Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Deti v záhrade: ako zažiť hromadu zábavy

Zbožňujete starostlivosť o rastliny a chcete, aby sa aj z vašich detí stali nadšení malí záhradkári? V tomto článku sa dozviete, s akými kreatívnymi záhradkárskymi projektmi môžete s deťmi hravo objavovať prírodu a prebudiť v nich nadšenie pre prácu v záhrade.

Otec s malými deťmi pracujú pri peknom počasí v záhrade a spoločne kopú jamu.
© Halfpoint – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Hranie, tvorenie, zberanie úrody: zistite, ako motivovať deti na prácu v záhrade, aby sa stala ich najobľúbenejším miestom.
  • Prinášame tipy na záhradné projekty, ktoré budú baviť malé aj väčšie deti. 
  • Nemáte vlastnú záhradu? Žiadny problém! V tomto článku tiež nájdete najlepšie nápady pre balkón a zeleň v interiéri. 
Zábavné práce v záhrade

Záhrada – miesto na oddych, hry a objavovanie sveta

Čo takto vypestovať si krásne kvitnúce kvety? Ako vonia kvet ruže? A ako chutí vlastnoručne vypestovaná zelenina? Malé deti sú od prírody zvedavé a zbožňujú objavovanie životného prostredia všetkými zmyslami. Aj skromná zelená oáza preto nesmierne obohatí ich život: nikde sa totiž neobjavuje príroda lepšie a bezpečnejšie ako vo vlastnej záhrade. Rozšírte sa obzory a zamerajte sa na to, čo a kedy možno objavovať v kvetinových záhonoch. Vaše ratolesti sa tak naučia, aké rastliny a aký hmyz vlastne žije vo vašej záhrade. Ďalší skvelý nápad je zbierať konáriky alebo kamene a dopĺňať zeminu či mulčovaciu zmes, aby deti už odmalička zistili, aké rozmanité dokážu byť záhradkárske práce. Okrem mnohých zaujímavých vecí na pozorovanie sa deti naučia aj zodpovedne zaobchádzať s rastlinami: polievanie, trhanie buriny, upratovanie lístia – to všetko sú činnosti, ktoré treba v záhrade pravidelne robiť. V tomto článku sa dozviete, aké výhody prináša spoločné rodinné záhradkárčenie a ako sa pri ňom môžu zabaviť aj tie najmenšie ratolesti.


Rodinná záhrada

Založte si záhradu vhodnú aj pre deti

Vzhľad záhrad je rozmanitý rovnako ako ich majitelia: pre niekoho je dôležitý pestovaný trávnik a úhľadne zastrihnuté kríky, iní uprednostňujú veľké stromy, pestrofarebné záhony trvaliek alebo bujné záhrady, kde ponechajú veci na prírode. Niektorí ľudia si zase zakladajú na úžitkovosti záhrady, preto v nej majú záhony rozmanitých tvarov a veľkostí. Každý typ záhrady má pritom svoje výhody, ale nie všetky koncepty, rastliny a usporiadania záhrad sú vhodné aj pre deti. Samozrejme, to isté platí aj pre balkóny, ktoré tiež poskytujú vynikajúci kreatívny priestor na prírodné projekty. Najdôležitejší tip preto uvádzame hneď na začiatok: pre deti je dôležitý pobyt na čerstvom vzduchu a možnosť šantiť a hrať sa. Zbožňujú hračky ako hojdačky a pieskoviská, no nesmierne rady tiež objavujú nové veci. Ak teda máte to šťastie a práve sa chystáte založiť novú záhradu, nezabúdajte na to, aby šlo o priestor vhodný aj na detské aktivity. Ak už máte záhradu alebo balkón hotové, skontrolujte, či tam deťom nehrozia žiadne nebezpečenstvá. 

Pri tvorbe záhrady dodržte tieto body:

  • Jedovaté rastliny: Niektoré druhy, ako napríklad boľševník, jesienka alebo ľuľkovec zlomocný sú veľmi jedovaté, a preto do záhrady rozhodne nepatria.
  • Vodné prvky: Zabezpečiť treba aj jazierka a studne, aby ste tak minimalizovali riziko pre deti v záhrade. 
  • Záhradný plot: Nepoužívajte naň špicaté latky, na ktorých by sa malí objavitelia mohli zraniť.
  • Všeobecná bezpečnosť: Skontrolujte, či nemáte v záhrade stromy alebo múry, na ktoré možno vyliezť, a takisto prekontrolujte bezpečné upevnenie hračiek.
  • Poriadok: Po práci v záhrade nezabudnite upratať všetky pomôcky, aby sa deťom nič nestalo. Platí to aj pre náradie ako hrable alebo nožnice, ako aj pre hnojivo a podobné záhradkárske vybavenie.

Záhradné náradie

Ako na to, aby mohli deti bezpečne pomáhať

Práca s vlastným náradím na záhrade alebo balkóne je veľká zábava. Preto si na nákupný zoznam nezabudnite zapísať rýľ, hrable, lopatku a ďalšie pomôcky. Vedeli ste, že existujú aj vo verzii pre deti? Pri nákupe dbajte na to, aby bolo náradie pevné. Preto sa vyhnite nákupu plastových pomôcok. Nezabúdajte tiež, že aj detské náradie je predsa len náradie. Preto deti vopred poučte o správnej manipulácii, aby ste zabránili zraneniam. Dovoľte dieťaťu používať náradie len vtedy, keď je pod dohľadom dospelej osoby.


napady-pre-zahradu

Premeňte záhradu na nezabudnuteľný zážitok

Zaumienili ste si, že premeníte svoju záhradu na kreatívny priestor pre celú rodinu? Na miesto, kde sa bude môcť každý realizovať, prevziať vlastnú zodpovednosť a kde sa budú všetci cítiť skvele? Prinášame pár vynikajúcich nápadov, pričom mnohé z nich sa dajú bez problémov realizovať aj na balkóne. 

  • Čerstvé pochúťky: Každé dieťa zbožňuje, keď nájde v záhrade niečo chutné pod zub. Zasaďte preto bobuľové ovocie, zeleninu a bylinky, ktoré si budete môcť spoločne vychutnávať. Tip: Pri výbere rastlín berte do úvahy ich sezónnosť. Vďaka tomu vás bude záhrada počas celej sezóny zásobovať rozmanitými pochúťkami. Na jar a v lete rastú napríklad jahody, od začiatku leta až do jesene je zase hlavná sezóna paradajok. Po celý rok rastie žerucha, ktorá sa dá skvele pestovať aj vnútri. 
  • Vlastný záhradný kútik: Deti zbožňujú, keď im rodičia dajú niečo na starosť. Určite ich preto potešíte, keď im vyhradíte kúsok záhrady na vlastné sadenie. Môžu sa tak samostatne pustiť do práce, siať rastliny podľa vlastnej fantázie a neskôr sa o ne starať. Vhodné je na to miesto v blízkosti pieskoviska, kde sa deti rady a často zdržiavajú. Zvoliť však môžete prakticky ľubovoľný kút záhrady. 
  • Neupravované časti záhrady: Menej je niekedy viac! Nechajte preto časť záhrady prírode napospas. Môžete sa tak dočkať toho, že na strom zavíta veverička, alebo pozorovať motýle lietajúce z kvetu na kvet. Sledovanie nerušenej aktivity zvierat v záhrade, ktorá ich ničím neobmedzuje, je nesmierne zaujímavé pre deti i dospelých. 
  • Dekoratívne rastliny: Zber dekoratívnych rastlín a tvorba kytičiek sú pútavé aktivity už pre najmenšie deti. Vhodný materiál sa pritom nemusí hľadať len na lúkach a poliach, ale môžete si takéto rastliny zasiať aj v záhrade. Vhodnými rastlinami sú napríklad sedmokrásky alebo nezábudky.
  • Stavba domu na strome, domčeka na hranie alebo záhradného domčeka: Ak máte v záhrade dostatok miesta, domček na hranie určite urobí deťom obrovskú radosť. Využiť pritom môžete záhradný domček alebo môžete postaviť dom na strome. Takéto skvelé útočisko pre deti naozaj nemá každý! 

Kreatívny program

Najkrajšie záhradné projekty pre malých záhradkárov

Dve detské ruky tvarujú malú semennú guľôčku, ktorej zložky sú položené na drevenej latke v niekoľkých hlinených črepníkoch.
© Kaufland Výroba semennej guľôčky je nesmierne jednoduchá. Potrebovať na to budete len osivo, íl, zeminu a vodu.

Najmenšie deti baví už samotné pozorovanie prírody a jej vnímanie všetkými zmyslami. Väčšie deti ale ocenia, keď ich rodičia zapoja do rozmanitých úloh a záhradkárskych prác. Jednotlivé záhradné projekty pritom voľte podľa záujmov a veku detí. No a, samozrejme, nezabudnite takisto priložiť ruku k dielu.

  • Vyvýšený záhon: Potrebovať naň budete starú drevenú debnu, napríklad od vína. Debnu pomaľujte farbami alebo inak ozdobte. Potom ju vyložte netkanou textíliou, prichyťte ju sponami a debnu naplňte zeminou. Nakoniec do nej vysaďte obľúbené kvety alebo ovocie a zeleninu.
  • Výroba semenných guľôčok: Potrebovať budete osivo, íl alebo hlinu, zeminu a vodu. Pri miešaní semien, ílu a zeminy si deti užijú veľa zábavy. Dôležité: Postupne pridávajte do zmesi vodu, aby sa dala dobre tvarovať. Vytvarujte asi tri centimetre veľké guľôčky a nechajte ich jeden až dva dni vyschnúť. Nakoniec guľôčky do polovice vložte do zeme a prvých pár dní ich udržiavajte dobre navlhčené.
  • Pletenie kvetinových vencov: Na prechádzke alebo pri zbere kvetov vo vlastnej záhrade môžete dať deťom úlohu, aby nazbierali púpavy, iskerníky alebo sedmokrásky. Skráťte im stonky na približne rovnakú dĺžku a kvety spleťte. Spojte ich drôtikom a postupne pridávajte ďalšie kvety. Dbajte na to, aby postupne vznikal zaoblený tvar venca. Takto postupujte, až kým nevznikne krásny okrúhly veniec. Nakoniec drôtikom ešte raz všetko spojte a potom už môžete vencom skrášliť hlavu vašej ratolesti. V miske s vodou si veniec jeden až dva dni zachová sviežosť. 

Kalendár záhradkára

Najlepšie tipy na celý rok

Či už na záhrade, na balkóne alebo na parapetnej doske – záhradkárskym prácam sa môžete venovať po celý rok a zapojiť môžete aj deti. Prinášame pár kreatívnych nápadov na inšpiráciu pre každé ročné obdobie.

Jar: záhradné projekty na začiatok roka

Jar sa nesie v znamení príprav. Po zime je dôležité dať záhradu aj všetko rastlinstvo v byte znova do poriadku. Pustiť sa tiež môžete do siatia prvých rastlín. 

  • Založenie vyvýšeného záhona: V závislosti od veku môžu deti pomáhať s výrobou a plnením záhona.
  • Klíčenie rastlín: Nechajte si na okennom parapete vyklíčiť paradajky, tekvice, machovku alebo egreš.
  • Siatie: Začať môžete so siatím skoro kvitnúcich rastlín a cibuľovín.
  • Okopávanie záhonov: Táto aktivita je skvelá najmä pre staršie deti.
  • Zber púpavy: Z mladých listov púpavy si môžete pripraviť chutný jarný šalát.

Leto: čas na zber úrody 

V lete je v záhrade všetko v plnom prúde. Stále treba robiť nejaké záhradkárske práce, no našťastie sa už dá zberať veľa plodov, čo deti určite poteší. Vďaka tomu sa do záhradkárčenia môže zapojiť celá rodina. Zber úrody a polievanie sa pritom týkajú aj rastlín na balkóne či na okennom parapete.

  • Zber bobuľových plodov a šalátu: Deti sa zabavia najmä pri zbere bobuľovín, počas ktorého si navyše môžu zamaškrtiť.
  • Dosievanie: Po zbere šalátu alebo mrkvy môžete tieto rastliny opätovne zasiať.
  • Spracovanie úrody: Ovocný koláč, marmeláda alebo džem: nazbieranú úrodu treba, samozrejme, aj spracovať. V kuchyni sa tak môžete pustiť do realizácie malých aj väčších projektov. 
  • Kosenie trávnika: V závislosti od veku môžu deti pomáhať aj s kosením. Buď môžu samy kosiť alebo môžu pomáhať s hrabaním pokosenej trávy.
  • Polievanie: Aj tie najmenšie ratolesti zvládnu popolievať rastlinky, stačí im dať do ruky detskú krhlu.

Jeseň: záhradné projekty na pestrofarebné ročné obdobie

V jeseni sa deti v záhrade môžu pustiť do upratovania, príprav na zimu a sadenia rastlín na budúci rok. Aj na balkóne je treba urobiť poriadok a pripraviť črepníky na ďalšiu sezónu. Veľa vecí treba odložiť a počkať, až sa na jar zase začne nová záhradkárska sezóna. 

  • Siatie: Skoro kvitnúce rastliny a cibuľky môžete zasadiť už v jeseni. Platí to pritom aj pre balkónový črepník s kvetmi.
  • Tekvice: V jeseni sa začína obdobie ich zberu. Okrem toho sa vynikajúco hodia na výrobu rôznych dekorácií na Halloween s deťmi. 
  • Odpratávanie lístia: Okrem šantenia v popadaných listoch sa môžete pustiť aj do jeho upratovania.
  • Príprava záhonov: Všetko staré musí preč a dobré je záhony znova okopať.
  • Zber semien: Niektoré letné kvety kvitnú len jednoročné. U takých, ktoré vykvitnú aj na budúci rok, si môžete nazbierať semienka a na jar ich použiť. 

Zima: ako záhrade pomôcť zvládnuť chlad

Záhrada síce v zime odpočíva, ale aj v tomto ročnom období sa dajú v záhrade podnikať skvelé aktivity, pri ktorých sa deti vynikajúco zabavia. Len čo napadne sneh, priam to láka ísť von šantiť. Na okennom parapete môžete nechať klíčiť zeleninu alebo ovocie aj v zime. Vyskúšajte vypestovať napríklad avokádo alebo nejaký citrus.

  • Plnenie vtáčej búdky: Deti baví pomáhať pri plnení vtáčej búdky novým krmivom a rozmiestňovať lojové gule a iné kŕmidlá.
  • Klíčenie žeruchy: Žerucha je ideálna rastlina na pestovanie v dome či byte, a to aj v zime.
  • Siatie rastlín klíčiacich v chlade: Takzvané rastliny klíčiace v chlade, ako je napríklad lieska, pivonka či cyklámen, môžete sadiť aj v zime.
  • Zber zimnej zeleniny: Kapusta patrí medzi zimné druhy zeleniny, takže ju môžete zbierať aj v chladnom ročnom období. Vybrať si pritom môžete podľa chuti z bielej či červenej kapusty alebo ružičkového kelu.
  • Stavba snehuliaka: Ak napadlo dosť snehu, môžete záhradu ozdobiť vlastnoručne postaveným snehuliakom.

Alternatívy

Nemáte záhradu? Žiadny problém!

Ak sa chcete venovať záhradkárskym prácam, nevyhnutne na to nepotrebujete mať záhradu. Aj balkón totiž možno premeniť na zelenú oázu pre deti. Realizovať sa pritom môžete aj v dome či byte. Stačí si priestor zaplniť dostatkom rozmanitých izbových rastlín. Dbajte pritom na ich vhodné umiestnenie v interiéri. Napríklad orchideám vyhovuje polotieň, zelenec sa zas poteší miestu rovno na okennom parapete. Tam môžete úspešne pestovať aj rôzne bylinky. Paradajky, hlávkový šalát a dokonca aj cibuľu môžete takisto pestovať vnútri v byte. Na balkóne sa bude dariť rastlinám, ktoré nemajú príliš rozsiahly koreňový systém. Spolu s deťmi môžete založiť v debnách malé záhony alebo využite črepník na pestovanie zeleniny. Ak uprednostňujete veľké rastliny, nezabudnite im zabezpečiť ochranu pred vetrom a pre popínavé rastliny zase vhodnú oporu.