Limetky: kyslá alternatíva citrónov
Hoci sú limetky o polovicu menšie ako citróny, dokážu poskytnúť dvojnásobné množstvo šťavy. Chutia kyslejšie a výraznejšie ako citróny. Dužina limetky je väčšinou bez semien. Je to tropický plod, ktorý je zelený, niekedy však môže byť aj žltkastý.
Čo sú limetky?
Limetka alebo malá limeta sú veľmi podobné citrónom, sú však menšie a okrúhlejšie. V priemere majú iba niekoľko centimetrov. Sú zelené až žlté, ich chuť je kyslastá, s mierne horkým podtónom. Existujú rôzne odrody.
Bežne možno kúpiť tzv. perzskú limetku. Tá má výrazne zelenú kôru a svetlú dužinu s malým množstvom semien. Porovnateľné sú tahitské limetky. Oproti tomu kafírová limetka pochádza z Ázie, Brazílie a z niektorých oblastí Afriky. Šťavy obsahuje pomerne málo, preto sa používa najmä jej kôra do jedál typických pre danú krajinu.
Botanická klasifikácia a pôvod limetky
Limetka sa svojím tvarom, štruktúrou aj dužinou nápadne podobá citrónu. Odkiaľ ale vlastne pochádza tento menší príbuzný citrónov?
Botanická klasifikácia limetky
Limetka patrí do rodu citrusových rastlín a do čeľade rutovitých rastlín – rovnako ako citrón (Citrus x limon) a pomaranč (Citrus sinensis). Medzi najznámejšie druhy v našich končinách patrí perzská limetka (Citrus x latifolia). Rastie na vždyzelenom kríku pripomínajúcom strom, ktorý dosahuje výšku až šesť metrov. Listy môžu byť až desať centimetrov dlhé a biele kvety dorastajú do veľkosti až štyri centimetre.
Odkiaľ pochádza limetka?
Limetka pochádza pôvodne z Malajzie. Dnes sa pestuje napríklad aj v týchto krajinách:
- India
- Egypt
- Mexiko
- Brazília
Kedy majú limetky svoju sezónu?
Limetky sú u nás v predaji po celý rok, pretože sa dovážajú. Obdobie ich zrenia je pritom od marca do decembra.
Aké druhy limetiek existujú?
Existuje množstvo rozmanitých druhov limetiek, pričom niektoré sú pomerne bizarné. Je tiež dosť možné, že niektoré ste ešte nikdy nevideli.
Aký je rozdiel medzi limetkou a citrónom?
Najprv sa pozrime na tie najvýraznejšie rozdiely: limetka je zelená a väčšinou oveľa menšia ako jej žltý príbuzný. V skutočnosti ale ide o príbuzného z druhého kolena, pretože oba citrusové plody síce pochádzajú z citrónovníka, ale vznikli jeho krížením s inými rastlinami. Citróny sú prevažne oválne a limetky guľaté. Limetky majú viac šťavy, ale len polovičné množstvo draslíka v porovnaní s citrónmi. Chuť tohto zeleného citrusového plodu je pritom prenikavejšia.
Pravá limetka
Nazýva sa tiež mexická alebo kyslá limetka (Citrus aurantiifolia). Plody sú menšie a majú množstvo jadierok.
Kafírová limetka
Citrus hystrix tvorí vráskavé plody, ktoré majú málo šťavy. Známe sú najmä listy stromu, ktoré sa často používajú v thajskej kuchyni.
Kaviárová limetka
Microcitrus australasica, nazývaná tiež austrálska prstová limetka, vyzerá vskutku neobyčajne: plody sú podlhovasté a tvarom pripomínajú uhorky. V závislosti od odrody je plod zelený, žltý alebo dokonca červenkastý. Jej lahodná dužina vzhľadom pripomína kaviár, vďaka čomu ide o vynikajúcu prísadu do neobyčajných jedál a nápojov.
Limetka Rangpur
Citrus limonia sa nazýva aj mandarínková limetka, pretože má síce zelenú šupku, ale oranžovú dužinu.
Tahitská limetka
Tento druh dobre poznáte zo supermarketu: tahitská limetka, označovaná aj ako perzská limetka (Citrus latifolia), sa vyznačuje pevnou zelenou šupkou a svetlozelenou dužinou, ktorá nemá veľa jadierok.
Všetky užitočné informácie o limetkách
Rovnako ako citrón obsahuje limetka dôležité vitamíny a minerálne látky. Môže podporiť telo pri obrane proti voľným radikálom, predchádzať infekciám, chrániť proti poškodeniu buniek a dokonca pomôcť pri chudnutí.
Kalórie: 39 kcal
Sacharidy: 1,9 g
Bielkoviny: 0,5 g
Tuky: 2,4 g
Vitamín A: 1,7 µg
Vitamín B1: 0,03 mg
Vitamín B2: 0,02 mg
Vitamín B6: 0,05 mg
Vitamín C: 44 mg
Vitamín E: 0,4 mg
Vápnik: 13 mg
Železo: 0,2 mg
Draslík: 82 mg
Horčík: 15 mg
Sodík: 2 mg
Sú limetky zdravé?
Rovnako ako zvyšné citrusové plody, aj limetka je nezanedbateľnou súčasťou vyváženej stravy. Vzhľadom na obsah kyselín sa však odporúča vychutnávať si limetky v primeranej miere. Nadmerná konzumácia môže narušiť zubnú sklovinu a podráždiť žalúdok.
Limetky: vitamín C na podporu imunity
Rovnako ako ostatné citrusové plody, aj limetka obsahuje veľa vitamínu C, až 44 miligramov na 100 gramov. Kyselina askorbová, teda vitamín C, je nevyhnutná na budovanie kostí a okrem toho reguluje hladinu fosforu a vápnika v ľudskom tele. Je tiež dôležitá pri tvorbe hormónov a tkanív, podporuje pečeň pri odstraňovaní toxínov, zlepšuje vstrebávanie železa a napomáha imunitnému systému.
Limetky na zlepšenie nálady
Kyslá chuť vám vyčaruje úsmev! Je to naozaj tak, pretože éterické oleje obsiahnuté v citrusových plodoch preukázateľne zlepšujú náladu, vďaka čomu sa často používajú aj pri aromaterapii. Odporúča sa preto častejšie siahnuť po limetkách. Keďže drahocenný limetkový olej sa nachádza v šupke, určite si vyberajte plody v biokvalite.
Limetky obsahujú antioxidanty na ochranu buniek
Vitamín C, ale aj betakarotén, karotenoidy, meď a zinok: limetky obsahujú všetky tieto cenné antioxidanty, ktoré chránia bunky pred voľnými radikálmi. Tie vznikajú okrem iného v dôsledku cigaretového dymu, UV žiarenia a toxínov z prostredia a zaťažujú ľudské telo. Antioxidanty tak môžu chrániť pred ochoreniami a predčasným starnutím pleti.
Nákup a skladovanie limetiek
Čas na citrusy! Vďaka nasledujúcim tipom už nebudete musieť nikdy vyhodiť pokazené limetky.
Nákup limetiek: Ako spoznať zrelú limetku?
Šupka je po stlačení mierne pružná, žiarivá a lesklá, ale nie je tmavozelená, ale skôr čiastočne svetlozelená: presne takto vyzerá zrelá limetka. Ak je žltá a pôsobí sucho a tvrdo, je už pomerne stará – aj z takejto limetky sa však samozrejme dá šťava použiť.
Kupovať obyčajné alebo biolimetky?
Biolimetky sa pestujú bez použitia chemicko-syntetických pesticídov. Ak chcete použiť aj šupku, ktorá je mimochodom veľmi chutná, alebo plánujete ozdobiť štvrtinkami limetky caipirinha nápoje, určite stavte na biokvalitu. Ak chcete limetky len vytlačiť a získať z nich lahodnú šťavu, vystačíte si aj s obyčajnými plodmi.
Správne skladovanie limetiek: takto vám dlho vydržia
Ak budete skladovať citrusové plody v chladničke, nič tým nepokazíte. A platí to aj pre limetky. Ideálne je uchovávať ich na chladnom, suchom a tmavom mieste. Tak vám vydržia dva až tri týždne. Limetky však skladujte len spolu s inými citrusovými plodmi. Napríklad s jablkami sa vôbec neznesú, pretože tie uvoľňujú etylén, v dôsledku ktorého limetky rýchlejšie zrejú.
Na čo možno použiť limetky?
Hoci je jej dužina jedlá, zvyčajne sa limetka samotná nekonzumuje. Dôvodom je jej vysoká miera kyslosti, kvôli čomu je pre väčšinu ľudí nepožívateľná. Napriek tomu nachádza limetka svoje uplatnenie v mnohých oblastiach.
Takto chutí limetka
Šťava sa používa predovšetkým do čaju alebo iných nápojov, akými sú kokteily a bežné šťavy. Na rozdiel od citrónu má pikantnejšiu chuť. Jej kyslosť je pritom oveľa intenzívnejšia ako v prípade citrónu. Ideálne potraviny na kombinovanie sú zemiaky a zelenina. Šťavu je vhodné použiť aj pri príprave mäsa. K mäsu môžete pred pečením alebo po pečení pridať trochu limetkovej šťavy. Pri príprave karibských kokteilov je limetková šťava nenahraditeľnou súčasťou.
Limetky môžete skladovať pri izbovej teplote približne päť dní, inak stratia vlhkosť, postupne stvrdnú a scvrknú sa. Ak bude limetka uskladnená na studenom mieste, jej trvanlivosť bude dva až tri týždne.
Príprava limetiek: dôležitý tip
Citrusové plody vždy dôkladne opláchnite horúcou vodou, najmä ak sa chystáte použiť aj ich šupku. Studená voda nestačí na odstránenie zvyškov pesticídov a fungicídov. Biolimetky síce nie sú chemicky ošetrované, ale keď si predstavíte, koľkými rukami prešli, je tiež vhodné vyčistiť ich horúcou vodou.
Strúhanie kôry limetky
Ideálne je strúhať limetkovú kôru špeciálnym strúhadlom na kôru citrusov. Ak ju nemáte, môžete použiť aj obyčajné kuchynské strúhadlo alebo strúhadlo na syr. Nezabudnite vyskúšať aj tento geniálny trik: Položte na strúhadlo desiatový papier a pevne ho pritlačte, aby hroty prenikli cez papier. Pri strúhaní limetky sa tak kôra zhromaždí na papieri. Vyhnete sa tak tomu, že vám polovica nastrúhanej kôry uviazne v strúhadle.
Dá sa nahradiť limetka citrónom?
Samozrejme! Limetky síce chutia inak, no napriek tomu sa hodia do väčšiny jedál a nápojov, do ktorých sa dáva citrón.
Koktaily a nápoje s limetkami
Absolútnou klasikou spomedzi nápojov s limetkou je caipirinha, ale skvele s ňou chutí aj nápoj, ktorý má zrejme najmenej kalórií zo všetkých koktailov na svete: takzvaná „skinny bitch“ sa pripravuje z vodky, minerálnej vody a citrónovej alebo limetkovej šťavy. Z tohto citrusového ovocia však vyčarujete aj množstvo nealkoholických nápojov. Vyskúšajte napríklad chladený čierny čaj s limetkovou šťavou, javorovým sirupom a minerálnou vodou.
K akým jedlám sa hodí limetka?
V rizote, k rybám alebo na osvieženie domácej majonézy: limetka tvorí vynikajúci kontrast v slaných jedlách, najmä ak ide o recepty na pomerne ťažké a tučné jedlá.
Dezerty a iné sladké jedlá s limetkami
Existuje množstvo možností, ako použiť skvelú chuť limetiek v dezertoch, pečive a iných sladkostiach. S výraznou limetkovou arómou vytvára úžasnú harmóniu ovocie ako mango, jablko a maliny. Napríklad taká poleva z čerstvého syra a strúhanej limetkovej kôry je neodolateľne lahodná. A zabudnúť nesmieme ani na legendárny sladký koláč Key Lime Pie z Floridy.