Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Appenzeller: Tvrdý syr zo Švajčiarska

Podobne ako horský syr, Gruyère alebo ementál je Appenzeller druh tvrdého syra. V krajine svojho pôvodu, vo Švajčiarsku, sa zaraďuje k polotvrdým syrom. Jeho obsah sušiny je asi 60 percent pri obsahu tuku 50 percent.

Užitočné informácie

Appenzeller má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý Appenzeller

Appenzeller sa vyrába, ako horský syr a ementál, z nepasterizovaného plnotučného mlieka, avšak nie je tak veľmi syrený. Zrenie v kôrke prebieha od troch do šiestich mesiacov. Počas tejto doby sa povrch ošetruje rôsolom nazývaným „Kräutersulz“, vďaka ktorému získava svoju typickú chuť. Súčasťou rôsolu sú, okrem byliniek, soľ a čierne korenie, a tiež víno. Starostlivé a tradičné spracovanie zaručuje, že žiadny bochník syra neobsahuje umelé prísady.

Bochník okrúhleho tvaru s priemerom približne 30 centimetrov váži od šiestich do siedmich kilogramov a má mierne vlhkú, okrovožltú až červenohnedú kôrku. Typické je svetložlté alebo slonovinovo sfarbené cesto posiate ojedinelými otvormi vo veľkosti čerešňovej kôstky alebo hrášku. Charakteristická bylinkovo-korenistá aróma syru Appenzeller s narastajúcim vekom mení svoju intenzitu. Podľa stupňa zrelosti sa ponúkajú tri štandardné stupne Classic, Surchoix a Extra.


Pôvod

Odkiaľ pochádza Appenzeller?

Appenzeller sa nazýva podľa miesta svojho pôvodu, regiónu Appenzellerland vo Švajčiarsku. Pôvod výroby syra je doložený dokumentom z roku 1282. Označenie syra Appenzeller je dnes zákonom chránené a obmedzuje sa na výrobu syra v kantónoch Inner a Ausserrhoden a tiež na časť kantónov St. Gallen a Thurgau. Nepasterizované mlieko pochádza výlučne z okolia Säntis.


Sezónnosť

Kedy má Appenzeller svoju sezónu?

Appenzeller je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže Appenzeller použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý Appenzeller

Appenzeller možno servírovať priamo, je však tiež vhodný na fondue, raclette a na zapekanie. Appenzeller neskladujte spolu s inými druhmi syra. Zabalený ho možno skladovať podľa dátumu minimálnej trvanlivosti, po otvorení je ho však potrebné v krátkom čase spotrebovať.Účinné zložky

Čo sa skrýva v syre Appenzeller

Tento syr je aromatickou a výživnou potravinou, ktorá popri vápniku obsahuje aj vitamíny. Tento chutný syr však obsahuje aj veľa tukov a preto by sa mal konzumovať s mierou.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 386 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 25,4 g

Tuky: 31,6 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 350 µg

Vitamín B1: 0,04 mg

Vitamín B2: 0,44 mg

Vitamín B6: 0,07 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,9 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 800 mg

Železo: 0,3 mg

Draslík: 100 mg

Horčík: 36 mg

Sodík: 600 mg