Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Limburger: intenzívne pikantná chuť

Limburger je mäkký syr, ktorý však možno krájať, z pasterizovaného kravského mlieka. Okrem jeho silnej vône a korenistej chuti je typický trochu lepkavý červený náter.

Užitočné informácie

Limburger má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý Limburger

Červený náter, ktorým je povrch syra pravidelne ošetrovaný počas procesu zrenia, podstatne prispieva k mimoriadne výraznej chuti a intenzívnej vôni. Vyzretý Limburger sa predáva v tvare tyčinkovitých kvádrov. Má krémovú farbu a červenkasto-hnedú kôru. Kvôli svojmu vzhľadu sa tiež občas nazýva „Tehlový syr“. Jeho konzistencia pripomína trochu syr feta, pretože je rovnako pevný a drobivý. Mladý Limburger má ešte skutočne jemnú chuť. Čím je zrelší, tým je mäkší, krémovejší a má intenzívnejšiu chuť.


Pôvod

Odkiaľ pochádza Limburger?

Tento syr pochádza z 13. storočia, kedy ho vyrábali mnísi v kláštoroch okolo dnešnej holandsko-belgickej oblasti Lüttich vo vtedajšom vojvodstve Limburger. V roku 1830 priniesol jeho recept veľkoobchodník so syrom, Carl Hirnbein, zo svojich študentských ciest do svojej vlasti Allgäu. V Oberallgäu otvoril prvú syráreň pre mäkký syr Limburger v južnom Nemecku. Výroba Limburgeru bola čoraz úspešnejšia. Jeden čas bol taký obľúbený, že jeho cena bola základom na výpočet ceny mlieka. Dnes sa Limburger vyrába hlavne v Nemecku.


Sezónnosť

Kedy má Limburger svoju sezónu?

Limburger je čerstvý výrobok, ktorý je v predaji po celý rok.

Mliečne výrobky a syry

Platnosť od 25.04.2024 do 30.04.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže Limburger použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý Limburger

Limburger je vhodný na výdatnú desiatu alebo olovrant predovšetkým na celozrnný chlieb a tiež nakrájaný na kocky do pikantného zeleného šalátu alebo klasického syrového šalátu. Kôrku tohto syra možno takisto jesť. Vďaka jeho dobrým tavným vlastnostiam ho možno dobre použiť v kombinácii s hlavným pokrmom, ako napríklad na plnenie zeleniny, ako sú cukety alebo paprika alebo v plátkoch na pokrmy z bravčového mäsa alebo na kuracie stehno. V Allgäu je veľmi obľúbený pri príprave tradičných syrových halušiek z Allgäu. Možnosti použitia Limburgera ako intenzívnej korenistej prísady sú v kuchyni takmer neobmedzené.

Ako Limburger skladovať

Bez chladenia by sa tento mäkký syr nemal uchovávať dlhšie ako jeden deň. V chladničke možno Limburger držať aj tri týždne. Kvôli jeho intenzívnej vôni by sa mal vždy dobre zabaliť do fólie alebo, ešte lepšie, by sa mal uchovávať v plastovej nádobe. Ako všetky syry patrí v chladničke do najvyššej priehradky alebo do niektorej priehradky dverí, kde nie je príliš chladno. Ak je kôrka mazľavá a vnútro syra scvrknuté, jeho konzumácia sa už neodporúča, pretože prekročil optimálny stupeň zrelosti.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v syre Limburger

Tento syr z kravského mlieka možno kúpiť v rôznych stupňoch tučnosti. Je v predaji v piatich stupňoch tučnosti až po krémový. 20-percentný Limburger je najnízkokalorickejší variant, preto ho možno používať aj pri diétnej výžive. Limburger je bohatý na B vitamíny, ktoré sú zodpovedné za látkovú výmenu mastných kyselín a aminokyselín a tiež za aktiváciu energetických rezerv. Mäkké syry obsahujú veľa vody, preto tiež majú mäkkú konzistenciu. Ich vysoký podiel vápnika je dobrý pre kosti a zuby.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 268 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 22,4 g

Tuky: 19,7 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 380 µg

Vitamín B1: 0,05 mg

Vitamín B2: 0,35 mg

Vitamín B6: 0,09 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,6 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 534 mg

Železo: 0,6 mg

Draslík: 128 mg

Horčík: 21 mg

Sodík: 720 mg