Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Tete de Moine: lahodný pôžitok

Boli to mnísi z opátstva Bellelay, ktorým sa už v roku 1192 podarilo vytvoriť syr, ktorý má nielen výnimočnú chuť, ale je aj mimoriadne trvanlivý. V tých časoch sa syr Tete de Moine stal aj platidlom a dokonca sa dával ako novoročný dar.

Užitočné informácie

Syr Tete de Moine má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý Tete de Moine

Bochník syra Tete de Moine má valcovitý tvar a priemer od desať do 15 centimetrov pri výške približne sedem až 15 centimetrov a hmotnosti od 700 do 900 gramov. Jeho homogénna hmota je mierne žltkavá a je pokrytá vrúbkovanou, červenkasto-hnedou kôrkou.

Chuť syra Tete de Moine je rovnako jedinečná ako jeho vzhľad. Syr má korenistú arómu a možno rozpoznať nielen kvetové tóny, ale aj arómy čerstvého sena a lesných húb. Na rozdiel od iných druhov tvrdého syra sa Tete de Moine nekrája na hrubé plátky, ale na veľmi tenké hobliny.


Pôvod

Odkiaľ pochádza syr Tete de Moine?

Vznik Tete de Moine siaha do roku 1192, keď mnísi z opátstva Bellelay v švajčiarskej Jure vyrobili prvý raz tento syr, ktorý je zaujímavý nielen svojou chuťou, ale aj dlhou trvanlivosťou. Syr sa veľmi rýchlo rozšíril, pretože ho mnísi používali ako platidlo. Či sa vtedy vyrábaný syr podobal dnešnému Tete de Moine je dodnes sporné, pretože znalosti potrebné na výrobu tvrdých syrov boli vo Švajčiarsku k dispozícii až od 15. storočia. V jeho dnes známej forme bol tento syr prvý raz vyrobený pravdepodobne okolo roku 1628. V súčastnosti sa Tete de Moine vyrába v troch švajčiarskych úradných obvodoch. Za svoju neporovnateľnú a jedinečnú arómu dodnes vďačí pasienkom v nadmorskej výške 700 metrov, na ktorých sa kravy pasú.


Sezónnosť

Kedy má syr Tete de Moine svoju sezónu?

Tete de Moine je v predaji po celý rok. Vyrába sa z kravského mlieka a dozrieva minimálne 75 dní v pivničných klenbách na doskách zo smrekového dreva. Pri dozrievaní sú rozhodujúce vlhkosť vzduchu minimálne 90 percent a teplota okolo 13 stupňov Celzia. Počas dozrievania sa syr pravidelne kefuje zmesou slanej vody a červených mazových baktérií.

Naša ponuka mliečnych výrobkov a syrov

Platnosť od 03.10.2024 do 09.10.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže syr Tete de Moine použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý Tete de Moine

Tete de Moine možno konzumovať čistý alebo ako obloženie na chlieb. Nekrája sa na hrubé plátky, ale na veľmi tenké hobliny. Na to sa používa špeciálny krájač, takzvaný „girolle“, ktorý bol vynájdený v roku 1981. Pomocou girolle možno nakrájať úplne tenké plátky syra, pripomínajúce ružice, pričom sa tvrdá kôra súčasne rozmrví. Tieto tenulinké plátky by sa mali konzumovať temperované a potom sa priam topia na podnebí.

Ako Tete de Moine správne uchovávať

Tete de Moine je veľmi dobre skladovateľný a najlepšie je ho skladovať v chladničke alebo v špeciálnej skrinke na syry. Veko, ktoré sa pred konzumáciou odreže zo syra v hrúbke asi pol centimetra, by sa malo odobrať a počas skladovania opäť položiť na syr, aby ho chránilo pred vysušením.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v syre Tete de Moine

Tete de Moine možno odporúčať aj zo zdravotného hľadiska. Poskytuje cenné bielkoviny a s približne 900 miligramami na 100 gramov má veľmi vysoký podiel vápnika. Okrem toho obsahuje v značnom množstve vitamíny skupiny A a B, a tiež sodík, fosfor, draslík, horčík a železo.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 386 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 24,5 g

Tuky: 32 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 330 µg

Vitamín B1: 0,05 mg

Vitamín B2: 0,3 mg

Vitamín B6: 0,06 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 900 mg

Železo: 0,3 mg

Draslík: 100 mg

Horčík: 40 mg

Sodík: 700 mg