Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Recept na palacinky: ako na francúzsky originál

Kto by ich nepoznal: teplé, lahodné a príjemne sladké francúzske palacinky. Patria medzi najobľúbenejšie dezerty na francúzskej gastronomickej scéne. Vychutnať si ich môžete v pouličných stánkoch alebo vo forme dezertu v reštaurácii. Podávajú sa napríklad so škoricou a cukrom, džemom, zmrzlinou alebo v podobe klasického dezertu crêpes suzette. Prečítajte si, odkiaľ palacinky pochádzajú, čo musí obsahovať cesto a ako si ich jednoducho pripraviť aj v domácich podmienkach.

Dve na štvrtiny poskladané tenké palacinky, podávané na tanieri s omáčkou, zaváranými slivkami, medovkou a plátkami mandlí.
© Kaufland

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • V tomto článku sa dozviete, odkiaľ presne pochádzajú palacinky a ako si pripraviť základný recept na palacinky.  
  • Prečo je dôležité nechať cesto na palacinky odstáť a kedy je vhodný moment na obrátenie palacinky? Ak vás to zaujíma, čítajte ďalej. 
  • Okrem klasického receptu na crêpes suzette vám prezradíme aj ďalšie lahodné varianty francúzskych palaciniek.  

 

Definícia

Čo sú francúzske palacinky?

Hromada tenkých palaciniek s citrónovou kôrou poskladaných na tanieri.
© Kaufland Jednoduché francúzske palacinky: klasickým sladkým variantom so škoricou a cukrom nič nepokazíte.

Crêpes palacinky sú jemnejšia verzia klasických palaciniek. Platí pritom, že čím sú tenšie, tým lepšie. Francúzske palacinky sú dezert, ktorý sa rovnako ako klasické palacinky alebo lievance pripravuje väčšinou na sladko s džemom alebo inými prísadami. Medzi obľúbené varianty náplne do palaciniek patrí jablkové pyré, lieskovoorieškový krém alebo jednoducho cukor a škorica. Niekedy sa tiež namáčajú do alkoholu a potom flambujú. Existujú však aj slané varianty so šunkou a syrom, údeným lososom alebo tvarohom a pažítkou. 

Cesto na palacinky sa tradične pečie na okrúhlych nahriatych platniach, takzvaných crêpière alebo „palacinkovačoch“. Možno ste si spôsob ich prípravy už všimli v stánkoch na jarmokoch. Doma si môžete recept na palacinky poľahky pripraviť na jednoduchej panvici s nepriľnavým povrchom alebo na liatinovej panvici. V obchode však už zoženiete aj špeciálne ploché panvice a dosky na pečenie palaciniek. Majú nízky okraj, takže palacinku z takejto panvice či dosky ľahko vyklopíte rovno na tanier.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú palacinky crêpes?

Crêpes je sladký variant bretónskych palaciniek galette. Tieto tenučké bretónske palacinky z pohánkovej múky obsahujú len málo prísad: pohánkovú múku, soľ a vodu. Pohánka sa do oblasti Bretónska dostala z Ázie a jej výhodou je, že sa jej darí aj na neúrodnej pôde. Vďaka tomu sa pohánka vo Francúzsku rýchlo stala pevnou súčasťou miestnej kuchyne. Palacinky galette sa najčastejšie konzumujú na slano a sú rovnako tenké ako francúzske palacinky crêpes. Kedysi sa tieto palacinky pripravovali na horúcich kameňoch, ktoré sa v Bretónsku označujú ako „jalets“. Z tohto slova pochádza samotné pomenovanie galette. 

V zlatej odmerke je trochu múky z pohánkových semienok. Z pohánkovej múky sa pripravujú bretónske palacinky galettes.
Predchodcovia palaciniek crêpes: bretónske palacinky galettes z pohánkovej múky.

Časom začali poľnohospodári sadiť čoraz viac pšenice a aj pohánku v ceste na palacinky galette postupne nahradila pšeničná múka. V receptoch pribudlo tiež mlieko a vajcia a palacinky crêpes boli na svete. Takto nejako sa to údajne odohralo. A ešte jedna zaujímavosť: povráva sa, že palacinky galette boli dielom náhody. Vraj jedna francúzska gazdinka nechtiac rozliala tenké chlebové cesto na horúci kameň – a zrodila sa palacinka galette!

Príprava francúzskych palaciniek galettes a crêpes je identická, líšia sa len v spôsobe podávania. Stred palaciniek galettes sa ešte na crêpière posype syrom a obloží šunkou a volským okom. Potom sa jej strany ohnú dovnútra, čím vznikne štvorcový tvar. Palacinky crêpes môžete zrolovať, poskladať do trojuholníka alebo štvorcovej taštičky. Čo sa týka náplne do palaciniek, fantázii sa medze nekladú a siahnuť môžete po mnohých lahodných variantoch.


Základný recept

Základný recept na francúzske palacinky: spoznajte originál

Cesto na palacinky sa nanáša naberačkou na cesto na liatinovú panvicu.
© Kaufland Na plochú panvicu alebo palacinkovač možno naberačkou naniesť tenkú vrstvu cesta na palacinky a upiecť ho.

Recept na francúzske palacinky zvyčajne neobsahuje cukor, no zato v ňom nechýba štipka soli. Cesto by malo byť veľmi riedke, aby sa dalo v tenkej vrstve naniesť na liatinovú dosku palacinkovača alebo rozliať jednoduchými krúživými pohybmi po dne panvice a upiecť.  
 
Základný recept na francúzske palacinky:  
 

  • 30 g zmäknutého masla

  • 125 g múky (typ 405)

  • 3 vajcia (veľ. M)

  • 250 ml mlieka

  • 1 štipka soli

  • olej na potretie panvice

Keďže palacinky sa pečú veľmi tenké, cesto nie je nutné osladiť. Niektoré recepty však napriek tomu obsahujú jednu alebo viacero lyžíc kryštálového, vanilkového alebo práškového cukru. V niektorých receptoch nájdete v zozname ingrediencií aj rum alebo rôzne likéry, napríklad pomarančový likér, prípadne rôzne koreniny, ako je muškátový orech alebo škorica.

A ešte jedna zaujímavosť: nefalšovaný francúzsky šmrnc dodáte cestu na palacinky crêpes pivom. Existujú totiž aj recepty, v ktorých sa používa pivo. Pivo pritom dodáva cestu neopakovateľnú nadýchanosť. Za pokus to rozhodne stojí.

Kedy je vhodný moment na obrátenie palacinky?

Vedeli ste, že existuje dokonalý moment, kedy je treba palacinku obrátiť? Áno, je to naozaj tak. Záleží aj na vhodnom načasovaní. Ak sa pokúsite obrátiť palacinku príliš skoro, potrhá sa. Ak k tomuto kroku pristúpite príliš neskoro, palacinka môže prihorieť. Dôležité je všímať si povrch cesta. Ak začne byť matný, nastal čas palacinku obrátiť. Matný vzhľad znamená, že z cesta sa dostatočne odparila vlhkosť a francúzska palacinka by sa už nemala lepiť.

Cesto na palacinky sa tradične pečie na okrúhlych nahriatych platniach, takzvaných crêpière alebo „palacinkovačoch“. Možno ste si spôsob ich prípravy už všimli v stánkoch na jarmokoch. Doma si môžete recept na palacinky poľahky pripraviť na jednoduchej panvici s nepriľnavým povrchom alebo na liatinovej panvici. V obchode však už zoženiete aj špeciálne ploché panvice a dosky na pečenie palaciniek. Majú nízky okraj, takže palacinku z takejto panvice či dosky ľahko vyklopíte rovno na tanier.

Riedke cesto vyteká z naberačky do plochej panvice na palacinky potretej olejom.
© Kaufland Pred upečením cesta na panvici vymazanej olejom alebo maslom môžete cesto na palacinky nechať odstáť, aby naplno rozvinulo svoju arómu.

Prečo je dôležité nechať cesto na palacinky odstáť?

Cesto na palacinky by ste mali nechať najmenej 30 minút odstáť. Názory na to, či by ste cesto mali nechať v teple alebo chlade, napríklad v chladničke, sa líšia. My však odporúčame nechať ho odstáť pri izbovej teplote. V ceste sa spustí jemný proces kvasenia a lepok obsiahnutý v múke začne pracovať, čo vedie k lepšej stabilite cesta. Do palacinkového cesta pritom môžete pridať všetky prísady, ktoré prispejú k jeho výraznej aróme. 

 


Klasika

Crêpes suzette – klasická francúzska pochúťka

Crêpes suzette sú asi najznámejším spôsobom prípravy francúzskych palaciniek crêpes. Výnimočným prvkom tohto receptu na palacinky je, že sa flambujú s likérom Grand Marnier. Zvykom je, že sa tento krok vykonáva rovno pri servírovaní, čo sa u hostí vždy stretne s veľkým nadšením. Palacinky crêpes suzette pritom nerobia len veľa vizuálnej parády, ale tiež vynikajúco chutia. Patrí k nim štedré množstvo omáčky z pomarančovej šťavy a pomarančového likéru, ktorú môžete povariť s niekoľkými plátkami čerstvých pomarančov. Chuť týchto palaciniek je ovocná, sladká a neuveriteľne aromatická.


Recepty

Recepty na palacinky: sladké i slané