Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Gorgonzola: charakteristická chuť

Gorgonzola je taliansky mäkký syr s modrou plesňou. Jej francúzskou verziou je roquefort. S obsahom tuku približne 48 percent patrí k plnotučným syrom.

Užitočné informácie

Gorgonzola má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú gorgonzolu

Vyzretá gorgonzola je valcovitý bochník vážiaci asi 12 kilogramov. Má relatívne hrubú, červenkastú kôrku. Mäkké cesto je prevažne biele a prerastené zelenomodrými plesňovými žilkami. Chuť je jemnejšia ako vôňa. Mladý syr je veľmi krémový a má maslovú príchuť. Zrelé varianty sa časom stávajú stále pikantnejšie a majú takmer ostrú chuť. Gorgonzola, ktorá vonia kyslo alebo trpko alebo je dokonca sfarbená hnedasto, by sa však už nemala jesť.

Za charakteristickú chuť a mimoriadnu arómu gorgonzoly je zodpovedná modrá pleseň. Pre ľudský organizmus je táto ušľachtilá pleseň neškodná. Iba počas ťarchavosti je lepšie sa jej zrieknuť.

Ako sa gorgonzola vyrába

Na výrobu gorgonzoly sa používa mlieko už opatrené špeciálnymi plesňovými kultúrami (penicillium roqueforti). Ušľachtilá pleseň sa potom vyvíja počas procesu zrenia vo vnútri syra. Pred uskladnením sa kôrka viackrát prepichne oceľovými ihlicami. Tým získa modrá pleseň kyslík, ktorý potrebuje k rastu. Kôrka sa pravidelne obmýva slanou vodou. Aj táto vlhkosť podporuje rast tejto plesne.


Pôvod

Odkiaľ pochádza gorgonzola?

Tento svetoznámy syr s modrou plesňou a intenzívnou vôňou je typický pre taliansku syrovú kultúru. Pochádza z Lombardie, presnejšie zo severotalianskeho mesta Gorgonzola. Je to jeden z najstarších syrov na svete. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 879 po Kristovi. Jaskyne v tejto krajine boli vďaka prírodný plesniam, ktoré sa v nich vyskytovali, ideálnym miestom zrenia a skladovania. Názov syra je v kombinácii s miestom výroby od roku 1955 v Taliansku a neskôr aj v celej Európe chránený pečaťou DOC (Denominazione di origine controllata).


Sezónnosť

Kedy má gorgonzola svoju sezónu?

Gorgonzola dozrieva podľa typu dva mesiace až rok. Gorgonzola je v predaji po celý rok.

Naša ponuka mliečnych výrobkov a syrov

Platnosť od 25.04.2024 do 30.04.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže gorgonzola použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú gorgonzolu

Gorgonzolu možno v kuchyni využiť veľmi mnohostranne. Keďže má mimoriadne dobré vlastnosti topenia, hodí sa predovšetkým vo forme krémovej omáčky do cestovín, na pizzu, ako plnka pre torteliny alebo do rizota. Ale aj ako pikantné občerstvenie medzi dvomi jedlami na syrovej mise s bielym chlebom, olivami alebo hroznom je zaujímavým nápadom. Samostatne ako dezert, napríklad naplnený v čerstvých hruškách, chutí tiež vynikajúco. Vďaka plesni je gorgonzola „živá“ potravina s prebiehajúcim procesom zrenia. Preto by sa mala kupovať iba v malých množstvách.


Recepty

Čo možno pripraviť z gorgonzoly


Účinné zložky

Čo sa skrýva v gorgonzole

Obsah tuku v gorgonzole je podobný ako pri iných druhoch syra. Vďaka trojnásobnej fermentácii neobsahuje taliansky syr s modrou plesňou glutén ani laktózu a je preto veľmi vhodný pre ľudí s príslušnými neznášanlivosťami. Okrem toho je bohatý na B vitamíny, ktoré sú dôležité pre nervový a imunitný systém.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 360 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 19,4 g

Tuky: 31,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 257 µg

Vitamín B1: 0,05 mg

Vitamín B2: 0,43 mg

Vitamín B6: 0,11 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,6 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 612 mg

Železo: 0,3 mg

Draslík: 260 mg

Horčík: 20 mg

Sodík: 1400 mg