Kumkvat: sladkokyslá lahôdka
Kumkvat je pestovaný v Číne už 4000 rokov a preto sa považuje za jedno z najstarších citrusových ovocí. Anglický botanik Robert Forture priviezol toto ovocie do Európy a dal mu tiež názov. Kumkvat je v predaji po celý rok a pochádza väčšinou z Izraela.
Kumkvat má tieto špecifické vlastnosti
Kumkvat patrí k citrusovému ovociu a obsahuje veľmi veľa vitamínu C. Keď sa ovocie mierne leskne, je ideálne zrelé. Kumkvat má sladkokyslú chuť podobnú pomarančom. Rastie na približne 2 metre vysokých kríkoch, ktoré majú malé tŕne. Tieto kríky patria k rutovitým rastlinám. Plody, teda kumkvat, sú asi dva až päť centimetrov veľké a môžu byť guľaté, v tvare kvapky alebo valcovité. Šupka je oranžová až oranžovočervená a je jedlá. Dužina je rozdelená na tri až päť častí. Zvláštnosťou tohto ovocia je, že dužina chutí kyslasto a šupka sladkasto. Chuť sa najlepšie rozvinie, keď kumkvat pred konzumáciou trochu pogúľate v ruke.
Odkiaľ kumkvat pôvodne pochádza?
Kumkvat pochádza pôvodne z Číny. Dnes sa pestuje v týchto krajinách:
- Čína
- Japonsko
- Severná a Južná Amerika
- Afrika
- Stredomorské krajiny
Kedy má kumkvat svoju sezónu?
Sezóna kumkvatu trvá od novembra do apríla, hlavnými mesiacmi zberu sú február a marec.
Na čo sa môže kumkvat použiť a ako sa má skladovať?
Kumkvat možno konzumovať čerstvý alebo ako sušené ovocie. Takisto sa vynikajúco hodí aj na marmeládu, želé a ovocný šalát. Kumkvat je obľúbený v kuchyni kvôli jeho sympatickému vzhľadu. Možno ním pekne ozdobiť jedlá a vyzerá atraktívne aj v bowle a iných nápojoch. Chuťovo sa kumkvat vynikajúco hodí k mnohým mäsitým pokrmom, predovšetkým k hydine, kačke a jahňacine. Preto sa ním s obľubou dochucujú omáčky, ktoré sa podávajú k mäsu.
Ako kumkvat skladovať
Čerstvý kumkvat, ktorého šupka je hladká a tvrdá, možno nejakú dobu skladovať. Pri izbovej teplote ho možno uchovávať dva až tri týždne. Na kúsky narezaný kumkvat možno v zamrazenom stave konzervovať niekoľko mesiacov.
Čo sa skrýva v kumkvate
Kumkvat je skutočná vitamínová bomba. Obsahuje veľmi veľa vitamínu C, a to 35 miligramov na 10 gramov. Vyznačuje sa tiež vysokým podielom minerálnych látok. Vápnik je tu takisto bohato zastúpený.
Kalórie: 64 kcal
Sacharidy: 14,6 g
Bielkoviny: 0,6 g
Tuky: 0,3 g
Vitamín A: 29 µg
Vitamín B1: 0,09 mg
Vitamín B2: 0,08 mg
Vitamín B6: 0,03 mg
Vitamín C: 38 mg
Vitamín E: 0,3 mg
Vápnik: 16 mg
Železo: 0,6 mg
Draslík: 198 mg
Horčík: 13 mg
Sodík: 111 mg