligentný kľúč, ako Apple TV alebo Amazon Fire TV, ktorý vám umožní používať televízor viacerými spôsobmi. Okrem toho môžete vylepšiť zvukový prejav vášho televízora o priestorový zvuk alebo dokonca o Dolby Atmos, ak si zaobstaráte soundbar alebo externé reproduktory.
Ďalšie užitočné články k téme
- LCD alebo LED – čo je lepšie?
- LED, QLED alebo OLED: ktorý televízor je najlepší?
- Ako zistiť ideálnu veľkosť televízora
- Poradenstvo pri kúpe televízora
- Nahrávanie prostredníctvom USB: priame nahrávanie televízneho programu
- Funkcia Timeshift (časovo posunuté sledovanie televízie): čo to je?
- Dvojitý, duálny, trojitý tuner: vysvetlenie a porovnanie
- Projektor alebo televízor: Čo je lepšie?
- Rozlíšenie 4K a UHD: Význam, spoločné znaky a rozdiely
- Podsvietenie TV: Takto ním môžete TV dodatočne vybaviť!
- NanoCell vs. OLED: Čo je lepšie?
- Vybavenie systémom Ambilight – Takto sa to podarí!
- Čo je to Smart-TV?
FAQ
Potrebujem Smart-TV, keď stále pozerám klasickú televíziu?
Smart televízory sa nazývajú aj hybridné televízory, pretože umožňujú pozerať nielen lineárnu – teda klasickú, ale aj inteligentnú televíziu. So Smart-TV môžete využívať širokú škálu funkcií a nestratíte nič v porovnaní s televízorom, ktorý nie je možné pripojiť na internet.
Čo všetko potrebujem k Smart-TV?
Aby ste mohli plnohodnotne využívať Smart-TV, potrebujete pripojenie na internet. Smart-TV môžete pripojiť buď káblom alebo pomocou WLAN a podľa toho využívať všetky ďalšie funkcie.
Sú všetky televízory Smart-TV?
V súčasnosti je väčšina televízorov vo vyhotovení Smart-TV, to znamená, že majú možnosť pripojenia na internet, napríklad na streamovanie seriálov a filmov.