Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Mandarínka: skutočná vitamínová bomba

Mandarínky sa pestovali už v 12. storočí p. n. l. v Číne a odtiaľ sa rozšírila do juhovýchodnej Ázie a Indie. Na začiatku 19. storočia sa dostala do Európy. Je východiskovým plodom pre mnohé ďalšie druhy ovocia, ako sú pomaranč, grapefruit a klementínka.

Užitočné informácie

Mandarínka má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvú mandarínku

Vždy keď potrebujete mimoriadnu porciu vitamínov, v klasickej mandarínke nájdete všetko, čo potrebujete. Mandarínky sú výdatným zdrojom živín a odporúčajú sa najmä ako zdroj vitamínu C. Rovnako ako pomaranč patrí k citrusom, ale obsahuje pomerne málo kyselín. Klementínka vznikla pravdepodobne krížením mandarínky a pomaranča.

Charakteristickým znakom mandarínky a klementínky je, že šupka mandarínky sa dá odstrániť ľahšie ako z klementínky. Okrem toho existujú ešte dva príbuzné druhy: satsuma a tangerínka. Satsuma má veľmi tenkú šupku a je šťavnatá, zatiaľ čo tangerínka je veľmi malá a mimoriadne sladká. 


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza mandarínka?

Predpokladá sa, že mandarínka pochádza pôvodne z Číny, Indie a Filipín. Názov „mandarínka“ možno odvodiť z pôvodu v Číne. Od 19. storočia rastie toto ovocie aj v oblasti Stredozemného mora a pestuje sa napr. v Španielsku, Taliansku, Izraeli a Turecku.


Sezónnosť

Kedy má mandarínka svoju sezónu?

Mandarínky si môžete kúpiť počas celého roku. Hlavné obdobie zberu je však v zimných mesiacoch od novembra do marca. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže použiť mandarínka a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú mandarínku

Mandarínka je vhodná na konzumáciu samostatne alebo sa môže pridávať do ovocných šalátov, müsli, tort alebo miešaných nápojov. Vynikajúco chutí aj vo forme šťavy alebo zmrzliny a ako prísada do šalátov, ako napr. v šaláte chicorée. Mandarínky by sa mali skladovať v chlade, ale v žiadnom prípade nie v chladničke. Odporúča sa zjesť ich čo najskôr po zakúpení, inak môže dôjsť k strate arómy a šťavy.


Recepty

Čo si môžete pripraviť s mandarínkami


Zloženie

Čo sa skrýva v mandarínke

Detailný pohľad na čerstvú mandarínku

Mandarínka je veľmi zdravý citrusový plod. Obsahuje veľa vitamínu C a A, čo posilňuje obranyschopnosť organizmu. Okrem toho sa zistilo, že mandarínka obsahuje rastlinnú látku, ktorá účinne podporuje spaľovanie tukov.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 46 kcal

Sacharidy: 10,2 g

Bielkoviny: 0,6 g

Tuky: 0,3 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 147 µg

Vitamín B1: 0,06 mg

Vitamín B2: 0,03 mg

Vitamín B6: 0,02 mg

Vitamín C: 32 mg

Vitamín E: 0,3 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 33 mg

Železo: 0,3 mg

Draslík: 150 mg

Horčík: 11 mg

Sodík: 2 mg