Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Domáce zvieratá pre deti: na čo dbať pri výbere?

Bude to pes, mačka, králik alebo morča? Takmer každé dieťa sníva o vlastnom domácom zvieratku. Ak sa rozhodnete tento sen uskutočniť, pôjde o veľký krok pre celú rodinu. Prečítajte si, na čo dbať ešte predtým, ako si zvieratko kúpite.

Chlapec čupí a objíma psa na lesnej čistinke.
© Kaufland

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Domáce zvieratá dokážu byť pre deti veľkým obohatením: môžu ich kŕmiť, hrať sa s nimi a túlenie sa so zvieratkom navyše odbúrava stres.
  • Pri výbere domácich zvierat pre deti hrá dôležitú rolu množstvo faktorov od časovej náročnosti, požiadaviek na priestor až po prípadné zdravotné riziká (alergie).
  • Ak sa však rozhodnete zaobstarať si domáce zviera, deti sa naučia konať zodpovedne a starať sa o iného živého tvora.
Zmena

Domáce zviera je super nápad, ktorý vám však zmení život

„Chcem mať domáce zvieratko!“ Túto vetu už počul nejeden rodič. Niet sa čomu diviť, veď so zvieratkom si človek užije veľa zábavy a veselých hier. So zaobstaraním si živého zvieraťa však prichádza do každodenného života aj veľa zmien, nových výziev a povinností. S rozhodnutím musí súhlasiť celá rodina, inak by príchod nového zvieracieho obyvateľa do domácnosti nedával zmysel. Zaujíma vás, aké výhody a nevýhody má zaobstaranie si zvieratka do domácnosti? Prinášame všetky dôležité informácie o živote s domácim zvieraťom.


Láska k zvieratám

Deti zbožňujú zvieratá

Pre deti sú domáce zvieratá ideálni spoločníci na hry a maznanie sa. Medzi najobľúbenejšie domáce zvieratá pre deti patrí pes, mačka, králik, morča alebo škrečok. Dajú sa totiž hladkať a sú nesmierne rozkošné. Deti však od zvieratka očakávajú aj partnera na hranie, ktorý bude mať vždy náladu na šantenie. Dôležitá je tiež schopnosť zvierat zmierniť smútok, zlepšiť náladu a trpezlivo načúvať. Ak sa malé ratolesti cítia osamotené alebo nepochopené, v zvieratku môžu nájsť verného kamaráta, ktorý im bude vždy stáť po boku. 


Čas a priestor 

Domáce zvieratá potrebujú viac času a priestoru, ako si myslíte

Nedostatok času pre mnohých ľudí nie je dôvod, prečo si nezaobstarať domáce zviera. Väčšinu pritom ani nenapadne, že aj králik, morča alebo škrečok si vyžadujú starostlivosť. V žiadnom prípade preto nepodceňujte časovú náročnosť, ktorá je potrebná na správny chov domáceho zvieraťa. Samozrejme, niektoré druhy sú menej náročné na starostlivosť ako iné, ale všetky potrebujú pozornosť a spája sa s nimi určitá zodpovednosť. Rodičia si často myslia, že budú musieť zasiahnuť len občas a že deti sa budú o zviera do veľkej miery starať samy. To je však omyl. Zamyslite sa preto radšej nad tým, či budete mať naozaj dostatok, aby ste dieťaťu pomáhali so starostlivosťou o domáce zviera.

Platí pritom, že domáce zvieratá sa automaticky nemusia prispôsobiť každému prostrediu.  Bez ohľadu na to, pre aké domáce zviera sa rozhodnete, myslite na to, že každé má nejaké požiadavky. Pes ocení pravidelné prechádzky, aj keď má možnosť pobytu na veľkej záhrade, a mačka sa takisto poteší pohybu vonku, prípadne zabezpečenému priestoru na balkóne, ak žijete v byte. Hlodavce ako morčatá, morské prasiatka, škrečky a myši potrebujú klietku, ktorá poskytuje dostatok priestoru, úkryt a zábavu. Pri rozhodovaní o tom, ktoré domáce zviera pre deti zaobstarať, hrá preto dôležitú rolu aj veľkosť bytu alebo domu.


Alergie a riziká

Chov zvierat: znepokojujúce a rizikové faktory 

Často sa stáva, že dieťa si želá psa, morské prasiatko alebo mačku, hoci trpí alergiou. Alergiu na zvieraciu srsť pritom môžu vyvolať aj drobné hlodavce ako škrečok alebo myš. Neznamená to však, že dieťa sa musí vzdať svojho sna. Okrem korytnačiek a rybičiek existujú totiž aj ďalšie vhodné domáce zvieratá pre alergikov: vyberať dokonca môžete z plemien mačiek a psov, ktoré nespôsobujú takmer žiadnu alergickú reakciu. Patria medzi ne napríklad pudlíky alebo maltézske psy. Vynikajúcou alternatívou pre deti trpiace alergiou sú aj králiky. Ideálne je, aby dieťa podstúpilo test na alergie vopred, vďaka čomu budete vedieť, aké druhy zvierat vôbec prichádzajú do úvahy.

 

Rodiny, ktoré už mali domáce zviera ešte pred narodením dieťaťa, často považujú tento plán za dobrý nápad, pri ktorom sa nemôže nič pokaziť. V prípade psov a mačiek však rodičom odporúčame postupovať obozretne. Aj v prípade toho najroztomilejšieho zlatého retrievera na svete totiž môže dôjsť k nehodám alebo úrazom. Opatrnosť je na mieste najmä u bábätiek a malých detí. Najčastejšou príčinou agresívneho správania domácich zvierat je nesprávne zaobchádzanie zo strany ľudí. Pri maznaní sa alebo hrách bývajú najmä malé deti často neopatrné a necitlivé. Ak sa zviera zľakne, začne sa brániť a môže po dieťati chňapnúť tlamou alebo labkami. Preto postupujte pri nadväzovaní kontaktu dieťaťa so zvieraťom opatrne, a to aj vtedy, ak zviera bolo členom domácnosti ešte pred narodením dieťaťa. V každom prípade totiž platí, že domáce zvieratko nie je hračka.


Rozvoj

Vedomosti a sociálne kompetencie sú žiadané

Vďaka podpore rodičov deti postupne pochopia, ako s novým členom rodiny zaobchádzať. Naučia sa správne interpretovať jeho správanie, ako aj to, v čom sa zvieratá odlišujú od ľudí. Vďaka tomu budú lepšie vedieť odhadnúť aj iné zvieratá. Majitelia psov napríklad často dokážu skôr rozpoznať agresívne správanie iného štvornohého miláčika. Takúto schopnosť pritom často získajú aj deti, ktoré majú doma psíka.

Život s domácim zvieratkom rozvíja aj sociálne kompetencie detí. Starostlivosť o psa, mačku alebo králika totiž podporuje schopnosť empatie a prijatia zodpovednosti. Mladšie deti okrem toho lepšie pochopia, prečo je dôležité rešpektovať všetky živé tvory a brať ohľad na ostatných okolo seba. Zvieratá majú pozitívny vplyv na osobný rozvoj malých, ale aj starších detí. Dôvera, ktorú domáce zvieratko cíti k svojmu majiteľovi, posilňuje sebavedomie, čo prospieva najmä nesmelým deťom. Deti, ktoré vyrastajú v domácnosti s domácim zvieraťom, sa navyše často dokážu lepšie sústrediť.


Odbúranie stresu

Zvieratá zmierňujú stres

Malé blonďavé dievčatko sedí na parapetnej doske a mazná sa s mačkou.
© Kaufland Domáce zviera môže deťom pomôcť odbúrať stres.

Deti neraz zažívajú veľa stresu v škole, doma či medzi kamarátmi. Domáce zvieratá sú pritom vhodný spôsob, ako túto mieru stresu znížiť. Práve pes či mačka dokáže presne vnímať ľudské pocity a vhodne na ne reagovať. Upokojujúco však pôsobí aj pozorovanie rybičiek v akváriu. Zvierací členovia rodiny dokážu utešiť, zmierniť strach a zlepšiť náladu. Práve vďaka tomu ich považujeme za najlepších priateľov človeka. Ak pre svoje dieťa zaobstaráte psíka, získate tiež skvelú príležitosť pravidelne sa pohybovať na čerstvom vzduchu, čo takisto pomáha s odbúraním stresu.


Zodpovednosť

S domácim zvieratkom prichádza zodpovednosť

Bez ohľadu na to, aké zviera sa stane novým členom vašej domácnosti, platí, že samo sa o seba nepostará. Majitelia psov majú veľkú zodpovednosť, aby sa zvieratku dobre darilo. Neraz sa preto stáva, že ľudia si zaobstarajú zviera bez toho, aby sa dostatočne zamysleli nad tým, či zaň budú schopní prevziať zodpovednosť. V najhoršom prípade zistia, že túto rolu nezvládajú, a najmä psy a mačky potom končia v útulku. Ak si chcete zadovážiť mačiatko, rátajte s pravidelným čistením jeho brlôžka, čo síce nie je najpríjemnejšia činnosť, ale jednoducho to k tomu patrí. Takisto nezabudnite zvieratku doma zabezpečiť dostatok priestoru na voľný pohyb a neustály prístup ku krmivu. Samozrejme, dôležité sú aj návštevy u veterinára, ktorý sa postará o dobrý zdravotný stav zvieraťa. V ideálnom prípade sa deti vďaka domácemu zvieraťu naučia, že láska a náklonnosť kráčajú ruka v ruke so zodpovednosťou. Podarí sa to však len vtedy, ak rodičia nepovolia v disciplíne hneď pri prvých náznakoch opadnutia nadšenia. Rozhodnosť sa vyplatí, a preto deťom neustále pripomínajte, aby priložili ruku k dielu a zapojili sa do starostlivosti o živého tvora.