Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Pomelo: ťažká váha medzi citrusmi

Citrusové plody sú hviezdami medzi ovocím v zime. Kým pomaranče, mandarínky alebo grapefruity sú všeobecne známe, pomelo je často ešte veľkou neznámou. V porovnaní s inými citrusovými plodmi je tento veľký plod skutočným nováčikom. Vzniklo až v 70. rokoch minulého storočia krížením grapefruitu a citrónovníka obrovského.

Užitočné informácie

Pomelo má tieto špeciálne vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvé pomelo

Aby ste si mohli pomelo vychutnať, musíte najskôr odstrániť obe vonkajšie šupky ovocia. Tým sa odkryjú jednotlivé segmenty dužiny, ktorá má sladkokyslú až horkú chuť a chuťovo pripomína zmes pomarančaa grapefruitu. Zrelé plody pomela majú mimoriadne vysoký obsah vitamínov, a preto sú obzvlášť vhodné ako skutočný posilňovač zdravia počas zimných mesiacov.

Ako rastie pomelo

Vždyzelený strom s plodmi pomelo môže dosiahnuť výšku až 15 metrov. Plody pomela dozrievajú voľne visiace na konároch a väčšinou sa oberajú ručne. Aby boli chránené pred vyschnutím, zavaria sa do zmršťovacej fólie


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza pomelo?

Stále ešte pomerne mladé ovocie pomelo pochádza pôvodne z Izraela, kde ho vyšľachtili na začiatku 70. rokov minulého storočia. Pomelo sa dnes pestuje takmer všade vo svete. Keďže ide o citrus, uprednostňuje primerané subtropické až tropické podnebie. Hlavné oblasti pestovania pomela sa dnes nachádzajú v Južnej Afrike, Indonézii a Thajsku, Malajzii a v južnej Číne. Jedna z najsevernejších pestovateľských oblastí, kde sa pomelo pestuje, je v Izraeli a v americkom štáte Florida.


Sezónnosť

Kedy má pomelo svoju sezónu?

V hlavných pestovateľských krajinách sa pomelo zbiera predovšetkým v období od októbra do apríla. Preto je dostupné hlavne v zimných mesiacoch. V závislosti od pestovateľskej oblasti sa čas zberu presúva smerom k jarným mesiacom.  


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže použiť pomelo a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé pomelo

Dužina pomela sa môže konzumovať buď v surovom stave ako ovocný snack, alebo ako zložka chutných ovocných štiav a čatní alebo ovocných nátierok. Aj šupku môžno za istých okolností použiť na dochucovanie jedál a na kandizovanie za predpokladu, že pochádza z chemicky neošetrených plodov. Vďaka svojej hrubej šupke sa pomelo môže pri izbovej teplote bez problémov skladovať približne dva týždne. Po rozrezaní by sa malo pomelo rýchlo spotrebovať.


Zloženie

Čo sa skrýva v pomele

Detailný pohľad na čerstvé pomelo

Konzumácia zrelých plodov pomela má priaznivý účinok na zdravie. Kvôli vysokému obsahu vitamínov je pomelo počas zimných mesiacov ideálne na podporu imunitného systému. Zrelé pomelo navyše poskytuje veľké množstvo cenných minerálnych látok, ktoré sú nevyhnutné pre mnohé metabolické procesy a normálne fungovanie svalstva, šliach a väzov.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 48 kcal

Sacharidy: 9,44 g

Bielkoviny: 0,76 g

Tuky: 0,04 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,03 mg

Vitamín B6: 0,04 mg

Vitamín C: 61 mg

Vitamín E: 0,27 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 4 mg

Železo: 0,11 mg

Draslík: 216 mg

Horčík: 6 mg

Sodík: 1 mg