Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ako rozmraziť mrazničku – tipy a triky

Ak dvierka vašej mrazničky už poriadne nepriliehajú a priestoru na potraviny je čoraz menej, je najvyšší čas pozrieť sa na to, ako rozmraziť chladničku. Ak je námraza v mrazničke príliš hrubá, hrozí riziko nedostatočného chladenia potravín. Odmrazený priestor mrazničky okrem toho spotrebúva oveľa menej elektrickej energie. Prečítajte si, aký je správny postup na odmrazenie mrazničky.

Otvorený mraziaci priečinok chladničky
© Lolostock - shutterstock.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • V tomto článku sa dozviete, na čo je dobré pravidelné odmrazovanie mrazničky.
  • Náš podrobný postup vám túto neveľmi obľúbenú činnosť výrazne uľahčí a po námraze v mrazničke nebude ani stopy.
  • Okrem toho vám prinášame súhrn tipov, ako zatiaľ uskladniť mrazené potraviny, ako nastaviť správnu teplotu v mrazničke a ako zabrániť opätovnej tvorbe námrazy.
Všeobecné informácie

Prečo a ako často rozmrazovať mrazničku?

Rozmrazovanie mrazničky nie je práve zábava, a preto túto činnosť zvyčajne odkladáme tak dlho, ako je to možné. Pravidelné odstraňovanie ľadu v mrazničke je pritom nesmierne dôležité. Mraznička úplne pokrytá námrazou totiž spôsobuje veľkú spotrebu energie. Okrem toho hrozí kazenie potravín, pretože v dôsledku ľadu nemusí byť možné dosiahnuť správnu teplotu v mrazničke, ktorá by sa mala pohybovať okolo mínus 15 stupňov Celzia. Moderné spotrebiče sú spravidla vybavené automatickým odmrazovaním, ktoré zabezpečuje automatické odstraňovanie ľadu. Ešte lepšie sú mrazničky využívajúce takzvanú technológiu No-Frost. Ide o vynikajúci spôsob, ako znížiť vlhkosť v chladničke do takej miery, že nedochádza k tvorbe ľadu. U takýchto spotrebičov odmrazovanie mrazničky v podstate nie je vôbec nutné. Napriek tomu nezaškodí pravidelne vypnúť a dôkladne vyčistiť aj takéto modely mrazničiek. Do odmrazovania sa treba pustiť vždy, keď zistíte, že vrstva námrazy v mrazničke je veľmi hrubá. Kompletné rozmrazenie by ste však mali robiť aspoň jedenkrát do roka.


Postup

Ako rozmraziť chladničku s mrazničkou

Odmrazovanie mrazničky nikto veľmi neobľubuje, no jednoznačne prináša ovocie. Dodržiavajte pritom najmä tieto pravidlá:

Krok 1: Príprava

Správny postup, ako rozmraziť chladničku s mrazničkou, je pripraviť si najprv utierky, hrniec s horúcou vodou, trochu trpezlivosti a pár pomôcok na vyčistenie mraziaceho priestoru. V mraziacom priečinku sa totiž časom nazhromaždia omrvinky a iné zvyšky potravín. Hoci mrazničku netreba čistiť tak často ako chladničku, je pravdou, že v zamrznutom prostredí sa poriadok robí len ťažko. To je ďalší argument, prečo mrazničku odmrazovať pravidelne. Pred rozmrazovaním treba mrazničku úplne vyprázdniť. To je však nutné trochu naplánovať. Ideálne je, keď sa v mrazničke nachádza len málo potravín. Odmrazovanie a čistenie mrazničky totiž chvíľu zaberie, preto je nutné poradiť si s tým, kde zatiaľ zmrazené potraviny uskladniť (k tomu sa čoskoro dostaneme).

Krok 2: Rozmrazenie

  • Vytiahnite mrazničku zo zásuvky a vyprázdnite všetky priečinky. Nezabudnite vybrať aj všetky zásuvky a priehradky. Ak je mraznička súčasťou chladničky a nie je možné samostatne ju vypnúť, treba odpojiť z elektrickej siete celý spotrebič.
  • Praktický spôsob, ako rozmraziť mrazničku, je vložiť do nej hrniec s horúcou vodou, položiť pod neho niekoľko väčších utierok a privrieť dvierka. Vďaka tomu sa voda z rozpustenej námrazy okamžite vsiakne. Na zem takisto položte pár utierok, aby ste zabránili menšej záplave, ak predsa len trochu vody unikne.
  • Ak sú kusy ľadu veľmi hrubé, obrňte sa trpezlivosťou! Rozmrazenie bude chvíľu trvať. Nesiahajte po ostrých predmetoch a nesnažte sa rozlámať ľad napríklad nožom. Inak hrozí, že priestor mrazničky poškriabete. V horšom prípade môže dôjsť k poškodeniu krehkých chladiacich prvkov. Ak chcete ľadu za každú cenu trochu pomôcť, použite tupý predmet, napríklad drevenú obracačku. Pomocou nej môžete námrazu opatrne odstrániť.
  • Trpezlivosť nie je vaša silná stránka? Celý proces odmrazenia mrazničky môžete urýchliť rozpustením hrubých nánosov ľadu fénom. Po odstránení všetkého ľadu môžete priestor mrazničky a chladničku vyčistiť.

Krok 3: Čistenie

Na čistenie nepotrebujete žiadne agresívne čistiace prostriedky. Kúpte si na to jemné domáce prostriedky šetrné k životnému prostrediu, ktoré zvládnu túto úlohu rovnako dobre. Okrem čistiaceho prostriedku budete potrebovať len hubku alebo handričku, prípadne trochu jemného univerzálneho čističa a octu. Ocot má dezinfekčné účinky, pôsobí proti baktériám a zabraňuje nepríjemnému zápachu. Jednotlivé priečinky dôkladne vymyte a utrite. Pri čistení nezabudnite ani na odtokový otvor na rozmrazenú vodu, ak je ním spotrebič vybavený. Ten sa dá pohodlne vyčistiť napríklad vatovou tyčinkou. 


Uskladnenie potravín

Kam medzitým s obsahom mrazničky? 

Ako rozmraziť chladničku, keď mraznička nie je ani zďaleka prázdna? Čo s uskladnenými potravinami? V zime, keď sa teploty pohybujú okolo bodu mrazu, môžete potraviny jednoducho vložiť do škatule a postaviť na balkón alebo terasu. V núdzi postačí aj parapetná doska. Mrazničku odmrazujte ideálne večer, po západe slnka. V lete vám skvele poslúži termotaška s chladiacim akumulátorom alebo elektrický chladiaci box. Ak potrebujete uschovať len málo potravín, vystačíte si aj s bežnou termotaškou.

Ale pozor: Ak sa niektoré potraviny rozmrazia, radšej ich už znova nezmrazujte. Môže totiž dôjsť k zmene chuti a konzistencie, a navyše potraviny môžu stratiť aj niektoré svoje živiny. S platnosťou dátumu spotreby a dátumu minimálnej trvanlivosti uvedených na obale už v takom prípade nemožno rátať. U niektorých potravín by dokonca mohlo dôjsť k ohrozeniu zdravia, pretože napríklad pri mäse rýchlo dochádza k množeniu zdraviu škodlivých mikroorganizmov. Ak sa do obalu dostane veľa vzduchu alebo sa nadlho preruší cyklus chladenia, môže dôjsť k takzvanému spáleniu mrazom. To možno rozpoznať podľa bielych alebo sivohnedých škvŕn. Takéto potraviny síce nie sú úplne pokazené, ale určite nebudú dobre chutiť. 


Prevencia

Tipy na prevenciu tvorby námrazy v mrazničke

Už zase sa obnovila námraza v mrazničke? To nepoteší, pretože okrem iného to môže nadmerne zaťažiť rozpočet vašej domácnosti. Tvorbe nepríjemnej námrazy však možno predísť pomocou pár jednoduchých trikov. Ľad totiž vzniká v dôsledku prenikania teplého vzduchu do priestorov mrazničky.
 

  • Preto neotvárajte dvierka mrazničky príliš často a nenechávajte ich dlho otvorené.
  • Skontrolujte tiež kvalitu tesnenia dvierok, či nie je popraskané alebo natrhnuté a či dobre prilieha.
  • Nezabudnite tiež na dodržiavanie správnej teploty v mrazničke. K nadmernej tvorbe námrazy totiž môže dochádzať aj pri nevhodnom nastavení teploty v mrazničke. 
  • Odporúča sa pritom hodnota mínus 18 stupňov Celzia.
  • Do mrazničky nikdy neukladajte horúce potraviny, pretože uvoľnená vlhkosť takisto prispieva k tvorbe námrazy.
  • Po odmrazení a vyčistení naneste do mraziaceho priečinku tenkú vrstvu olivového alebo slnečnicového oleja, prípadne glycerínu. 
  • Táto ochranná vrstva spôsobí, že nové vrstvy ľadu sa budú tvoriť oveľa pomalšie.

Upozornenie

Odmrazenie mrazničky bez rozmrazovania

Možno vás zaujíma, či sa dá mraznička rozmraziť aj bez procesu odmrazovania. Nikdy však nesiahajte po ostrých predmetoch, použite radšej sprej na rozmrazovanie mrazničky. Snaha o zoškriabanie ľadu nejakou pomôckou sa veru nevyplatí. Mohlo by dôjsť k poškodeniu priestorov mrazničky, čím by sa znížila jej funkčnosť.