Limburger: intenzívne pikantná chuť
Limburger je mäkký syr, ktorý však možno krájať, z pasterizovaného kravského mlieka. Okrem jeho silnej vône a korenistej chuti je typický trochu lepkavý červený náter.
Limburger má tieto špecifické vlastnosti
Červený náter, ktorým je povrch syra pravidelne ošetrovaný počas procesu zrenia, podstatne prispieva k mimoriadne výraznej chuti a intenzívnej vôni. Vyzretý Limburger sa predáva v tvare tyčinkovitých kvádrov. Má krémovú farbu a červenkasto-hnedú kôru. Kvôli svojmu vzhľadu sa tiež občas nazýva „Tehlový syr“. Jeho konzistencia pripomína trochu syr feta, pretože je rovnako pevný a drobivý. Mladý Limburger má ešte skutočne jemnú chuť. Čím je zrelší, tým je mäkší, krémovejší a má intenzívnejšiu chuť.
Odkiaľ pochádza Limburger?
Tento syr pochádza z 13. storočia, kedy ho vyrábali mnísi v kláštoroch okolo dnešnej holandsko-belgickej oblasti Lüttich vo vtedajšom vojvodstve Limburger. V roku 1830 priniesol jeho recept veľkoobchodník so syrom, Carl Hirnbein, zo svojich študentských ciest do svojej vlasti Allgäu. V Oberallgäu otvoril prvú syráreň pre mäkký syr Limburger v južnom Nemecku. Výroba Limburgeru bola čoraz úspešnejšia. Jeden čas bol taký obľúbený, že jeho cena bola základom na výpočet ceny mlieka. Dnes sa Limburger vyrába hlavne v Nemecku.
Kedy má Limburger svoju sezónu?
Limburger je čerstvý výrobok, ktorý je v predaji po celý rok.
Na čo sa môže Limburger použiť a ako sa má skladovať?
Limburger je vhodný na výdatnú desiatu alebo olovrant predovšetkým na celozrnný chlieb a tiež nakrájaný na kocky do pikantného zeleného šalátu alebo klasického syrového šalátu. Kôrku tohto syra možno takisto jesť. Vďaka jeho dobrým tavným vlastnostiam ho možno dobre použiť v kombinácii s hlavným pokrmom, ako napríklad na plnenie zeleniny, ako sú cukety alebo paprika alebo v plátkoch na pokrmy z bravčového mäsa alebo na kuracie stehno. V Allgäu je veľmi obľúbený pri príprave tradičných syrových halušiek z Allgäu. Možnosti použitia Limburgera ako intenzívnej korenistej prísady sú v kuchyni takmer neobmedzené.
Ako Limburger skladovať
Bez chladenia by sa tento mäkký syr nemal uchovávať dlhšie ako jeden deň. V chladničke možno Limburger držať aj tri týždne. Kvôli jeho intenzívnej vôni by sa mal vždy dobre zabaliť do fólie alebo, ešte lepšie, by sa mal uchovávať v plastovej nádobe. Ako všetky syry patrí v chladničke do najvyššej priehradky alebo do niektorej priehradky dverí, kde nie je príliš chladno. Ak je kôrka mazľavá a vnútro syra scvrknuté, jeho konzumácia sa už neodporúča, pretože prekročil optimálny stupeň zrelosti.
Čo sa skrýva v syre Limburger
Tento syr z kravského mlieka možno kúpiť v rôznych stupňoch tučnosti. Je v predaji v piatich stupňoch tučnosti až po krémový. 20-percentný Limburger je najnízkokalorickejší variant, preto ho možno používať aj pri diétnej výžive. Limburger je bohatý na B vitamíny, ktoré sú zodpovedné za látkovú výmenu mastných kyselín a aminokyselín a tiež za aktiváciu energetických rezerv. Mäkké syry obsahujú veľa vody, preto tiež majú mäkkú konzistenciu. Ich vysoký podiel vápnika je dobrý pre kosti a zuby.
Kalórie: 268 kcal
Sacharidy: 0 g
Bielkoviny: 22,4 g
Tuky: 19,7 g
Vitamín A: 380 µg
Vitamín B1: 0,05 mg
Vitamín B2: 0,35 mg
Vitamín B6: 0,09 mg
Vitamín C: 0 mg
Vitamín E: 0,6 mg
Vápnik: 534 mg
Železo: 0,6 mg
Draslík: 128 mg
Horčík: 21 mg
Sodík: 720 mg