Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ako vyrobiť mydlo: tipy a triky

Skvelý nápad na darček či obohatenie domácej kozmetiky: výroba mydla je nesmierne jednoduchá a ide o vynikajúci nápad na tvorenie s deťmi. Výsledok vyzerá skvele a navyše poskytne vašej pokožke špičkovú starostlivosť. Prečítajte si, ako vyrobiť mydlo a aké rozmanité možnosti existujú.

Dva kusy ručne vyrobeného mydla – horné mydlo je oranžové, dolné je žlté, sú položené na sebe, pričom podklad je z dreva. Na pozadí je sklená misa s medom.
© Comugnero Silvana – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Pri výrobe mydla môžete využiť rozmanité postupy. Najjednoduchšie je siahnuť po recepte založenom na použití jadrového mydla. 
  • Fantázii sa pritom medze nekladú: využiť môžete pestrofarebné vrstvy, sušené kvety či zábavné formy na odlievanie.
  • Pri tvorení s deťmi sa môžete pustiť do výroby domáceho tvarovateľného mydla zo sprchového gélu alebo tekutého mydla. Inšpirujte sa naším receptom a tipmi.
Predchádzajúce znalosti

Ako vyrobiť mydlo? Nie je to vôbec ťažké! 

Väčšina z nás si asi trúfa na namiešanie domáceho peelingu z kávovej usadeniny a soli. Ale čo takto pustiť sa do výroby vlastného tuhého mydla? Myslíte si, že na to treba výnimočné zručnosti? Áno aj nie. Existujú tri rôzne druhy mydla: prírodné mydlo sa vyrába z rastlinného alebo živočíšneho tuku pomocou lúhu sodného, jadrové mydlo sa v ďalšom kroku varí s chloridom sodným. Toaletné mydlo je ďalej spracované jadrové mydlo, do ktorého sa pridávajú vonné látky a ďalšie prísady. V tomto článku sa okrem iného dočítate, že okrem klasickej výroby mydla existujú aj jednoduchšie možnosti, ako vyrobiť mydlo doma. Doma vyrobené mydlo je zároveň možné prispôsobiť požiadavkám citlivej pokožky, neobsahuje žiadne neželané zložky a môžete pri jeho výrobe naplno využiť svoju kreativitu. 


Účinné zložky

Z čoho sa vlastne skladá mydlo? 

Hlavnou zložkou mydla sú rôzne rastlinné oleje a tuky. Dobrou správou je, že prírodné mydlo si teoreticky môžete vyrobiť aj sami. Pri výrobe základu na výrobu mydla si pritom vystačíte s niekoľkými zložkami, ktoré bežne nájdete v domácnosti. A aké tuky použiť pri výrobe mydla? Skvele vám poslúži napríklad kokosový olej, repkový olej, olivový olej, ako aj éterické oleje, ktoré mydlu dodajú príjemnú vôňu. Prostredníctvom zmydelňovania olejov lúhom na báze hydroxidu sodného (NaOH) pri vysokých teplotách (zmydelňovanie za tepla) alebo studenou metódou vznikajú z mastných kyselín obsiahnutých v oleji soli, samotné mydlo a glycerín. Výsledkom je prírodné mydlo. Obsah tuku sa pri výrobe zvyčajne zvyšuje, pričom hovoríme o takzvanom pretučnení. Vďaka tomu má výsledné mydlo schopnosť premazávať a hydratovať pokožku, ktorá tak po umytí nie je suchá.


Jadrové mydlo

Čo je to jadrové mydlo?

Ak v rámci procesu výroby dôjde k oddeleniu mydla a glycerínu, vznikne jadrové mydlo. Nemá však vlastnosti ošetrujúce pokožku, preto sa používa len na údržbu domácnosti. Jadrové mydlo však môžete použiť ako základnú surovinu pri domácej výrobe mydla. Vo väčšine receptov sa používajú aj ďalšie oleje alebo iné mastné prísady, ako napríklad bambucké maslo, ktoré zabezpečujú, že výsledný produkt bude mať hydratačné a vyživujúce účinky na pokožku.


Spôsoby výroby

Výroba mydla: ako na to

Jedným zo spôsobov, ako vyrobiť mydlo, je takzvané varenie mydla. Síce na to nebudete potrebovať žiadne špeciálne pomôcky, ale bez prísad ako surové mydlo a mydlové vločky sa nezaobídete. Pracuje sa pritom s lúhom, ktorý má leptavé účinky, preto treba postupovať veľmi opatrne. Existujú však aj jednoduchšie spôsoby, ako vyrobiť mydlo doma, pri ktorých sa väčšinou používa jadrové mydlo. Čítajte ďalej, kde nájdete podrobný postup, ako si vlastnoručne vyrobiť takéto mydlo.


Medové mydlo

Recept na domáce medové mydlo

Na prvé domáce mydlo budete potrebovať jedno neparfumované jadrové mydlo s hmotnosťou asi 500 g, jednu lyžicu medu, jednu lyžicu mandľového oleja a trochu žltého alebo oranžového tekutého farbiva na mydlo. Takéto farbivá sa dajú kúpiť v tekutej alebo tuhej forme. Ak použijete tuhé farbivo, je potrebné rozpustiť ho spolu so surovým mydlom. Jednotlivé farby pritom môžete miešať a dosiahnuť tak požadovaný odtieň. Namiesto farbiva na mydlo môžete použiť aj potravinárske farbivo. Okrem toho budete potrebovať krájač na zeleninu, hrniec, metličku a formu, napríklad silikónovú. Dobre vám poslúži tiež čistá nádoba zo zmrzliny.

Ako na to:

1

Najprv mydlo rozpustite pri nízkej teplote. Môžete to urobiť priamo v hrnci alebo vo vodnom kúpeli. Namiesto použitia jadrového alebo prírodného mydla môžete pri tejto metóde vdýchnuť nový život aj zvyškom starých mydiel. Mydlo nakrájajte a pomaly ho rozpustite v hrnci. Pridajte malú šálku vody, aby hmota príliš nevyschla.

2

Ak použijete namiesto vody čaj alebo mlieko, mydlo bude mať mimoriadne zvláčňujúce účinky. Pripraviť si môžete dokonca mydlo s kozím mliekom a veľa úspechov žne tiež olivový olej v kozmetike. Hmotu pritom pravidelne miešajte. Ak príliš vyschne, znova pridajte trochu tekutej zložky. Ak chcete použiť glycerínové mydlo, najprv ho nakrájajte a potom ho rozpustite bez pridania vody. V oboch prípadoch sa trošku obrňte trpezlivosťou.

3

Len čo sa mydlo rozpustí, pridajte zvyšné tekuté prísady a nalejte hmotu do silikónových formičiek. Formičky môžete vymazať, prípadne môžete jednoduché hranaté formičky vyložiť papierom na pečenie.  Ak sa vám takýto dizajn mydla zdá príliš minimalistický, môžete ho ozdobiť lístkami kvetov alebo pridať do hmoty soľ či ovsené vločky, ktoré sa postarajú o príjemný peelingový efekt. Takisto sa nemusíte obmedzovať na medovo-mandľovú vôňu, ale môžete siahnuť po ľubovoľnom éterickom oleji, napríklad po škoricovom oleji.

4

Nakoniec nechajte mydlo stuhnúť na chladnom mieste. Ak ste vyrobili jeden väčší kus, potrvá to niekoľko dní. Po vychladnutí vyberte mydlo z formy, nakrájajte ho na menšie kúsky a nechajte ich cez noc ešte trochu stuhnúť. Potom je voňavý homemade výrobok pripravený na použitie. Keď mydlo zabalíte do baliaceho papiera a ozdobíte stuhou, rozkošný darček je na svete.

Tip:

Skvelý dojem urobíte viacvrstvovými mydlami. Rozpustenú hmotu pritom rozdeľte na časti, pridajte do nej ostatné prísady rovnako ako v predchádzajúcom postupe a nalejte ju ako podklad do formy. Potom pripravte druhú vrstvu inej farby, ktorú nalejte na mierne stuhnutú podkladovú vrstvu. Ak chcete dosiahnuť ešte zaujímavejší vzhľad, môžete skúsiť vytvoriť z oboch týchto vrstiev mramorový efekt. Nechajte hmoty trochu vychladnúť a potom každú z jednej strany nalejte do formy a obsah premiešajte drevenou paličkou.


Tvarovateľné mydlo

Recept na domáce tvarovateľné mydlo

Detské ruky zhora, ktoré tvarujú bielu hmotu s trochou modrého farbiva.
© Alona – stock.adobe.com Potravinárskym farbivom dodáte tvarovateľnému mydlu sýte tóny. Môžete však vytvoriť aj pútavé mramorovanie z menšieho množstva farby, ktorú jemne vmiešate do hmoty.

Premýšľate nad neobyčajnými nápadmi na tvorenie s deťmi? Zapojte ich do svojho nového hobby! Zabudnite pritom na medovo-mandľové mydlo a vrhnite sa na výrobu detského tvarovateľného mydla. Skvelou výhodou spoločného tvorenia takéhoto mydla je, že jeho výroba je ešte jednoduchšia ako v prípade ostatných variantov a všetky potrebné prísady pravdepodobne nájdete doma, lebo sa bežne používajú aj pri pečení. Potrebovať budete dve lyžice tekutého mydla, dve lyžice olivového oleja, asi štyri lyžice škrobu, trochu soli a ľubovoľné množstvo potravinárskeho farbiva a jedlých trblietok.

Ako na to:

  1. Najprv v mise zmiešajte mydlo, olej, soľ a škrob.
  2. Potom zmes rozdeľte a zafarbite trochou potravinárskeho farbiva alebo farbiva na mydlo.
  3. V prípade potreby môžete pridať aj trochu éterického oleja, ktorý mydlu dodá lákavú vôňu.
  4. Takéto mydlo sa takisto tvaruje pomocou silikónových formičiek, ale použiť môžete aj formu na ľadové kocky alebo sušienky.

Tip: Hotové mydlá môžete skladovať v uzatváracom pohári, aby si zachovali svoju konzistenciu a tvar. Deti si s takýmto tvarovateľným mydlom užijú vo vani veľa zábavy, pretože sa hneď nerozpustí a aj po styku s vodou sa dá formovať. Soľ predlžuje jeho životnosť, ktorá však nie je až taká dlhá ako v prípade klasického mydla.


Tekuté mydlo

Recept na domáce tekuté mydlo

Podklad zo sivého mramoru, na ňom oválna drevená doska, na ktorej sú položené dva hnedé zásobníky na mydlo, naplnené priehľadným a mliečnym mydlom, pozadie je sivomodré.
© photoguns – stock.adobe.com Vyrobiť si môžete aj vlastné tekuté mydlo. Jeho výhodou je, že môžete použiť arómy presne podľa svojho vkusu.

Ak namiesto tuhého mydla radšej používate tekuté mydlo naplnené v dekoračnom zásobníku, máme pre vás i návod, ako vyrobiť tekuté mydlo. Potrebovať budete na 250 mililitrov vody len 15 gramov jadrového mydla, 1/2 čajovej lyžičky medu a 1 čajovú lyžičku mandľového alebo napríklad olivového oleja. Okrem toho sa vám zídu rovnaké pomôcky ako v prípade predchádzajúceho receptu a zásobník na tekuté mydlo. Aj v tomto recepte mydlo najprv nakrájajte a rozpustite a nakoniec pridajte olej a med. O pár hodín bude takéto mydlo vychladnuté. Ak je tekuté mydlo po vychladnutí príliš husté, pokojne ho môžete zriediť vodou. Potom ho už stačí naplniť do zásobníka a môžete sa veselo pustiť do používania originálneho homemade výrobku.