Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ázijské rezance – prehľad rôznych druhov rezancov

Smažené ázijské rezance so zeleninou a sójovou omáčkou, sklenené rezance, ryžové rezance s krevetami, ázijská polievka s mie rezancami alebo polievka ramen – o ázijské recepty na rezance veru nie je núdza. Čím sa však jednotlivé druhy rezancov odlišujú, ktoré prísady sa k nim najviac hodia a ako ich pripravovať? Pripravili sme si pre vás odpovede na všetky tieto otázky a k tomu jeden chutný recept.

Na obrázku sú smažené ázijské rezance v bielom hlbokom tanieri.
© topntp – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Soba, ramen, udon, mie, ryžové rezance: paleta druhov ázijských rezancov je naozaj pestrá.
  • Chuť a konzistencia jednotlivých druhov sa pritom môžu výrazne líšiť.
  • Prečítajte si, na čo dbať pri ich príprave, a ktorý druh ázijských rezancov sa hodí do jednotlivých receptov.
Definícia

Čo je typické pre ázijské rezance?

Rezance majú dlhú tradíciu, a to nielen v Európe, ale aj v ázijskej kuchyni. Práve pre Áziu sú typické tradičné pouličné stánky, v ktorých sa jedlá pripravujú priamo na ulici pred zrakom okoloidúcich a doďaleka šíria svoju intenzívnu vôňu. V rozmanitosti druhov a chutí sa pritom ázijské rezance bez problémov vyrovnajú tým európskym, líšia sa však v spôsobe prípravy i samotnej chuti. Na rozdiel od európskych rezancov sú väčšinou vyrobené z ryže a škrobu, v dôsledku čoho sa trochu lepia a majú nezameniteľnú, výraznú chuť. 


Výhody

V čom sú ázijské rezance výnimočné?

Hustá polievka s ryžovými rezancami je naservírovaná v miske, vedľa nej je položená sójová omáčka
© WONG SZE FEI – stock.adobe.com Mimoriadne chutná súčasť sýtych polievok: ryžové rezance sú jeden z mnohých druhov ázijských rezancov.

V porovnaní s európskymi rezancami vyrobenými z tvrdej pšenice majú ázijské rezance jednu dôležitú výhodu: hoci sa kvôli predĺženiu trvanlivosti takisto sušia, uvarené sú za chvíľku. Väčšinou ich stačí pár minút povariť v horúcej vode alebo vývare. Keďže jednotlivé druhy sa líšia v schopnosti viazať na seba omáčky a koreniny, je dôležité vedieť, ktoré rezance sa hodia do jednotlivých jedál.


Druhy

Aké druhy ázijských rezancov existujú?

Jednotlivé druhy ázijských rezancov sa odlišujú vzhľadom, zložením a konzistenciou. Prinášame prehľad najznámejších typov:

Ryžové rezance

Panvica s ázijskými rezancami a malé misky s rôznymi prísadami
© gkrphoto – stock.adobe.com Z ázijských rezancov a rôznych druhov zeleniny môžete vykúzliť množstvo lahodných a zdravých jedál.

Svojím tvarom pripomínajú fettuccine, ale majú oveľa svetlejšiu farbu, čo je dôsledok ich prípravy z ryžovej múky. Tieto bezlepkové rezance sa používajú v mnohých ázijských receptoch: vo vietnamskej kuchyni sa ázijské rezance používajú napríklad pri príprave polievky Pho Bo, v thajskej zase na jedlo Pad Thai, ktorého súčasťou je tiež rybia omáčka, vajcia a arašidy. Obľúbené sú však i ako príloha rôznych wok jedál so zeleninou.

Sklenené rezance

V suchom stave sa jemné vlákna ľahko rozpadajú. Po vložení do vody však rýchlo zmäknú a získajú takmer priehľadný vzhľad, na ktorý odkazuje aj ich názov. Sklenené rezance sú vyrobené zo škrobu fazúľ mungo a vody, vďaka čomu chutia úplne neutrálne. To je ideálne, ak ich chcete pridať do aromatického jedla, napríklad do šalátu alebo výraznej polievky. Tieto jemné ázijské rezance sa hodia aj ako náplň jarných roliek alebo pri príprave exotických taštičiek z cesta. Fritované zase slúžia ako krásna dekorácia taniera.

Ramen rezance

Ramen rezance možno rozpoznať podľa výraznej žltej farby, dĺžky a mierne zvlneného tvaru. Natrafiť na ne môžete najmä v japonských ramen baroch. Miestni kuchári ich tam každý deň pripravujú čerstvé, z pšeničnej múky, vajec, vody a soli. Zvyčajne sa podávajú ako súčasť polievky. U nás možno dostať najmä sušené ramen rezance, ktoré sú spravidla bez obsahu vajec. Nemusíte ich však používať len do polievky. Skvele chutia aj v zmesi opečenej na panvici alebo ako príloha mäsa či rýb. Ich uvarenie vo vode pritom trvá len asi päť minút.

Mie rezance

Dlhé mie rezance sú typický čínsky druh rezancov, ktoré si môžete kúpiť najčastejšie vo forme instantných, sušených blokov. Obsahujú pšeničnú múku, vodu, vajcia a soľ a vzhľadom najviac pripomínajú špagety. Po uvarení sú tieto rezance skvelé ako súčasť kuracej polievky alebo na prípravu wok jedla s omáčkou. Vďaka drsnému povrchu mie rezance vynikajúco viažu tekutiny.

Udon rezance

Udon rezance možno ľahko rozpoznať podľa ich tvaru: trošku pripomínajú špagety, ale sú oveľa hrubšie (majú asi 2 až 4 milimetre na hrúbku), svetlejšie a elastickejšie ako ich vzdialení talianski príbuzní. Udon rezance sa vyrábajú z pšeničnej múky, soli a vody. Na zhryz sú výnimočne pevné a chutia skvele s výrazným dipom pripraveným zo sójovej omáčky, zázvoru a koreniacej pasty Sambal Oelek. Výborné sú ale aj osmažené vo woku so zeleninou, kuracinou alebo tofu. Väčšinou sa dajú kúpiť už predvarené a vákuovo zabalené, vďaka čomu ich doma stačí povariť len asi tri minúty.

Soba rezance

Tieto hnedo-sivé japonské rezance sú vyrobené z pohánky a vody a majú jemnú orieškovú chuť. Platí pritom, že čím vyšší obsah pohánky obsahujú, tým je ich aróma intenzívnejšia. Niekedy sa do rezancov pridávajú aj riasy, ktoré im dodávajú zelenkastú farbu. Soba rezance sa podávajú buď studené s rôznymi dipmi (zo sójovej omáčky alebo rybieho vývaru) alebo teplé ako súčasť polievok. 

Somen rezance

Tieto jemné rezance patria k najtenším druhom japonskej kuchyne. Tradične sa vyrábajú z pohánkovej alebo pšeničnej múky a majú podlhovastý tvar. Pre somen rezance je typická sladkastá aróma, vďaka čomu sú obľúbenou súčasťou letných šalátov. Ich príprava je vskutku rýchla: stačí ich totiž povariť približne dve minúty.


Príprava

V akých receptoch možno ázijské rezance použiť?

Čas varenia sa líši podľa jednotlivých druhov rezancov a závisí aj od toho, či si ich kúpite v predvarenej alebo sušenej forme. Nezabudnite si preto prečítať návod na obale. Receptov na prípravu lahodných ázijských rezancov existuje mnoho. Veríme, že z nášho výberu receptov si nájdete podľa svojej chuti!