Amaro: jeden z obľúbených talianskych bylinných likérov
Prehľad obsahu na tejto stránke
- Amaro Montenegro je taliansky bylinný likér, ktorý sa skladá z rôznych prísad.
- Od Fernetu až po Alpine: prečítajte si, aké rôzne druhy likéru Amaro existujú.
- Amaro a Amaretto možno znejú, akoby ich chuť mala niečo spoločné, no pritom ide o veľmi rozdielne likéry.
Čo je Amaro?
Hlavnými zložkami likéru Amaro Montenegro sú okrem cukru, vody a alkoholu i bylinky, ako aj iné rastlinné prísady ako korene, kvety alebo kôra. Väčšina predajcov pritom neprezrádza, o aké konkrétne zložky ide – spravidla je recept na bylinný likér Montenegro Amaro tajný. Niektorí výrobcovia dokonca používajú recepty pochádzajúce z kláštorov alebo lekární. Vie sa aspoň to, že likéry často obsahujú aníz, horec, bazu, chinínovník, mätu, lipové kvety a harmanček. Jednotlivé prísady sa namáčajú v neutrálnom alkohole alebo víne a nakoniec sa dochucujú cukrom. Vznikne tmavý bylinný likér, ktorý má horko-sladkú chuť a hustú konzistenciu. Obsah alkoholu je väčšinou medzi desiatimi až 40 percentami.
Ako chutí Amaro?
Horký likér Amaro je vhodným aperitívom i digestívom. Typicky sa pije z vysokých štamperlíkov, ale môžete ho tiež podávať s ľadom, ozdobený plátkom citróna. Niektoré likéry Amaro Montenegro sa hodia aj do miešaných nápojov. Ak ho chcete podávať samotný, existujú dva spôsoby, ako si ho vychutnať. Pomarančový likér Amaro môžete podávať pri izbovej teplote, ale niekomu viac chutí vychladený.
Aké druhy existujú?
Talianske bylinné likéry možno rozdeliť do viacerých kategórií:
- Medium
- Fernet
- Alpine
Pozrite si prehľad rôznych typov horkého alkoholu Amaro:
Medium
Tento variant väčšinou obsahuje najviac 32 percent alkoholu a má jemný citrusový nádych. Asi najznámejšou značkou tejto kategórie je Ramazotti. Nápoj vynašiel v roku 1815 milánsky lekárnik Ausano Ramazzotti, pričom doň použil viac ako 30 rastlín a bylín, okrem iného vanilku, pomarančovú kôru, aníz a kvety ruže. Čoraz väčšej obľube sa však tešia aj ďalšie bylinné likéry z tejto kategórie, ako napríklad Averna Amaro, ktorý pochádza zo Sicílie. Averna obsahuje 60 rôznych rastlinných zložiek a na talianskej gastronomickej scéne sa teší veľkej obľube. Taliani si tiež zamilovali likér Amaro Montenegro, ktorého pôvod siaha do Bologne.
Fernet
Fernet má spravidla horkejšiu chuť než ostatné bylinné likéry pochádzajúce z Talianska. Obľúbeným druhom je Fernet Branca, ktorý vytvoril v roku 1845 lekárnik Bernadino Branca v Miláne. Podľa legendy zmiešal 27 bylín a hotovú zmes používal ako likér na žalúdok. Typickým znakom tohto bylinného likéru je 39-percentný obsah alkoholu a výrazná chuť.
Alpine
Ako už napovedá samotný názov, likérom z tejto kategórie dodávajú typickú arómu alpské bylinky. Taliansky bylinný likér tohto druhu zvyčajne obsahuje približne 17 percent alkoholu. Medzi príklad patria Zara Amaro alebo Braulio Amaro, ktoré patria medzi obľúbené digestíva. Hodia sa dokonca aj do koktailov a skvele chutia napríklad v spojení so zázvorovou limonádou.
Carciofo
Carciofo znamená artičoka a presne táto zložka dopĺňa bylinky takéhoto likéru. Najznámejší je likér Cynar, ktorý má horko-sladkú chuť a obsahuje asi 16,5 percenta alkoholu. Vychutnať si ho môžete samotný alebo ako súčasť longdrinku, napríklad v kombinácii s tonikom alebo nápojom s horkou citrónovou príchuťou. Takáto kombinácia patrí medzi obľúbené letné drinky a po doplnení kociek ľadu a ozdoby z pomarančovej kôry ide o vskutku lahodný a osviežujúci nápoj.
Tartufo
Už podľa názvu možno ľahko uhádnuť, čo je výnimočnou prísadou tohto likéru Amaro: obsahuje čierne hľuzovky nezameniteľnej chuti. Tieto likéry pochádzajú z talianskeho regiónu Umbria, ktorý je známy práve hľuzovkami, a obsahuje približne 30 percent alkoholu.
Amaro, pálenka, Amaretto – čím sa líšia?
Fernet, sambuca alebo grappa? V čom vlastne spočíva rozdiel medzi bylinným likérom typu Amaro Montenegro a pálenkou? Do likérov sa pridávajú ovocné šťavy a iné podobné prísady, ktoré zvyšujú obsah cukru a dodávajú alkoholu výnimočne sladkú chuť. V prípade pálenky ide o čistý destilát, teda priamy výsledok pálenia. Medzi celosvetovo obľúbené pálenky patrí najmä vodka, rum, tequila a whisky. Najmä v Taliansku je obľúbená grappa, ktorá sa vyrába z vína alebo výliskov z vína. Pálenka má okrem toho vysoký obsah alkoholu, ktorý spravidla prekračuje hodnotu 40 percent.
Ďalšou otázkou, ktorá sa núka vzhľadom na podobné označenie, je: má Amaretto niečo spoločné s Amarom? Je pravda, že Amaretto je zdrobnenina pojmu Amaro, ktoré v taliančine znamená „horký“. Súvis by sme mohli hľadať v horkých mandliach (v taliančine: mandorla amara), ktoré sa pôvodne používali pri výrobe likéru Amaretto. Čo sa však týka chuti, Amaretto sa so svojou sladkou chuťou a arómou pripomínajúcou marcipán ničím nepodobá bylinnému horkému likéru Amaro. Ak vás zaujímajú najnovšie potravinové trendy, prihláste sa na odber Kaufland newslettera. Neujde vám tak žiadna aktuálna informácia o našich produktoch a ponukách.