Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Návrh záhrady: ako zo záhrady vyťažiť maximum

Založenie vlastnej záhrady si síce vyžaduje trochu práce, no je to zábava a na výsledok sa oplatí počkať. V tomto článku vám prinášame inšpiráciu, ako si vytvoriť vlastnú zakvitnutú oázu pokoja. Okrem toho sa dozviete triky na zavlažovanie, aby ste udržali pri živote trávnik i kvety aj vtedy, keď už po náročnom pracovnom dni nemáte chuť pustiť sa do polievania.

Rastliny a drevené stoličky sú spolu so stolom umiestnené na terase a svieti na ne slnko.
© Photographee.eu – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • V tomto článku nájdete podrobný návod, ako si vytvoriť návrh záhrady.
  • Inšpirujte sa najlepšími tipmi na ochranu pred neželanými pohľadmi, výsadbu a vytvorenie kútika na sedenie. 
  • Okrem toho sa dozviete, ako pri navrhovaní záhrady a starostlivosti o ňu ušetriť čas.
Šikovné plánovanie

Šikovné plánovanie je polovica úspechu

Predtým ako sa pustíte do navrhovania svojej peknej záhrady, urobte si analýzu aktuálneho stavu. Pôjde len o drobné zmeny, alebo potrebujete vytvoriť úplne novú záhradu? Máte k dispozícii nedotknutý pozemok v novej zástavbe alebo zanedbanú záhradu s kríkmi a trávou po kolená po predchádzajúcich majiteľoch? Po zhodnotení situácie sa rozhodnite, čo ponecháte bezo zmeny, a ktorým rastlinám pomôže zastrihnutie, aby opäť naplno prejavili svoj pôvab.

Pri návrhu modernej záhrady postupujte takto:

  • Zmerajte celkovú plochu alebo oblasť, ktorú chcete prerobiť, a v ideálnom prípade si vytvorte aj náčrt.
  • Najmä v prípade malej záhrady môže byť užitočné zistiť, s koľkými metrami štvorcovými vlastne treba rátať. Napríklad na terasu s posedením pre štyri osoby budete potrebovať asi 20 m². Do návrhu si zakreslite všetky aktuálne prvky ako dom vrátane vchodov, prípadné záhradné domčeky, stromy a kríky.
  • Zaznačte si, v ktorých častiach dňa sú jednotlivé oblasti zaliate slnkom alebo skryté v tieni. Od toho závisí nielen umiestnenie oddychových zón, ako napríklad terasy, ale aj výber vhodných rastlín. Väčšina druhov zeleniny, kvitnúcich rastlín a trvaliek totiž obľubuje slnečné miesto. Za slnečné miesta sa pritom považujú oblasti, na ktoré v lete svieti slnko 8 hodín, pri 4 hodinách ide o polotieň a v prípade menšieho počtu hodín ide o tienisté miesto. Pred výsadbou je tiež vhodné nechať si posúdiť kvalitu pôdy odborníkom na pôdu.  
  • Pri tvorbe návrhu novej záhrady sa zamyslite aj nad tým, aký účel by mala záhrada vlastne plniť. Chcete mať pri dome zakvitnuté útočisko len pre seba, alebo potrebujete miesto na šantenie detí či napríklad výbeh pre domáce zvieratko? Čo by vám rozhodne nemalo chýbať? Jazierko alebo miesto na založenie ohňa? Treba prihliadať na nejaké obmedzenia v podobe stavebnej vyhlášky alebo pravidiel prenajímateľa, týkajúce sa napríklad toho, či si smiete postaviť záhradný domček, alebo druhu stromov, ktoré smiete vysadiť alebo vyrúbať v obytnej zóne? Koľko času môžete alebo chcete venovať svojmu záhradnému projektu? Možno už máte konkrétnu predstavu týkajúcu sa vzhľadu novej záhrady.
  • V náčrte si naplánujte jednotlivé oblasti záhrady a zaznačte si, kde by mohlo byť posedenie, priestor na hranie, jednotlivé rastliny a cestičky. Najmä v prípade návrhu malej záhrady je dobré plánovanie alfou a omegou.
  • Tip: Vystrihnite si väčšie prvky z papiera, ktoré môžete ľubovoľne presúvať po návrhu záhrady a skúšať tak rôzne usporiadania. Mnohé hobby obchody majú tiež k dispozícii rôzne pomôcky a nástroje na plánovanie novej krásnej záhrady.

Záhradné cestičky

Ku kompostu, do garáže či ku grilu: dôležité cestičky v záhrade

Pri plánovaní novej záhrady berte do úvahy aj trasy, ktoré budete často používať. Aké spojenia vzniknú medzi jednotlivými prvkami záhrady? Budete napríklad často chodiť z kuchyne k vyvýšenému záhonu s bylinkami alebo budete potrebovať vynášať z domu zvyšky zeleniny na kompost? Tieto trasy je vhodné spevniť. Záhradné cestičky môžete vytvoriť napríklad z dlaždíc alebo prírodného kameňa, štrku či drevených úlomkov. Pri výbere materiálu dbajte na to, aby harmonicky ladil s materiálom posedenia alebo ohraničenia záhonov. Namiesto celistvých cestičiek môžete osadiť aj jednotlivé nášľapné kamene. Tip: Vytýčte si plánované záhradné cestičky šnúrami, aby ste si mohli vyskúšať ich trasu a lepšie si ich predstaviť v priestore.


Záhrada vhodná pre rodiny

Založte si záhradu vhodnú aj pre deti

Ak plánujete záhradu pre deti, vyhýbajte sa výsadbe jedovatých rastlín, ako je zlatý dážď či tis. Vodné plochy možno ako prevenciu pred nehodami prekryť sieťou alebo odložiť ich založenie na neskôr, keď budú deti väčšie. Pri plánovaní návrhu záhrady nezabudnite na vytvorenie tienistých miest, napríklad pomocou markíz, pretože ak v záhrade nemáte stromy, prirodzený tieň vám v nej bude chýbať. Zeleninové záhony motivujú deti pomáhať so záhradkárskymi prácami a učiť sa na čerstvom vzduchu a kríky zase poskytujú vtákom a hmyzu príležitosť na hniezdenie a útočisko. Pestrý život vo vašej peknej záhrade malé ratolesti určite zaujme. Okrem trávnika na šantenie môžete do záhrady osadiť aj niekoľko herných prvkov. Okolo nich naplánujte mäkký podklad v podobe piesku alebo mulčovacej kôry. Trampolínu môžete zase lepšie začleniť do priestoru jej zapustením do zeme, čím sa zároveň zníži riziko zranení. 


Možnosti

Ochrana súkromia a živé ploty: vyberte si z možností

Najmä v prípade malej záhrady je pri plánovaní vlastného návrhu dôležité dbať aj na ochranu pred pohľadmi susedov a okolitými budovami. Tieniace ploty sú v ponuke z plastu, dreva alebo cenovo výhodného bambusu. Ich výsledný vzhľad môžete ozvláštniť vysadením popínavých rastlín, ako je brečtan, vinič či kvitnúce druhy ako plamienok. Obrastené mriežky a konštrukcie pre popínavé rastliny vám navyše poskytnú dodatočnú ochranu pred horúcimi slnečnými lúčmi. Elegantne pôsobia tiež živé ploty z výhonkov alebo mladých rastlín, napríklad hlohu, ktoré zoženiete za výhodnú cenu napríklad na rôznych burzách rastlín. Vynikajúcim útočiskom a zdrojom potravy pre hmyz a vtáky sú ploty z bobuľových kríkov. Ak nechcete, aby vám prirodzená ochrana pred pohľadmi v zime opadala, stavte na kríky zo vždyzelených rastlín, ako je tuja, cypruštek alebo vtáčí zob. Farbu vám do záhrady vnesie vždyzelená photinia (červienka), ktorá je takisto vhodná na vytvorenie živého plota. Jej výhodou je, že rýchlo rastie a dosahuje výšku až dva metre. Prvky živého plota, nízke múriky a jednotlivé kríky môžete tiež skvele použiť na tematické rozčlenenie záhrady.


Užitočné tipy

Záhony a výsadba: uľahčite si prácu našimi tipmi 

Rastlina levandule sa nachádza v malom záhradnom záhone.
© schulzie – stock-adobe.com Zhora odfotografovaná záhrada, ktorá pozostáva z trávnika a rôznych záhonov s rastlinami a kvetmi. Na trávniku je fúrik, krhla a na zemi leží záhradná hadica.

V návrhu krásnej záhrady samozrejme nesmú chýbať ani záhony. Dbajte pritom na optimálne usporiadanie rastlín. Základ by malo tvoriť niekoľko trvaliek dorastajúcich do veľkej výšky. Trvalky sú viacročné rastliny, ktorých nadzemná časť nedrevnatie: napríklad stračinôžka, flox alebo levanduľa. Platí pritom, že obľubujú slnečné miesta. Do polotieňa sú zase vhodné hortenzie. Prednú časť záhonov môžete vysadiť nižšími kvitnúcimi a pôdopokryvnými rastlinami. Ak vám na záhrade chýbajú stromy, zahrňte do plánovania aj aspekt zvislej štruktúry: rastliny dorastajúce do rôznej výšky, ružové oblúky a konštrukcie pre popínavé rastliny dodajú novej záhrade ucelený a harmonický vzhľad. Pri výbere rastlín berte do úvahy aj farbu kvetov a čas kvitnutia. Ak by totiž malá záhrada rozkvitla príliš divokými pestrofarebnými kvetmi, mohlo by to pôsobiť rušivo. Stanovte si preto určitý farebný koncept a držte sa konkrétnych odtieňov, ktoré navzájom ladia. Počas roka sa pritom farebná paleta záhrady môže obmieňať. Na jar môže napríklad zakvitnúť bielymi a fialovými kvetmi cibuľovín, v lete jej môžu dominovať ružové tóny pivoniek a hortenzií a na jeseň prevezmú žezlo žiarivé odtiene pestrofarebného lístia. Ak si netrúfate na takéto komplexné plánovanie, kúpte si viacero rastlín rovnakého druhu a rozdeľte ich v skupinkách do rôznych sekcií záhrady. Budú tak šikovne fungovať ako prvok na zjednotenie celkového vzhľadu. Do návrhu záhrady si tiež zaznačte, do akej výšky a šírky dorastú viacročné rastliny, aby ste na ne vyhradili dostatočný priestor.


Terasa

Umiestnenie, materiál, podklad: ako vybudovať terasu

Dom spája so záhradou terasa, ktorá preto musí svojím štýlom harmonicky zapadať do celého konceptu. Tip: Ak v záhrade prichádza do úvahy viacero miest pre terasu alebo posedenie, môžete nájsť ideálne miesto tak, že si ho najprv vyskúšate. Posaďte sa v rôzne časti dňa do záhrady a zamyslite sa, či by ste si v nej chceli vychutnávať rannú kávu pri vychádzajúcom slnku, alebo by ste radšej uprednostnili výhľad na slnko zapadajúce za okolité domy. 

Pri výbere materiálu máte k dispozícii viacero možností. Drevená terasa pôsobí hrejivo a prirodzene, no vyžaduje si pravidelné natieranie olejom, aby drevo nespráchnivelo. Obľúbenou alternatívou dreva sú drevoplastové (WPC) dosky, ktoré sa pýšia dlhou životnosťou. Prírodný kameň dodá vašej krásnej záhrade neopakovateľný nádych, pričom výsledný efekt závisí od druhu použitého kameňa. Napríklad žula pôsobí elegantne a v prípade pieskovca treba rátať so stmavnutím. Prírodný kameň je síce drahý, no vyplatí sa, ak plánujete záhradu pre nehnuteľnosť v osobnom vlastníctve, pretože je prakticky nezničiteľný. Lacnejšia je pálená tehla, ktorá je v ponuke v rôznych farbách od tmavočervenej po modrastú alebo sivú. S trochou šikovnosti a kreativity môžete z tehly vytvoriť nádherné priestory na sedenie alebo originálne terasy. Pri výpočte nákladov nezabudnite, že v prípade väčšiny povrchov je potrebné najprv vytvoriť vhodné podložie, napríklad z piesku alebo štrku. Pri výpočte plochy terasy hrá rolu samozrejme to, pre koľko osôb je určená, aké sú rozmery záhradného nábytku, ktorý tam chcete umiestniť, ako aj to, či budete potrebovať ohnisko, pieskovisko alebo profesionálny gril. Ako ohraničenie od susedov vám skvele poslúžia tieniace steny, vysoké rastliny alebo praktické paravány. 

Čo sa týka vzoru podkladu, harmonický prechod od okolitých záhonov vytvoria prirodzené tvary, ako sú vlny alebo polkruhy. Tvary do písmena L alebo trojuholníkové tvary zase pritiahnu pozornosť na zvyšok záhrady, kde sa nachádza napríklad kvitnúci krík alebo iný dekoračný prvok. Z terasy by ste zároveň mali mať výhľad na najkrajšiu časť svojej novej záhrady. 


Vidiecka záhrada

Užitočná a krásna: stavte na vidiecku záhradu

A ako vybudovať čo najtrvácnejšiu záhradu? Stavte na vidiecku záhradu. Až do druhej polovice 19. storočia boli bežné záhrady obhospodarované roľníkmi, v ktorých boli stredobodom úžitkové rastliny. Prakticky počas celého roka na nich rástli bylinky, zelenina a ovocie a od jari do jesene boli takéto vidiecke záhrady posiate pestrými kvetmi. Slnečné časti záhrady sú najvhodnejšie pre ovocie a zeleninu, ktorým sa darí aj vo vyvýšených záhonoch. Do polotieňa je zase dobré umiestniť divoké rastliny a všetky kvitnúce druhy. V takejto nespútanej záhrade krásne vyniknú aj rôzne domáce druhy kríkov, ako je napríklad divoká ruža. Pletivo z vŕbového prútia vám skvele poslúži ako plot či opora dorastajúcich výhonkov. Do celkového dizajnu krásne zapadne aj suchý múrik. Čerešničkou na torte je kompost, ktorý je vynikajúcim zdrojom hnojiva a zeminy. Najlepšie je umiestniť ho do polotieňa, kde bude v dostatočnom teple, aby sa naštartoval proces kvasenia. Takáto záhrada nielenže lahodí oku, ale ocenia ju aj návštevníci zo zvieracej ríše, napríklad motýle, vtáky, jašterice a ježkovia.

Vidiecku záhradu je ideálne založiť na jeseň, keď sa môžete rovno pustiť do budovania vyvýšených záhonov. Na začiatok postačia tri až štyri záhony, v ktorých môžete na striedačku pestovať zeleninu a jahody. Po rastlinách náročných na živiny, ako je tekvica, pór alebo zemiaky, vždy vysádzajte rastliny nenáročné na živiny, napríklad jahody alebo šalát. Napríklad fazuľa obohacuje pôdu o dusík, čím ju pripravuje na výsadbu rastlín náročných na živiny. Ak ešte len začínate so záhradkárčením, stavte na jednoducho dopestovateľné rastliny, napríklad bylinky a šalát. Ak túžite po vlastnej úrode ovocia, odporúčame vysadiť kríky s bobuľovým ovocím, ako sú ríbezle, alebo nízke ovocné stromy, ktoré sú vhodné aj do mestskej záhrady.


Úspora času

Ako ušetriť čas pri starostlivosti o záhradu

Ak máte málo času ale chcete naplno využiť potenciál svojej novej záhrady, dobre si premyslite svoje priority. Návrh záhrady jednoduchej na starostlivosť môže zahŕňať len trávnik s niekoľkými trvalkami. Pekná záhrada, to však nie je len záplava kvetov. Môžete si založiť aj záhradu pozostávajúcu prevažne zo záhonov a cestičiek, ktorá ale bude mať veľkú terasu zaliatu slnkom. Ako bonus nebudete musieť riešiť kosenie trávnika. Čas môžete tiež usporiť pomocou systému automatického zavlažovania. Moderné zavlažovacie systémy, ako sú zapustené postrekovače alebo systémy kvapkového zavlažovania, šetria nielen čas, ale do určitej miery aj vodu. Podzemný zapustený postrekovač je určený na zavlažovanie trávnika. Pôsobením tlaku vody sa vysunie, no inak je prakticky neviditeľný, takže vás nebude nijako obmedzovať v starostlivosti o trávnik. Kvapková hadica so šetrným zavlažovaním je zase ako stvorená pre čerstvo zasadený živý plot, zeleninové záhony a črepníkové rastliny na terase. Ak chcete staviť na prirodzenejší spôsob, vyskúšajte zavlažovacie nádoby „olla“. Ide o hlinené nádoby bez glazúry s objemom niekoľkých litrov, ktoré sa naplnia vodou, uzatvoria a zahrabú napríklad do vyvýšeného záhonu. Cez hlinený materiál potom voda rovnomerne presakuje do záhona, takže na zavlažovanie nepotrebujete elektrickú energiu. Stačí nádoby pravidelne dopĺňať vodou. Zelenina sa tak zavlažuje zospodu, pričom vodu treba doplniť približne každé 4 až 5 dní.