Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ovocný tvaroh: všestranný dezert

Ovocný tvaroh je veľmi krémový tvaroh s najrôznejšími príchuťami. K tvarohu sa kvôli tomu pridáva ovocná dužina a šťavy rôzneho ovocia. 

Užitočné informácie

Ovocný tvaroh má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý ovocný tvaroh

Tvaroh je mliečny výrobok. Vyrába sa z odstredeného mlieka pridaním mikrobaktérií a/alebo zvieracích enzýmov. Pri fermentácii, ktorá je pri výrobe tvarohu potrebná, sa po zrazení odstredeného mlieka oddelí pevná časť od tekutej. Tekutá časť, viac známa ako srvátka, sa pri farmárskej výrobe ešte aj dnes oddeľuje precedením alebo odkvapkaním cez plátno. Po pretlačení masy sa obsah tuku opäť zvýši obohatením smotanou. V priemyselnej výrobe sa tento postup výrazne urýchli pomocou odstredivky.

Ako vzniká ovocný tvaroh

Pri výrobe ovocného tvarohu sa do tvarohu pridáva dužina ovocia alebo ovocné šťavy rôzneho ovocia. Popri známom bobuľovom a kôstkovom ovocí, ako sú napríklad jahody, čučoriedky, ríbezle, čerešne, hrušky a jablká, sa tiež používa aj exotické ovocie ako banány, ananás, kivi či marakuja.


Pôvod

Odkiaľ pochádza ovocný tvaroh?

Odkiaľ tvaroh pôvodne pochádza, nemožno jednoznačne určiť. Spomína sa už od 14. storočia. 


Sezónnosť

Kedy má ovocný tvaroh svoju sezónu?

Ovocný tvaroh je čerstvý výrobok, ktorý je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže ovocný tvaroh použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý ovocný tvaroh

Ovocný tvaroh je mnohostranný dezert, ktorý možno hneď servírovať alebo o ozdobiť ďalším ovocím. Popri možnosti okamžitej konzumácie slúži ovocný tvaroh aj ako prísada na výrobu najrôznejších dezertov, koláčov a tort. Ovocný tvaroh sa s obľubou používa, ako alternatíva k smotane, pri príprave chutných a ľahkých ovocných tort, ako je jahodová alebo ananásová torta.

Ovocný tvaroh možno vynikajúco použiť aj pri príprave zmrzliny. Mnoho kuchárov objavilo ovocný tvaroh aj ako prísadu do sladkých nákypov a ako hlavnú náplň do pokrmov z lístkového cesta. Neotvorený ovocný tvaroh vydrží v chladničke podľa dátumu minimálnej trvanlivosti niekoľko týždňov. Po otvorení by sa mal spotrebovať do približne dvoch týždňov.Účinné zložky

Čo sa skrýva v ovocnom tvarohu

Konzumácia tvarohu sa považuje za zdravú. Pôsobí priaznivo na trávenie. Okrem toho poskytuje dôležité bielkoviny, pretože sa aminokyseliny, ktoré obsahuje, dokážu bez problémov pretvoriť na telesné bielkoviny.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 124 kcal

Sacharidy: 12,7 g

Bielkoviny: 10 g

Tuky: 3,7 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 2 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,28 mg

Vitamín B6: 0,03 mg

Vitamín C: 2 mg

Vitamín E: 0,1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 70 mg

Železo: 0,2 mg

Draslík: 100 mg

Horčík: 8 mg

Sodík: 30 mg