Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Aktivity na voľný čas: ako sa odpojiť od technológií

Digitalizácia prináša mnoho možností. Niekedy nás však premôže pocit, že čas strávený pred obrazovkami a neustála dostupnosť sú na nás jednoducho príliš. Niet sa preto čo diviť, že občas túžime po tom, vypnúť všetky zariadenia a aspoň na nejaký čas opustiť digitálny svet a venovať sa offline voľnočasovým aktivitám. Prečítajte si, prečo je digitálny detox prospešný a na čo pri ňom dbať.

Pohľad zhora na ženu, ktorá sedí na čalúnenej stoličke a číta knihu.
© ra66 – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Dôležitou súčasťou trendu všímavosti je aj digitálny detox, ktorý spočíva v znížení intenzity používania digitálnych zariadení a rôznych aplikácií.
  • Cieľom takéhoto digitálneho pôstu nie je úplne sa vzdať prítomnosti na sociálnych sieťach a v ďalších službách, ale len zmena postoja k nim a ich uvedomelé používanie, pri ktorom nedochádza k pocitu vyčerpania.
  • Úspešné odstránenie závislosti na sociálnych sieťach si však vyžaduje poctivú prípravu. Prinášame užitočné tipy, ktoré vám s tým pomôžu.
Všedný deň v digitálnom prostredí

Sociálne siete, streamovacie služby, vyhľadávače: každý deň sme online

Rolovať príspevkami na sociálnych sieťach typu Instagram alebo Twitter, potom niečo vyhľadať na Googli, alebo hltať jeden diel seriálu zo streamovacej služby za druhým – každý deň trávime nesmierne množstvo času online. Či už hľadáme tipy na ďalšiu dovolenku alebo si kontrolujeme e-maily, mnoho pracovných i súkromných činností vykonávame práve v digitálnom svete. Digitálne médiá a nástroje zohrávajú v živote ľudí takú veľkú úlohu, že mnohí majú problém automaticky nesiahať každú voľnú minútu po mobile. Aj to je znak toho, že digitálny detox a zameranie sa na voľnočasové aktivity sú vždy dobrý nápad.


Význam

Čo vlastne znamená digitálny detox a zameranie sa na iné voľnočasové aktivity?

Cieľom digitálneho detoxu je dodržať akýsi pôst od digitálnych médií a služieb a oddýchnuť si od nich. Príliš veľa času na Facebooku a pred obrazovkami a displejmi totiž môže mať zásadný vplyv na zdravie. Ak sa neviete odlepiť od mobilného telefónu, dochádza k dráždeniu očí a objaviť sa môže tiež stuhnutosť ako dôsledok nedostatku rozmanitého pohybu. Ak sa teda pustíte do digitálneho pôstu, ktorý dnes frčí, urobíte niečo prospešné nielen pre svoju myseľ, ale aj pre telo. Mnoho ľudí nepovažuje smartfón len za užitočnú pomôcku, ale aj za otravnú nutnosť, v dôsledku ktorej cítia tlak neustále sledovať, čo sa deje, byť nepretržite online a k dispozícii pre ostatných. Následkom toho môže dochádzať až k závislosti na mobile. Tá vyvoláva stres a môže dokonca viesť k poruchám spánku či úzkostiam. Ak ste sa dostali až do takéhoto štádia, je najvyšší čas dať si digitálny detox a vymyslieť si iné voľnočasové aktivity. 


Pridaná hodnota

Prečo je digitálny detox dobrý nápad

Nemajte obavy, pri digitálnom detoxe sa nemusíte zo dňa na deň navždy odpojiť od internetu. Skôr ide o zameranie sa na uvedomelé vnímanie trávenia voľného času, vďaka ktorému budete môcť regulovať používanie sociálnych médií a prispôsobiť svoje zvyklosti svojim skutočným potrebám. Nakoniec začnete smartfón opäť vnímať len ako užitočný nástroj a vrátite sa k jeho striedmemu a cielenému používaniu.


Príprava

Príprava na digitálny detox: úprimne sa zamyslite

Digitálny detox je účinné opatrenie, ako nájsť mieru v používaní digitálnych zariadení a programov, ktorá vám bude dokonale vyhovovať. Cieľom je dosiahnuť takzvaný digitálny wellbeing. Základ je však najmä pustiť sa do oddychu od digitálneho sveta, na čo je dobré vopred sa pripraviť. Pomôže vám s tým náš to-do zoznam:

  • Úprimne sa zamyslite: viete vôbec, koľko času trávite pred rôznymi obrazovkami a displejmi? Či už hľadáte tipy na zariadenie domácnosti na Pintereste alebo recepty na YouTube: na sociálnych sieťach sa dá ľahko stratiť pojem o čase. V prvom kroku si preto vyhraďte týždeň na zmonitorovanie situácie. Niektoré smartfóny majú možnosť nastavenia sledovania používania, no k dispozícii je aj viacero užitočných špeciálnych aplikácií.
  • Stanovte si svoje ciele: prečo sa chcete pustiť do digitálneho detoxu? Aké je vaše momentálne mentálne zdravie a čo chcete zmeniť na svojom spôsobe používania sociálnych médií? Ktorých aplikácií alebo služieb sa nemôžete alebo nechcete vzdať? Na všetky tieto otázky si samozrejme môžete odpovedať aj priamo počas detoxu. 
  • Informujte ostatných: Bojíte sa, že počas odpojenia sa od internetu stratíte kontakt so svojimi priateľmi, a zdráhate sa preto opustiť četovacie aplikácie a skupiny alebo sa obávate, že sa niekto nahnevá, keď mu neodpíšete tak rýchlo ako obvykle? Ak nechcete danú četovaciu službu úplne opustiť, často môžete len vypnúť upozornenia jednotlivých skupín. Napíšte ostatným správu, že sa snažíte obmedziť používanie smartfónu, a preto treba rátať s tým, že nebudete reagovať do niekoľkých sekúnd. A že možno neodpíšete dokonca ani v ten istý deň. Je pritom pravdepodobné, že veci aj tak úplne stačí riešiť až na nasledujúci deň. Tento prístup môžete podľa potreby prispôsobovať. Nutkanie neustále zachovávať dostupnosť v nás totiž vyvoláva pocit nátlaku.
  • Upravte nastavenie push notifikácií: Neustále zobrazovanie upozornení nás nepretržite udržiava v strehu. Pristúpte preto v súlade s mottom „too much information“ k ich neľútostnému uprataniu. Nemusíte pritom zakázať úplne všetky notifikácie, ale prinajmenšom dôkladne zvážte, ktoré nechať zapnuté a ktoré vypnúť.
  • Aktivujte si letový režim: Na noc je ideálne prepnúť smartfón do letového režimu. Telefón pritom úplne odložte najmenej jednu hodinu pred spaním. Modré svetlo vyžarované z displeja totiž narúša zaspávanie. Môžete si tiež napríklad nastaviť pripomienku na pevne stanovený „čas spánku“. Vhodnou voľnočasovou aktivitou pred spaním je čítanie knihy alebo iný upokojujúci rituál. Ak pred spaním počúvate podcasty alebo hudbu, použite časovač vypnutia, aby ste sa tesne pred spaním nemuseli znova pozerať na displej telefónu.

Bežný pracovný deň

Digitálny detox v práci: dodržiavajte prestávky

Mladá žena v olivovo zelenom tričku sedí za sivým písacím stolom a pracuje na laptope, vedľa nej je položený veľký pohár s vodou a misa s hroznom.
© SeventyFour – stock.adobe.com Digitálny detox v práci je samozrejme možné realizovať len čiastočne. Najmenej raz za hodinu by ste sa však mali odlepiť od obrazovky a zájsť si do kuchynky po pohár vody – dostatočný pitný režim je dôležitý spôsob, ako sa lepšie sústrediť.

Ak pracujete v kancelárii, je naozaj veľmi náročné vyhnúť sa kontaktu s elektronickými zariadeniami. Takéto pracovné podmienky sa dajú ovplyvniť len ťažko. Stále však máte pevne v rukách to, ako trávite ráno, cestu do práce a späť, ako aj prestávky – po zobudení si môžete dať jemný strečing, dochádzanie do práce môžete tráviť s knihou v ruke alebo môžete vyraziť na bicykli. Počas pracovného dňa nezabudnite dopriať očiam oddych od obrazovky. Tip: Po dvadsiatich minútach sa na dvadsať sekúnd zadívajte do diaľky a upriamte pritom pohľad napríklad na protiľahlú kancelársku budovu. Nesmierne dôležité je tiež nezabúdať na pohyb a pravidelnú zmenu polohy. Každú hodinu si preto zájdite do kuchynky po pohár vody a občas vyjdite von na čerstvý vzduch, aby ste si oddýchli od dlhodobého pozerania sa na displej a monitor.


Problémy na ceste k zbaveniu sa závislosti

Ako riešiť problémy na ceste k zbaveniu sa závislosti

Napriek predsavzatiam je dosť možné, že závislosť na mobile sa prejaví a budete mať nutkanie čo najrýchlejšie dobehnúť všetko, čo vám zatiaľ ušlo na Instagrame. Nepristupujte však k sebe príliš prísne, namiesto toho využite takéto chvíle na hlbšie zamyslenie sa. Práve v takýchto situáciách máte možnosť lepšie spoznať svoje potreby. Položte si pritom otázku, čo v skutočnosti potrebujete? Túžite po uvoľnení, rozptýlení alebo zábave? Je telefón naozaj vhodný prostriedok, ako to dosiahnuť? Cítite sa znudene, smutno alebo osamelo? Zabudnite na rozptyľovanie rôznymi aplikáciami a radšej zavolajte najlepšej priateľke či priateľovi alebo vyrazte na prechádzku do parku. 


Rutiny

Nové rutiny pre viac voľného času

Naučte sa odpútať sa od mobilného telefónu a zbavte sa závislosti na mobile. Skúste po príchode domov odložiť smartfón do misky na kľúče na chodbe – zíde z očí, zíde z mysle. Možno sa vám podarí motivovať k zmene aj zvyšok rodiny: stanovte si doma zóny, kam majú smartfóny zakázaný vstup, napríklad k stolu pri jedení. Alebo do spálne. Namiesto scrollovania sa radšej objímajte s najbližšími. Ak máte deti, zapojte ich do tejto voľnočasovej aktivity, ktorá vám umožní lepšie riadenie času. Televízor, laptop alebo tablet – je čas na ne aspoň na chvíľu zabudnúť.


V digitálnom svete napriek detoxu

Digitálny detox s podporou z digitálneho prostredia: prečo sa to navzájom nevylučuje

Keďže pri digitálnom detoxe nejde o úplné zanevretie na technológie, môžete si na začiatok prizvať na pomoc rozličné internetové vychytávky. Existuje totiž viacero užitočných počítačových aplikácií, časovačov vypnutia a takzvaných aplikácií na digitálny detox, ktoré vám uľahčia snahu venovať sa offline voľnočasovým aktivitám. Títo malí technologickí pomocníci slúžia na akési premostenie v rámci tohto významného kroku k zmene životného štýlu a zlepšeniu mentálneho zdravia. Z dlhodobého hľadiska ich však potrebovať nebudete. Len čo sa váš postoj a zvyklosti v súvislosti s používaním digitálnych médií zmenia, vyvážené a uvedomelé používanie smartfónu sa dostaví samo od seba.