Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Kreatívny darček pre priateľa – 6 nápadov na domáce tvorenie

Narodeniny, Vianoce alebo iná výnimočná príležitosť: pripraviť prekvapenie pre priateľa alebo priateľku je vždy zábava. Ako na to? Načerpajte inšpiráciu z našich šiestich tipov na kreatívne a nápadité darčeky.

Na obrázku je štvorcový oranžový balíček, na ktorom je položený výhonok eukalyptu. Dve ruky ho pripevňujú na balíček.
© Yummy pic – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

 • Priateľa či priateľku určite potešíte drobným dobrodružstvom, romantickým pobytom alebo kulinárskym zážitkom, z ktorého vám zostanú krásne a nezabudnuteľné spomienky.
 • Skvelý nápad je darovať tiež výhonok izbovej rastliny. Jednoduché je napríklad rozmnožovanie monstery, ktorú môže obdarovaná osoba s láskou ďalej pestovať.
 • Skvelým ručne vyrobeným darčekom pre priateľa či najlepšiu priateľku sú tiež vlastnoručne vyrobené šumivé gule do kúpeľa. Rozmaznávať sa predsa treba vždy! 
Mikrodobrodružstvo

1. Skvelé prekvapenie pre priateľa či najlepšiu priateľku je mikrodobrodružstvo

Už ste niekedy počuli meno Alastair Humphrey? Ak nie, dovoľte, aby sme vám ho predstavili. Tento britský spisovateľ totiž preslávil koncept mikrodobrodružstiev. Jeho filozofiou je, že človek nemusí odcestovať na druhý koniec planéty, aby zažil poriadne dobrodružstvo. Práve naopak: nezabudnuteľné spomienky sa ľahko dajú začleniť aj do bežného života. Niekedy na nás totiž čakajú rovno pred naším nosom, stačí vyjsť von. Pravidlá hry sú pritom veľmi jednoduché: stredobod tvoria aktivity vonku a celé dobrodružstvo trvá asi 72 hodín. Jednotlivé destinácie musia byť dostupné bežnými prostriedkami dopravy a ak je treba niekde prenocovať, miesto je nutné zanechať v takom stave, v akom ste ho našli.

Takýto zážitok je skvelý na vyčistenie hlavy a zároveň ide o originálny a kreatívny darček pre priateľa, ktorý určite utuží vaše puto. Stačí trochu zapojiť kreatívne závity: existuje v blízkosti vášho bydliska nejaké miesto, ktoré priateľ odjakživa túžil navštíviť? Nejaké jazero, les alebo konkrétna štvrť? Ak nie, ponúka sa skvelá príležitosť na nečakané prekvapenie pre priateľa. Prípadne môžete vyraziť náhodným smerom – hoďte si mincou na každej križovatke: ak padne jedna strana, zabočte doprava, ak padne druhá, vaše kroky povedú doľava. Kráčajte niekoľko minút a nechajte sa prekvapiť, kam vás nohy zavedú. S vhodným hrejivým oblečením si takéto mikrodobrodružstvo užijete aj v chladnejších dňoch. Sľubujeme!


Kulinárska cesta

2. Vezmite priateľa či priateľku na kulinársku cestu

Ďalší tip je vhodný pre začiatočníkov, pokročilých i profesionálov. Kulinársky zážitok v podobe spoločného varenia je ideálna príležitosť, ako spolu vyraziť „do sveta“ aspoň v rámci gastronómie. Spoločné objavovanie nových receptov a chutí je jedna z najpríjemnejších činností vôbec. Na začiatok si premyslite motív kuchárskeho večera, ktorý môžete ladiť napríklad v duchu kuchyne konkrétnej krajiny. Potom naplánujte vhodné recepty na predkrm, hlavný chod a dezert, nakúpte potrebné suroviny a nakoniec vyzdobte svoj domov v štýle danej krajiny. Takémuto kreatívnemu darčeku pre priateľa či priateľku môžete dodať extra dávku napätia, keď do darčekového balíčka vložíte tri predmety typické pre danú krajinu. Obdarovaná osoba tak môže skúsiť uhádnuť, kam sa v rámci kulinárskeho zážitku spoločne vydáte.

Recept na kulinársku cestu


Izbové rastliny

3. Urobte radosť obdarovanej osobe vlastnoručne vypestovanou rastlinou

Potosovec, monstera, aloe vera – rozmnožovanie rastlín je v kurze: z mnohých prieskumov vyplýva, že izbové rastliny sa u ľudí tešia všeobecnej obľube. Napríklad takým rozmnožovaním aloe vera určite potešíte aj svoju priateľku či priateľa. Ak obdarovaná osoba ešte nepozná túto rastlinu, je najvyšší čas, aby jej otvorila svoje srdce. Ako na to? Samozrejme, rastlinu možno aj kúpiť, ale ešte osobnejšie gesto je vypestovať výhonok izbovej rastliny, ktorú už máte, a premeniť ho na kreatívny darček pre priateľa. Existujú rôzne metódy, ako získať sadenicu rastliny, napríklad pomocou výhonkov. V závislosti od druhu rastliny môžete odrezať výhonok z materskej rastliny, zasadiť ho do pôdy bohatej na živiny, a potom ho už stačí len polievať. Napríklad pre monsteru rozmnožovanie predstavuje ideálny spôsob, ako získať peknú rastlinku vhodnú na darovanie. Kým rastlina poriadne nezakorení, je dôležité dostatočne ju zásobovať vodou. Ak sa po pár týždňoch vytvoria nové výhonky, rastlina je pripravená na presadenie do väčšieho kvetináča s kvalitnou pôdou. K darovanej rastline môžete pripojiť milý odkaz a o skvelé prekvapenie pre priateľa alebo priateľku je postarané.


Šumivé gule do kúpeľa

4. Rozmaznajte priateľa či priateľku vlastnoručne vyrobenými šumivými guľami do kúpeľa

Príjemným nápadom na darček pre dobrého priateľa či priateľku sú tiež drobnosti z wellness oblasti. Netreba pritom hneď rezervovať veľkolepý wellness pobyt s rôznymi procedúrami a masážami. Menej je niekedy viac a aj maličkosti dokážu priniesť veľa radosti. Najlepšiu priateľku môžete prekvapiť na narodeniny alebo Vianoce darčekom, ktorý jej pripomenie, že je dôležité rozmaznávať sa a dopriať si pohodu. Napríklad v podobe domáceho relaxačného kúpeľa s vlastnoručne vyrobenými šumivými guľami do kúpeľa, peelingom alebo sprchovacím gélom. Postup výroby šumivých gulí do kúpeľa nie je zložitý a namiesto syntetických parfumov a farbív pri ňom možno použiť prírodné zložky, ktoré sú šetrnejšie k pokožke a životnému prostrediu než bežné kozmetické výrobky. S takýmto kreatívnym darčekom pre priateľa alebo priateľku určite zožnete úspech. 

Postup výroby šumivých gulí do kúpeľa

Nákupný zoznam na výrobu šumivých gulí do kúpeľa:

 • 250 g sódy bikarbóny
 • 125 g kyseliny citrónovej
 • 60 g škrobu
 • ľubovoľné potravinárske farbivo
 • 60 g bio kokosového oleja alebo iného tuku
 • éterický olej 

Postup výroby šumivých gulí do kúpeľa:

 1. V mise premiešajte sódu bikarbónu, kyselinu citrónovú a škrob. Chcete vytvoriť farebné šumivé gule do kúpeľa? V tom prípade pridajte do zmesi v ďalšom kroku práškové modré, žlté, červené alebo iné potravinárske farbivo.
 2. Potom rozpustite kokosový olej, aby získal tekutú konzistenciu. V samostatnej miske ho zmiešajte s éterickým olejom. Obe zmesi potom zmiešajte dokopy.  
 3. Tekutú zložku pritom pomaly prilievajte do suchej zmesi z prvého kroku. Po zmiešaní oboch zložiek by mala byť konzistencia prášková, podobná mokrému piesku.
 4. Rukami z nej vytvarujte malé guľôčky. Môžete si pomôcť aj formičkami, do ktorých hmotu rovnomerne rozdeľte.
 5. Hotové vlastnoručne vyrobené šumivé gule do kúpeľa dajte na niekoľko hodín do chladničky. Ak ste použili formičky, gule z nich potom opatrne vyberte. 
 6. Nechajte šumivé gule do kúpeľa niekoľko dní vyschnúť a potom ich darčekovo zabaľte. Ako na to? Môžete ich napríklad vložiť do vrecúška alebo darčekového boxu, k tomu pripojte štítok s menom obdarovanej osoby a pár milých slov. A nádherný kreatívny darček pre priateľa je na svete! 

Fotodarčeky

5. Vyčarujte najlepším priateľom úsmev na tvári fotkami plnými spomienok

Pohľad zozadu na dve ženy s dlhými hnedými vlasmi. Objímajú sa.
© loreanto – stock.adobe.com Zvečnite výnimočné chvíle s priateľmi a premeňte ich na originálny darček. Inšpirujte sa našimi nápadmi na kreatívny darček pre priateľa či priateľku!

Narodeniny, Vianoce alebo iná výnimočná príležitosť: fotografie sú nestarnúci spôsob, ako si navždy uchovať spomienky na nádherné chvíle. Preto sú tiež vynikajúcim tipom na prípravu originálneho prekvapenia pre priateľa či najlepšiu kamarátku. Je to jednoduché: Naplánujte si s blízkou osobou deň vo dvojici, napríklad nakupovanie, hodinu tanca alebo turistiku v prírode.

Nezabudnite v priebehu dňa nafotiť všetky krásne, pochabé či inak výnimočné momenty. Potom už stačí zvoliť, v akej forme tieto zábery priateľovi či priateľke darujete (môžete samozrejme použiť aj spoločné fotografie minulých zážitkov). Vytvoriť môžete škatuľu plnú spomienok, obraz na stenu alebo kalendár.  Možností na výrobu kreatívneho darčeka je veľa! Popustite uzdu svojej kreativite a skôr, než sa nazdáte, bude originálne prekvapenie hotové. 


Sušené kvety

6. Darček, ktorý vydrží večne: prekvapte priateľa či najlepšiu priateľku lisovanými kvetmi

Obdarovanú osobu určite poteší aj kytica pestrofarebných kvetov. Tá však vydrží čerstvá len niekoľko dní, preto sú skvelým nápadom na kreatívny darček pre priateľa či priateľku i sušené kvety. Je to naozaj jednoduché a určite to zvládnete aj svojpomocne. A čo potom s nimi? Sušené kvety môžete krásne naaranžovať do rámu na obraz a vykúzliť tak pútavý darček plný kreativity. A ako lisovať kvety, ktoré chcete použiť pri výrobe? Na lisovanie kvetov potrebujete ideálne drobné, ploché kvietky, napríklad sirôtky, hrubú knihu a vhodný papier. 

Návod na sušenie a lisovanie kvetov a následnú prípravu darčeka

 1. Vložte kvety medzi savý papier, napríklad medzi noviny alebo pijak.
 2. Potom kvety zaťažte hrubou knihou. To všetko uložte na suché, teplé miesto.
 3. Po týždni papier vymeňte. 
 4. Po troch až štyroch týždňoch by kvety mali byť dostatočne vysušené, takže ich budete môcť vybrať.
 5. Skontrolujte vzhľad kvetov. Ako vyzerajú, keď sa na ne pozriete proti svetlu? Ak sú tenké a prepúšťajú svetlo, sú pripravené na vytvorenie obrazu. Ten potom pekne zabaľte a úchvatný, ručne vyrobený darček pre priateľa je hotový.