Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Sušička s tepelným čerpadlom alebo kondenzačná sušička – Čo je lepšie?

Chcete si zaobstarať novú sušičku bielizne, neviete však, ktorý spotrebič sa najviac hodí pre váš účel použitia? Ukážeme vám rozdiely medzi sušičkami s tepelným čerpadlom a kondenzačnými sušičkami a dáme vám tipy pre rozhodnutie sa o kúpe.

1. Takto funguje kondenzačná sušička

Kondenzačná sušička
Kondenzačná sušička nemá žiadny uzatvorený tepelný obeh.

Pri kondenzačnej sušičke prúdi teplý vzduch okolo textílií v sušičke a odoberá z nich vlhkosť. Keď teplý vzduch dopadne na elektrický kondenzátor, ochladí sa tak, že ho schladí sušičkou nasávaný vzduch z okolia. Teplota pritom klesne pod rosný bod a vlhkosť skondenzuje. Vzniknutý kondenzát sa potom hromadí v príslušnej nádobe. Táto takzvaná zásuvka na kondenzát sa musí po každom procese sušenia vyprázdniť. Pri každom sušení sa cyklus začína odznova tým, že sa nasáva chladný vzduch z okolia, aby sa mohol spustiť nový proces sušenia.

Výhody kondenzačných sušičiek:

Nevýhody kondenzačných sušičiek:

Priaznivejšia obstarávacia cena ako pri sušičkách s tepelným čerpadlom

Kondenzátor spotrebuje viac energie ako tepelné čerpadlo

Kratšia doba sušenia ako pri sušičkách s tepelným čerpadlom

Môže stáť len vo veľkých miestnostiach, pretože sa nasáva okolitý vzduch na účely chladenia

Bielizeň sa v porovnaní so sušičkou s tepelným čerpadlom suší veľmi teplým vzduchom, preto pri porovnaní nie je sušenie textílií také šetrné.Zhrnutie: Kondenzačné sušičky sú výkonné a ich zaobstaranie je cenovo výhodné. Preto by ste si mali pred kúpou položiť otázku, koľko chcete za novú sušičku minúť peňazí. Prihliadajte však na to, že kondenzačné sušičky spotrebúvajú podstatne viac energie kvôli kondenzátoru, ktorý beží na elektrický prúd, ako sušička s tepelným čerpadlom. Preto je najlepšie si pred kúpou prepočítať, ako často sa bude sušička prevádzkovať, napríklad prepočítané na jeden týždeň.

2. Sušička s tepelným čerpadlom funguje takto

Sušička s tepelným čerpadlom
Sušička s tepelným čerpadlom má uzatvorený tepelný obeh.

Sušička s tepelným čerpadlom rovnako využíva princíp kondenzácie, predstavuje ale ďalší vývoj kondenzačnej sušičky: namiesto kondenzátora sa používa tepelné čerpadlo, ktoré vznikajúci odpadový vzduch znovu používa na proces sušenia a nevťahuje okolitý vzduch na ochladenie teplého vzduchu, ako je to u kondenzačnej sušičky. Tým vzduch cirkuluje v obehu, pri ktorom teplý vzduch odoberá z textílií vlhkosť, tá pomocou chladiacej kvapaliny, ktorá sa nachádza v tepelnom čerpadla, skondenzuje a kvapky sa zhromažďujú v nádobe. Potom sa odpadový vzduch opätovne zohrieva a používa na sušenie bielizne. Aj pri sušičkách s tepelným čerpadlom sa musí pravidelne vyprázdňovať zásuvka na kondenzát.


Výhody sušičiek s tepelným čerpadlom:

Nevýhody sušičiek s tepelným čerpadlom:

Výrazne vyššia energetická efektívnosť ako u kondenzačnej sušičky

Vyššia obstarávacia cena v porovnaní s kondenzačnou sušičkou

Môže sa umiestniť do akejkoľvek miestnosti, pretože nie je potrebný okolitý vzduch

Doba sušenia je dlhšia ako pri kondenzačných sušičkách

Šetrné sušenie, pretože teplý vzduch nie je až taký horúci ako pri kondenzačnej sušičke

 


Zhrnutie: Sušičky s tepelným čerpadlom sú síce výrazne drahšie pri obstaraní ako kondenzačné sušičky, sú ale energeticky oveľa efektívnejšie. Pri častom používaní sa obstarávacia cena spravidla znovu vyrovná, merané podľa spotreby elektrického prúdu.

3. Ktorý spotrebič je pre mňa lepší – sušička s tepelným čerpadlom alebo kondenzačná sušička?

Kondenzačná sušička vs. sušička s tepelným čerpadlom
To sú rozdiely medzi kondenzačnou sušičkou a sušičkou s tepelným čerpadlom

Či sa rozhodnete pre sušičku s tepelným čerpadlom alebo kondenzačnú sušičku, závisí od vašich individuálnych zvyklostí pri praní. S týmito tipmi sa vám podarí nájsť tú správnu sušičku bielizne:

Kondenzačná sušička

  • Chceli by ste cenovo výhodnú sušičku, merané podľa obstarávacej ceny

  • Nemávate často bielizeň na sušenie (žijete v malej domácnosti a nemáte na pranie napríklad pracovný odev)

  • Chceli by ste rýchly proces sušenia

Sušička s tepelným čerpadlom

  • Kladiete dôraz na energetickú efektívnosť

  • Mávate často bielizeň na sušenie (žijete vo veľkej domácnosti – napríklad s deťmi – alebo musíte pravidelne prať pracovný odev)

  • Chcete mať možnosť umiestniť sušičku kdekoľvek

  • Kladiete dôraz na šetrné sušenie vašej bielizne

4. Ďalšie funkcie a vlastnosti sušičiek s tepelným čerpadlom a kondenzačných sušičiek

Dve sušičky v miestnosti
© iStock.com/gerenme Nielen sušička s tepelným čerpadlom, ale aj kondenzačná sušička majú svoje výhody a nevýhody.

Skôr ako sa rozhodnete pre novú sušičku, mali by ste dbať na niekoľko dôležitých aspektov kúpy, ktoré sme zhrnuli do nasledujúceho textu:

  • Druh konštrukcie: sušičky sú k dispozícii s predným plnením, pri ktorom sa bielizeň plní spredu, a s horným plnením, pri ktorom sa bielizeň vkladá zhora.

  • Kapacita: sušičky bielizne spravidla disponujú kapacitou od sedem do deväť kilogramov. Pre „single“ domácnosti sú k dispozícii aj varianty s objemom päť kilogramov.

  • Programy a vybavenie: sušičky bielizne môžu disponovať rôznymi zvláštnymi funkciami, napríklad časovými programami a stupňom vysušenia (suché na žehlenie, suché na uloženie do skrine a mnohé iné).

 

Ďalšie užitočné články k téme

FAQ

Je energeticky úspornejšia sušička s tepelným čerpadlom, alebo kondenzačná sušička?

Sušičky s tepelným čerpadlom sú výrazne úspornejšie pokiaľ ide o spotrebu elektrickej energie ako kondenzačné sušičky, pretože vzduch, ktorý sa používa na sušenie bielizne, sa nezohrieva elektricky, ale tepelným čerpadlom: čerpadlo pritom zachytáva teplo vlhkého vzduchu a znova ho uvoľňuje, keď vlhkosť skondenzuje.

 

Aký je rozdiel medzi sušičkou s tepelným čerpadlom a kondenzačnou sušičkou?

V prípade sušičky s tepelným čerpadlom sa teplý vzduch, ktorý sa využíva na sušenie bielizne, aktívne chladí zabudovaným tepelným čerpadlom, zatiaľ čo pri kondenzačnej sušičke sa na účely chladenia nasáva studený vzduch z okolia. Kondenzačná sušička by preto mala stáť v miestnosti, ktorá je dosť veľká a ponúka dostatok vzduchu. Okrem toho spotrebúva na zohriatie vzduchu výrazne viac elektrického prúdu ako sušička s tepelným čerpadlom.

 

Je pre mňa vhodnejšia sušička s tepelným čerpadlom alebo kondenzačná sušička?

Pre ktorý variant sušičky sa pri kúpe rozhodnete, závisí od vašich individuálnych potrieb a okolností. Záleží na tom, koľko peňazí chcete vynaložiť za novú sušičku, a ako často ju budete používať, napríklad v prepočte na jeden týždeň.