Paella valenciana: ochutnajte originálny recept z Valencie
Prehľad obsahu na tejto stránke
- Prečítajte si, odkiaľ pochádza paella a aký je tradičný spôsob jej konzumácie.
V článku na vás okrem toho čaká recept na originálnu paellu valenciana.
Prezradíme vám tipy a triky, na čo všetko dbať, aby sa vám podarilo pripraviť dokonalú kuraciu paellu.
Odkiaľ pochádza paella?
Paella je tradičné ryžové jedlo z Valencie, ktoré je národným pokrmom celého pobrežia východného Španielska, najmä regiónu Valencia. Paella je však známa a všeobecne obľúbená aj vo zvyšných častiach Španielska. Okrem klasickej paelly valenciana existujú v jednotlivých regiónoch rozmanité varianty a recepty, pričom nechýbajú ani vegetariánske a vegánske alternatívy. V pobrežných častiach Španielska nájdete na jedálnych lístkoch aj paellu s rybou a morskými plodmi.
Tradične sa toto jedlo pripravuje na veľkej kovovej panvici na otvorenom ohni, v domácnostiach je však úplne bežné variť ho klasicky na sporáku. Španieli začali okolo roku 1900 používať latinský pojem patella, ktorý označuje veľkú dosku. Z tohto slova sa potom zrodilo označenie obľúbeného ryžového jedla paella. Väčšina španielskych domácností vlastní dokonca viacero panvíc na paellu v rôznych veľkostiach. Vďaka tomu sú rodiny pripravené na rôzne príležitosti a dokážu pripraviť paellu pre ľubovoľný počet osôb. V súlade s tradíciou sa paella konzumuje jednoducho lyžicou priamo z panvice. Vždy sa pritom podáva v čase španielskeho obeda okolo tretej poobede, ale nikdy nie na večeru.
A ešte jedna zaujímavosť: paella sa už dokonca dostala aj do Guinessovej knihy rekordov. Dňa 8. marca 1992 pripravili vo Valencii paellu na panvici s priemerom 20 metrov, ktorá vystačila až pre 100 000 osôb. Na jej prípravu sa okrem iného použilo 5 000 kilogramov ryže a 1 000 kilogramov paradajok.
Paella valenciana – originálny recept
Pre mnohých Španielov a mnohé Španielky je paella valenciana jediná pravá paella a považujú ju jednoznačne za klasickú verziu tohto ryžového pokrmu.
Recept na 4 porcie:
- 600 g kuracieho mäsa (prsia a stehná)
- 200 g zelených fazuliek
- 3 PL olivového oleja
- morská soľ
- 200 g bielych predvarených fazúľ z konzervy
- 3 ČL mletej údenej papriky
- 300 g drvených paradajok z konzervy
- 5 vláken šafranu
- 600 ml vody
- 200 g guľatozrnnej ryže
- čierne korenie
- Kuracie mäso opláchnite studenou vodou, osušte a nakrájajte na väčšie kusy.
- Zelené fazuľky očistite, opláchnite a osušte.
- Olivový olej zohrejte v panvici a mäso v nej asi 4 minúty prudko opekajte. Dochuťte morskou soľou.
- Pridajte zelené a biele fazule a varte spolu asi 2 minúty.
- Potom pridajte mletú papriku, paradajky a šafran. Do panvice prilejte vodu a nechajte všetko 5 minút povariť.
- Pridajte ryžu a varte asi 10 minút za stáleho miešania. Keď sa voda odparí, kuracia paella je hotová.
- Dochuťte ju morskou soľou a čiernym korením a konzumujte priamo z panvice.
Aká ryža je vhodná na paellu?
Ak si chcete uvariť paellu úplne ako vo Valencii, použite takzvanú ryžu Bomba, ktorá sa pestuje v španielskych regiónoch Valencia a Murcia. Tento druh ryže má nízky obsah škrobu, vďaka čomu zrnká zostávajú pevné aj po uvarení. Prípadne môžete použiť aj iné druhy guľatozrnnej alebo dlhozrnnej ryže. Ryža na rizoto by však pri varení príliš zmäkla a mala lepkavú konzistenciu, preto na paellu nie je vhodná.
Aké korenie na paellu použiť?
Charakteristickú nezameniteľnú žltú farbu dodáva paelle šafran, ktorý je dôležitou súčasťou klasického receptu. Často sa však namiesto šafranu používa aj žlté potravinárske farbivo alebo iné farebné koreniace zmesi, v snahe dodať paelle autentický vzhľad. Okrem toho sa klasická paella valenciana dochucuje soľou a čiernym korením.
Kuracie mäso na paellu
Do paelly patrí najmä biele mäso, ideálne kuracie. Najvhodnejšie je pritom mäso z kuracích pŕs alebo stehien. Mäso pritom pred varením nakrájajte ostrým nožom alebo sekáčom na menšie kúsky, aby bolo možné hotovú kuraciu paellu tradične konzumovať lyžicou z panvice a nepotrebovali ste pri tom nôž ani iné pomôcky.
Prečo sa paella nemá miešať
Domáca príprava paelly je hotová veda. Skutoční experti na paellu vedia, že počas varenia sa paella nikdy nesmie miešať. Dôvodom je takzvaný socarrat: pevná vrstva, ktorá sa vytvára na dne paella panvice a ktorá je neodmysliteľnou súčasťou tradičnej chutnej paelly valenciana. Túto chrumkavú kôrku tvorí spodná vrstva zrniečok ryže, ktoré sa spečú dokopy, kým sa zvyšok paelly nad nimi pomaly varí.