Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Lojové gule – výroba: vyrobte si krmivo pre vtáky

Zabezpečiť krmivo pre vtáky žijúce v okolí a lojové gule ako zdroj výživy je rozhodne skvelý nápad. Vtáky síce dokážu nájsť vo voľnej prírode obživu v podobe rôznych bobúľ, semienok a hmyzu. V mestskom prostredí, počas párenia či pri mrazivom počasí však niekedy môžu mať problém nájsť dostatok potravy. Sú preto odkázané na našu pomoc, a preto je vhodné urobiť dobrý skutok poskytnutím slnečnice pre vtáky alebo loja pre sýkorky. Prečítajte si, ako doma pripraviť krmivo pre vtáky.

Pozdĺžna nádoba z drôtu, v ktorej sú tri lojové gule. Na nej sedí ďateľ veľký, ktorý sa snaží dostať ku krmivu.
© Dieter76 – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Vlastnoručne pripraveným krmivom pre vtáky podporíte divo žijúce vtáky vo svojom okolí.
  • Lojové gule pritom obsahujú všetko, čo vtáky potrebujú. Inšpirujte sa naším jednoduchým receptom na krmivo pre vtáky.
  • Dozviete sa tiež, ako vybrať vhodné miesto pre kŕmidlo a ďalšie tipy.
Možnosti

Vyrobte si krmivo pre vtáky: ako na to 

Nie je to krásne, keď vás pravidelne navštevujú sýkorky, vrabce či červienky? Čo takto pomôcť im zvládnuť celý rok a vlastnoručne im pripraviť lojové gule? Bez problémov to zvládnete aj doma a výhoda je, že budete presne vedieť, čo krmivo pre vtáky obsahuje. Kvalitné krmivo pre voľne žijúce vtáky je hotové za chvíľku a jeho príprava je jednoduchá, lacná a zábavná. Ale čo vlastne vtáky jedia? Okrem bobúľ a semienok sa živia hmyzom a červíkmi – podľa toho, čo nájdu vo svojom okolí. A tu prichádzate na scénu vy: vtáčikom môžete poľahky poskytnúť doplnkový zdroj obživy. Dôležité je, aby ste pri kŕmení dodržiavali určitú pravidelnosť a starali sa o kŕmidlo pre vtáky po celý rok. Ak raz v zime začnete dokrmovať vtáky na záhrade alebo balkóne, mali by ste v tom vytrvať počas celého chladného obdobia roka. Vtáky si totiž na kŕmenie zvyknú a budú naň odkázaní. Krmivo pre vtáky sa skladá z rôznych zrniečok, semienok, jadier a tuku, napríklad kokosového oleja alebo loja. Praktické riešenie predstavuje zmes zrniečok a tuku v podobe závesnej lojovej gule. Ako na to? Inšpirujte sa naším jednoduchým receptom.


Materiály

Lojové gule – výroba: s naším návodom to zvládnete aj sami

Zásobovať okolité vtáčiky krmivom v podobe vlastnoručne vyrobených lojových gulí nie je vôbec zložité. Najlepšie na tom je, že do výroby sa môžu zapojiť aj deti. Výroba krmiva pre vtáky je tak príjemnou aktivitou pre celú rodinu. Máme pre vás rýchly recept so zaručeným výsledkom.

Prísady na niekoľko lojových gulí:

  • 1 kilogram hovädzieho loja alebo kokosového tuku, napríklad kokosového oleja
  • trocha tekutého rastlinného oleja (repkový alebo slnečnicový olej)
  • 1 kilogram rôznych semienok a zrniečok, napríklad slnečnicových, konopných alebo ľanových 
  • drvené arašidy a lieskové orechy, proso, ovsené vločky 
  • veľký hrniec a vareška 
  • šnúrka alebo povrázok 
  • malé konáriky alebo nádoby, ako napríklad hlinené hrnce, šálky, polovice kokosových orechov, formičky na pečenie

Návod v štyroch krokoch 

1

Hovädzí loj alebo rastlinný tuk vložte do veľkého hrnca a nechajte ho pri miernej teplote opatrne roztopiť. Je pritom dôležité, aby sa nevaril a nevrel. 

2

Len čo je tuk tekutý, pridajte trochu rastlinného oleja. Vďaka nemu zostane krmivo pre voľne žijúce vtáky aj po stuhnutí trochu mäkké.

3

Do hmoty pridajte kilogram semienok a zrniečok. Zmes dobre premiešajte a nechajte vychladnúť. Hmota sa však musí dať stále ľahko tvarovať. 

4

Nakoniec z hmoty vytvarujte gule. Do každej zapracujte povrázok, aby sa dala ľahko zavesiť. Prípadne môžete hmotou naplniť šálky, hrnce a formičky, pevne ju zatlačiť a uhladiť jej povrch. Aby sa vtáky mohli pri zobaní usadiť, zasuňte do hmoty krátke konáriky. Nakoniec ich skráťte na dĺžku 10 centimetrov. Ak použijete formičky, môžete do nich zasunúť malú vetvičku, aby ste potom mohli na krmivo upevniť aj šnúrku na zavesenie. 

Nechajte hmotu stuhnúť a nakoniec zaveste lojové gule na konár stromu na záhrade alebo na verande. Tip: Ak použijete formičky na pečenie, trochu ich nahrejte zapaľovačom. Vďaka tomu vám pôjde krmivo z formy ľahko vyklopiť. 


Alternatíva vtáčej búdky

Vhodnejšia alternatíva vtáčej búdky: zavesenie lojových gulí

Kŕmidlá pre vtáky môžu mať rozmanité podoby. Mnohé z nich sú krásne pomaľované, takže vonku pôsobia ako originálna dekorácia. Dávajte si však pozor: hoci búdky vyzerajú pekne, nie sú na kŕmenie vtákov optimálne. Prečo? Veľmi rýchlo v nich totiž začnú panovať nehygienické podmienky. Medzi operencami sa potom šíria rôzne ochorenia vyvolané baktériami, vírusmi a hmyzom. Ak použijete búdku, budete ju musieť vždy po niekoľkých dňoch čistiť. Treba z nej odstraňovať zvyšky krmiva a trus, aby vtáky nechoreli. Okrem toho sa môže ľahko stať, že vtáky nedopatrením krmivo vyhádžu von. Nielenže ide o plytvanie, ale krmivo na zemi priťahuje ďalšie zvieratá, ako sú potkany alebo myši. 


Nevýhody sieťok

Pozor, nebezpečné: lojové gule v sieťke

Pomerne často vídame visieť na stromoch lojové gule v sieťkach. Sieťky na ovocie a zeleninu sú veľmi praktické, a preto po nich mnohí pri výrobe krmiva pre voľne žijúce vtáky siahajú. Len málokto však vie, že takéto sieťky sú pre vtáky nebezpečné. Vtáčik sa môže svojimi tenkými nožičkami zaseknúť v plastovej sieťke a zraniť sa. Pre niektoré z nich môže taká nehoda končiť tragicky. Ešte nebezpečnejšie je, keď prázdne sieťky nikto neupratuje a zostanú visieť na záhrade. Ak spadnú na zem, často sa do nich zamotajú malé hlodavce ako myši alebo veveričky. Preto je lepšie poskytnúť vtákom lojové gule bez sieťky.


Alternatívy sieťok

Guľa v kŕmnej špirále

Špirála z drôtu s lojovými guľami, zavesená na strome, na špirále sedí sýkorka, na pozadí sú konáre s malými tmavými bobuľami.
© Jan Nanco Bethlehem Špirály na zavesenie lojových gulí sú najlepšou alternatívou sieťok, pretože tie môžu byť pre vtáky nebezpečné.

Našťastie sa dá plastová sieťka okolo lojovej gule nahradiť mnohými vhodnými alternatívami. Môžete použiť napríklad šnúrky, drôtiky a vetvičky. Veľmi populárna je aj takzvaná kŕmna špirála, ktorá funguje ako skvelý zásobník na lojové gule. Do špirály stačí lojovú guľu vložiť a vtáky sa už obslúžia samy. Podobne sa používajú aj debničky na krmivo. Či už zvolíte špirálu alebo debničku, platí jedno: rovnako ako lojové gule ich treba zavesiť na strom alebo kryté zábradlie. Krmivo pre voľne žijúce vtáky tak zostane pekne na svojom mieste. Vtáky sa budú môcť bezpečne nakŕmiť a vy ich pritom budete môcť pozorovať.


zavesenie lojových gulí

Dôležité tipy

Základným pravidlom pri príprave vtáčieho krmiva je, že gule treba zavesiť. Ak by ste ich niekam len tak položili, rýchlo by sa k nim dostali neželaní hostia. Od kún cez potkany až po krkavce – aromatické a výživné gule priťahujú rôzne zvieratá. Kŕmidlo pre vtáky účinne ochránite pred podobnými zlodejmi napríklad spomínanou kŕmnou špirálou z kovu. Obvykle sa do nej vojde hneď niekoľko gúľ naraz. Okrem toho je dôležité zavesiť špirálu tak, aby vtáky mali rozhľad okolo seba. Budú sa tak cítiť bezpečne a prípadných predátorov včas zbadajú. A keď už je zmienka o predátoroch: nezabudnite zavesiť lojové gule tak, aby sa k nim nedostali mačky a nenapadlo ich hrať sa s nimi. Zvoľte tiež tienisté miesto, aby sa krmivo pre vtáky v teplých dňoch nezahrialo a nevypadlo.