Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Grapefruit: vitamín C áno, kalórie nie

Grapefruit je citrusové ovocie a rastie na päť až desať metrov vysokých stromoch. Vznikol až na konci 18. storočia krížením pomela a pomaranča, kvôli čomu sa ešte niekedy nazýva pomelo. 

Užitočné informácie

Grapefruit má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvý grapefruit

Plod grapefruitového stromu, ktorý pochádza zo subtropickej oblasti, je tiež známy pod nemeckým názvom Paradiesapfel (rajské jablko) a takisto sa v nemčine často označuje ako Pampelmuse. Ideálne podmienky na dozrievanie grapefruitov, ktoré majú svoj pôvod v krížení pomarančovníka s pomelom, sú v subtropických krajinách. Dnes sa pestujú a zberajú grapefruity vo všetkých stredomorských krajinách, v USA, Južnej Amerike, Južnej Afrike a v Izraeli.

Ako grapefruity rastú

Grapefruitovník dorastá do výšky desiatich metrov a rodí okrúhle, žlté plody s tenkou šupkou. Farba dužiny môže byť žltá, ružová až červenkastá a väčšinou obsahuje jadierka. Pri grapefruitoch, ktoré majú červenkastú dužinu, toto sfarbenie často pokračuje aj na častiach šupky.

Jednotlivé odrody grapefruitov sa delia do dvoch hlavných skupín. Prevažne belavo sfarbené, ale dužinaté plody, ktoré sa pestujú v Európe, majú väčšinou trpkejšiu dužinu ako sladšie, doružova sfarbené odrody zo subtropických krajín alebo ako chutné, do červena sfarbené plody z Izraela. 


Pôvod

Odkiaľ pochádza grapefruit?

Predpokladá sa, že grapefruit vznikol krížením pomaranča a pomela na ostrove Barbados. Odtiaľ sa dostal na Floridu, kde sa od tých čias pestuje. Dnes sa okrem toho väčšina grapefruitov pestuje aj v Karibiku. Naše grapefruity pochádzajú väčšinou z Južnej Afriky a Izraela.


Sezónnosť

Kedy má grapefruit svoju sezónu?

Doba zberu grapefruitov siaha od októbra do mája, ale v predaji sú po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže použiť grapefruit a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý grapefruit

Grapefruit možno jesť samotný alebo v ovocnom šaláte. Veľmi dobre sa hodí aj do tvarohu alebo do šalátov. Ak si grapefruit chcete vychutnať samotný, stačí ho rozpoliť a potom skonzumovať. Šťava je mimoriadne chutná v kombinácii s pomarančovou alebo mangovou šťavou. V ovocnom šaláte grapefruit dobre dopĺňajú iné citrusové plody.

Chutí aj ako želé alebo marmeláda. Grapefruit dodáva výdatným jedlám exotickú príchuť – napríklad hydine a rybám. Grapefruity možno skladovať niekoľko týždňov. Dajú sa uchovávať pri izbovej teplote alebo v chladničke v priehradke na ovocie, avšak nesmie tam byť príliš chladno.



Zloženie

Čo sa skrýva v grapefruite

Detailný pohľad na čerstvý grapefruit

Grapefruit je bohatý na vitamín C a môže vďaka antioxidačným účinkom bojovať proti voľným radikálom. Môže tak chrániť telesné bunky. Prítomné horké látky podporujú činnosť žalúdka a čriev. Povzbudením tráviacich orgánov možno lepšie čeliť baktériám a vírusom.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 38 kcal

Sacharidy: 7,4 g

Bielkoviny: 0,6 g

Tuky: 0,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 1,9 µg

Vitamín B1: 0,05 mg

Vitamín B2: 0,03 mg

Vitamín B6: 0,03 mg

Vitamín C: 44 mg

Vitamín E: 0,3 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 24 mg

Železo: 0,2 mg

Draslík: 148 mg

Horčík: 10 mg

Sodík: 2 mg