Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Sviečková: vynikajúca tradičná pochúťka z Česka

Máte chuť na klasické výdatné jedlo? Pripravte si tradičný český pokrm, ktorý vám určite zachutí: prinášame všetky dôležité informácie o kultovej sviečkovej s českými knedľami – vrátane toho, odkiaľ pochádza a ako si ju uvariť.

Na svetlom podklade je položená fialová servítka so strieborným príborom. Vedľa toho je zelený tanier s porciou sviečkovej.
© Kaufland

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Prezradíme vám, odkiaľ pochádza tradičná sviečková a ako vlastne prišla k svojmu menu.
  • Uvarte si dokonalú sviečkovú: inšpirujte sa naším podrobným receptom.
  • Prečítajte si tiež, ako pripraviť vynikajúce kysnuté cesto na dôležitú prílohu k sviečkovej – české knedle. 
Pôvod

Odkiaľ pochádza sviečková?

Ruka nalieva omáčku na tanier s porciou sviečkovej s českými knedľami, ktorý je položený na drevenom stole.
© Kaufland K sviečkovej patrí charakteristická hustá smotanová omáčka.

Sviečková je už odnepamäti súčasťou českej kuchyne, ktorej jedlá odjakživa patria ku gastronomickej kultúre na území vtedajšieho Českého kráľovstva. Dnes toto pôvodné územie zasahuje do Českej republiky. Česká kuchyňa sa však teší veľkej obľube aj v priľahlých regiónoch, ako je Sliezsko, Morava alebo Lužica. V časoch Českého kráľovstva sa originálna sviečková pripravovala z hovädzej sviečkovice, no dnes sa používajú aj iné druhy hovädzieho mäsa. Už celé roky a desaťročia sa jednotlivé české regióny dohadujú o tom, ako vlastne znie originálny recept na sviečkovú, odkiaľ presne pochádza a kto ho vymyslel. 

V Česku v súčasnosti dokonca existuje aj variant tohto jedla pripravovaný z bravčového mäsa namiesto hovädzieho, ktorý sa označuje ako falošná sviečková. Klasická verzia sviečkovej sa podáva s českými knedľami. Ďalšou charakteristickou súčasťou tohto jedla je výnimočne krémová smotanová omáčka. 

A ešte jedna zaujímavosť: legenda hovorí, že názov sviečková je odvodený od slova sviečka, pretože kedysi sa toto jedlo konzumovalo výhradne vo večerných hodinách, za svitu sviečok. Naozaj romantická predstava!


Recept

Uvarte si dokonalú sviečkovú

Ruka zastrkuje pomocou pinzety pásiky slaniny do poprepichovanej hovädzej sviečkovice, ktorá je položená na drevenej doske.
© Kaufland Hovädzia sviečkovica sa špikuje pásikmi slaniny špikovacou ihlou alebo pinzetou.

Rovnako ako u iných jedál, ktoré sú typické pre danú krajinu, aj v prípade sviečkovej existujú rôzne obmeny v závislosti od konkrétneho regiónu. 

 

Originálny recept na 4 porcie:

  • 150 g mrkvy
  • 200 g zeleru
  • 2 cibule
  • 1 bobkový list
  • 1 ČL čierneho korenia
  • ½ ČL nového korenia
  • 100 g prerastenej slaniny
  • 1 kg hovädzej sviečkovice
  • 1 PL prepusteného masla
  • soľ
  • 1 l hovädzieho vývaru
  • 2 PL horčice
  • cukor
  • 50 ml bieleho vínneho octu
  • 5 stoniek tymianu
  • 150 g smotany (s obsahom 30 % tuku)
  1. Mrkvu, zeler a cibuľu očistite a nakrájajte na väčšie kúsky. Bobkový list, čierne korenie a nové korenie vložte do čajového vrecúška a otvor stiahnite šnúrkou. 
  2. Slaninu pozdĺžne nakrájajte na pásiky s hrúbkou asi 1 cm. Hovädziu sviečkovicu v strede poprepichujte pozdĺž vláken veľmi úzkym a dlhým nožom. Cez otvory pomocou pinzety alebo špikovacou ihly pretiahnite pásiky slaniny.
    Dobré vedieť: tento krok sa označuje ako špikovanie a zabraňuje vysušeniu mäsa počas varenia.
  3. V uzatvárateľnom pekáči nahrejte prepustené maslo. Hovädziu sviečkovicu dôkladne osoľte a prudko ju asi 2 minúty opekajte z každej strany. Potom mäso vyberte.
  4. Pripravenú zeleninu opekajte v prepustenom masle približne 3 minúty. Dolejte vývar, primiešajte horčicu a zmes dochuťte cukrom a octom. Tymian umyte, vytraste dosucha a vložte ho spolu s hovädzou sviečkovicou a čajovým vrecúškom s koreninami do pekáča. Zatvorte veko a pečte pri nízkej teplote až 2 ½ hodiny.
  5. Potom mäso vytiahnite, prilejte do zmesi smotanu a rozmixujte omáčku dohladka. Dochuťte ju soľou, cukrom a prípadne aj octom. Omáčka by mala mať korenistú a jemne kyslú chuť. Mäso podávajte spolu s omáčkou. 

K dokonalej sviečkovej patria okrem hovädzieho mäsa a omáčky aj tradičné české knedle, brusnice a plátky citróna.


Príloha

České knedle

Dve narezané české knedle sú položené na tanieri, vedľa toho je vidlička.
© Kaufland Originálne české knedle majú podlhovastý tvar a podávajú sa nakrájané na plátky.

Dobrá sviečková sa nezaobíde bez českých knedlí ako príloha. Knedle sú totiž ako stvorené pre toto jedlo, pretože sa do nich príjemne vsiakne typická smotanová omáčka, vďaka čomu sa jej lahodná chuť úplne rozplýva na jazyku. České knedle sa však hodia nielen k sviečkovej, ale vynikajúce sú aj s gulášom a ďalšími jedlami s duseným mäsom. Recepty na knedle sa líšia v závislosti od jednotlivých regiónov a každý má svoje špecifiká. Originálne české knedle sa pripravujú zo žemlí, majú oválny až podlhovastý tvar a krájajú sa na plátky.

Kysnuté cesto na české knedle – ako na to

České knedle sa niekedy pripravujú aj s práškom do pečiva, ale originálny recept na české žemľové knedle obsahuje kvasnice. Prísady na dve knedle:

  • 1 žemľa, 2 – 3 dni stará
  • 250 ml mlieka
  • 10 g čerstvých kvasníc (prípadne 2 ČL sušených kvasníc)
  • 500 g pšeničnej múkyl#1 vajce
  • ½ ČL soli
  • ½ ČL cukru 
Prikrytá misa s kysnutým cestom je položená na rošte v rúre na pečenie.
© Kaufland Kysnutie cesta pri teplote 45 °C v rúre je jednoduché!
  1. Žemľu nakrájajte na kocky veľké asi 1 centimeter.
  2. Mlieko opatrne zohrejte v hrnci (nevarte ho) a za stáleho miešania v ňom rozpustite čerstvé kvasnice. 
  3. V mise zmiešajte múku, vajce, soľ a cukor. 
  4. Pridajte do misy mlieko s rozpustenými kvasnicami a všetko dobre premieste. 
  5. Postupne pridajte a zapracujte kocky žemlí. 
  6. Misu s cestom zakryte kuchynskou utierkou a nechajte ho na teplom mieste 45 minút kysnúť.
    Tip: Misu môžete vložiť do rúry nastavenej na 45 °C, režim spodný a vrchný ohrev.
  7. Vykysnuté cesto rozdeľte na polovice a rukami z neho vytvarujte dve podlhovasté knedle s dĺžkou asi 20 centimetrov a šírkou 10 centimetrov.
  8. Vo veľkom hrnci priveďte do varu osolenú vodu a knedle v nej varte asi 10 minút. Potom ich otočte a varte ďalších 10 minút.
  9. Knedle opatrne vyberte z hrnca a ihneď ich viackrát poprepichujte vidličkou, aby z nich unikla para. Ostrým nožom nakrájajte knedle na plátky a podávajte.