Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Limetky: kyslá alternatíva citrónov

Hoci sú limetky o polovicu menšie ako citróny, dokážu poskytnúť dvojnásobné množstvo šťavy. Chutia kyslejšie a výraznejšie ako citróny. Dužina limetky je väčšinou bez semien. Je to tropický plod, ktorý je zelený, niekedy však môže byť aj žltkastý. 

Užitočné informácie

Limetky majú tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé limetky

Limetka alebo malá limeta sú veľmi podobné citrónom, sú však menšie a okrúhlejšie. V priemere majú iba niekoľko centimetrov. Sú zelené až žlté, ich chuť je kyslastá s mierne horkým podtónom. Existujú rôzne odrody.

Bežne možno kúpiť tzv. perzskú limetku. Tá má výrazne zelenú kôru a svetlú dužinu s malým množstvom semien. Porovnateľné sú tahitské limetky. Oproti tomu kafírová limetka pochádza z Ázie, Brazílie a z niektorých oblastí Afriky. Šťavy obsahuje pomerne málo, preto sa používa najmä jej kôra do jedál typických pre danú krajinu.


Pôvod

Odkiaľ limetky pôvodne pochádzajú?

Limetka pochádza pôvodne z Malajzie. Dnes sa pestuje napríklad aj v týchto krajinách:

  • India
  • Egypt
  • Mexiko
  • Brazília

Sezónnosť

Kedy majú limetky svoju sezónu?

Limetka je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu limetky použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé limetky

Hoci je jej dužina jedlá, zvyčajne sa limetka samotná nekonzumuje. Dôvodom je jej vysoká miera kyslosti, kvôli čomu je pre väčšinu ľudí nepožívateľná. Napriek tomu nachádza limetka svoje uplatnenie v mnohých oblastiach.

Takto chutí limetka

 

Šťava sa používa predovšetkým do čaju alebo iných nápojov, akými sú kokteily a bežné šťavy. Na rozdiel od citrónu má pikantnejšiu chuť. Kyslosť je intenzívnejšia ako pri citróne. Ideálne potraviny na kombinovanie sú zemiaky a zelenina. Šťavu je vhodné použiť aj pri príprave mäsa. K mäsu môžete pred pečením alebo po pečení pridať trochu limetkovej šťavy. Pri príprave karibských kokteilov je limetková šťava nenahraditeľnou súčasťou.

Limetky môžete skladovať pri izbovej teplote približne päť dní, inak stratia vlhkosť, stvrdnú a scvrknú sa. Ak bude limetka uskladnená na studenom mieste, jej trvanlivosť bude dva až tri týždne.Zloženie

Čo sa skrýva v limetkách

Detailný pohľad na čerstvé limetky

Limetka je veľmi zdravá. Rovnako ako citrón obsahuje dôležité vitamíny a minerálne látky. Podporuje telo v obrane proti voľným radikálom, predchádza infekciám, pôsobí proti poškodeniu buniek a dokonca môže pomôcť pri chudnutí.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 39 kcal

Sacharidy: 1,9 g

Bielkoviny: 0,5 g

Tuky: 2,4 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 1,7 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,02 mg

Vitamín B6: 0,05 mg

Vitamín C: 44 mg

Vitamín E: 0,4 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 13 mg

Železo: 0,2 mg

Draslík: 82 mg

Horčík: 15 mg

Sodík: 2 mg