Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Hrudkový čerstvý syr: nízkokalorická pochúťka

Jeden výrobca syra z Allgäu nechal raz zaregistrovať pojem „Hüttenkäse“ ako značku. Dnes sa používa na označenie hrudkového čerstvého syra aj od iných výrobcov. 

Užitočné informácie

Hrudkový čerstvý syr má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na hrudkový čerstvý syr

Hrudkový čerstvý syr, v Taliansku patria k jeho príbuzným mascarpone, ricotta, mozzarella alebo burrata, Brousse du Rove alebo tiež Fromage frais de corne a kozí čerstvý syr sú francúzske druhy. Aj grécka feta je čerstvý syr.

Hrudky alebo úlomky syra vznikajú pri hrudkovom čerstvom syre udržiavaním tepla na približne 55 stupňoch. Hrudkový čerstvý syr má svojskú chuť, ktorá ho odlišuje od ostatných čerstvých syrov. Pripravuje sa z odtučneného mlieka. V obchodoch je v predaji ako Hüttenkäse alebo tiež Cottage cheese. Hrudkový čerstvý syr je nízkotučný, nízkosacharidový a má veľký obsah bielkovín.


Pôvod

Odkiaľ pochádza hrudkový čerstvý syr?

Cottage cheese sa vyrába zrazením mlieka. Pri výrobe sa do zohriateho mlieka pridávajú baktérie mliečneho kvasenia a syridlo. Pri tomto procese mlieko zhustne. Tu vzniká prvá syrenina, ktorá sa krája pomocou syrovej harfy. Čiastkovým produktom tohto procesu je tvaroh. Na získanie čerstvého syra sa syrenina nakrája na malé hrudky, znovu zahreje a tiež zmieša so smotanou a soľou.


Sezónnosť

Kedy má hrudkový čerstvý syr svoju sezónu?

Hrudkovitý čerstvý syr je čerstvý výrobok, ktorý je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže hrudkový čerstvý syr použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na hrudkový čerstvý syr

Hrudkový čerstvý syr je veľmi obľúbený ako nátierka na chlieb a možno ho podľa ľubovôle kombinovať s ďalšími zložkami ako marmeláda alebo bylinky. Chutí však aj v šalátoch, omáčkach, zapekaný na nákypoch alebo ako súčasť dezertov. Cottage cheese možno po otvorení držať asi jeden týždeň a mal by sa skladovať v chlade.


Recepty

Čo možno pripraviť z hrudkového čerstvého syra


Účinné zložky

Čo sa skrýva v hrudkovom čerstvom syre

Hrudkový čerstvý syr je ľahký, chutný a zdravý. Je bohatý na bielkoviny a vápnik, neobsahuje však takmer žiadne kalórie.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 81 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 13,6 g

Tuky: 2,9 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 30 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,28 mg

Vitamín B6: 0,06 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 100 mg

Železo: 0,1 mg

Draslík: 50 mg

Horčík: 9 mg

Sodík: 400 mg