Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Vychutnajte si dokonalú relaxáciu počas tehotenstva

Tehotenstvo kladie na ženské telo vysoké nároky. O to dôležitejšie je pravidelne si dopriať chvíľky oddychu a uvoľnenia. Či už stavíte na jogu, prechádzku alebo sa usalašíte na pohovke s obľúbenou knihou, znížením stresu prospejete sebe i ešte nenarodenému dieťaťu. Inšpirujte sa našimi nápadmi, vďaka ktorým sa dokonale uvoľníte.

Žena s veľkým tehotenským bruškom sedí v pohodlnom oblečení s prekríženými nohami na zemi v obývačke. V ruke drží pohár s vodou.
© Kaufland

Prehľad obsahu na tejto stránke

 • V posledných týždňoch pred pôrodom je dôležité dopriať si odpočinok a čo najviac znížiť mieru stresu.
 • Mnohým tehotným ženám s tým pomáha cvičenie jogy. Vedomé ovládanie dychu prispieva k zdraviu a uvoľneniu a mnohým ženám pomáha aj neskôr pri samotnom pôrode. 
 • Prečítajte si tie najlepšie tipy na vytvorenie wellness podmienok v domácom prostredí. 
Prestávky

Dôležitosť prestávok počas bežného dňa

Tehotenstvo je vzrušujúce obdobie: dochádza k mnohým zmenám, pričom tá najväčšia zmena ešte len nastane. Už čoskoro príde na svet nový človek, ktorý vám obráti život tak trochu naruby. Tešenie sa na život s dieťaťom, zvedavosť, občas dokonca strach – paleta emócií je vskutku pestrá a niet sa čo čudovať, že vám v hlave víri množstvo myšlienok. Zároveň môžu byť posledné týždne pred pôrodom pre ženu náročné aj z telesného hľadiska. V ženskom tele vzniká nový život a telo preto pracuje na plné obrátky. Ak popritom ešte chodíte do práce, o to dôležitejšie je dbať na zmiernenie stresu a viac myslieť na oddych. Nezabudnite si preto dopriať dostatok prestávok. Vďaka tomu načerpáte novú energiu, čo sa pozitívne odzrkadlí aj na pohode dieťatka. Okrem telesného oddychu tak navyše upokojíte aj svoje myšlienky a znížite si hladinu stresu.  

Existuje viacero spôsobov, ako si dopriať relaxáciu počas tehotenstva a vychutnať si pokoj, ktorý v tejto dôležitej životnej fáze obzvlášť potrebujete. Odreagovanie pritom môže mať mnoho tvárí, podľa toho, ako vyzerá váš bežný deň a aktuálna životná situácia. Najdôležitejšie je, aby ste sa cítili dobre a dokázali sa správne uvoľniť. Od meditácie cez jogu až po wellness deň: v tomto článku nájdete množstvo tipov, ako si dopriať dokonalý oddych. 


Dýchanie

Čerstvý vzduch na lepšie prekrvenie

Čerstvý vzduch dokáže zázraky – a neplatí to len v tehotenstve. Ak vo všeobecnosti obľubujete pohyb a trávite veľa času vonku, nemali by ste zanevrieť na pohybové aktivity ani počas tehotenstva. Krátka prechádzka na čerstvom vzduchu vám umožní zhlboka dýchať a prevetrať si hlavu. Zároveň tým podporíte prekrvenie organizmu a budete sa celkovo cítiť príjemne. Doprajte si sviežu vzpruhu a nerobte si žiadne starosti s tým, že nedokážete kráčať tak rýchlo ako predtým. Nejde predsa o rýchlosť, ale o odpočinok. Pohyb v príjemnom tempe je presne to, čo vaše telo v tomto období potrebuje. Samozrejme, takýto program bude pohladením aj pre dušu. Nechajte vietor, aby odvial všetky vaše negatívne myšlienky.


Spánok

9 tipov pre lepší spánok s tehotenským bruškom

Tehotná žena pohodlne sedí na pohovke a číta si knihu o rodičovstve. Pred ňou je položená čajová kanvica, na pozadí horia sviečky.
© Kaufland Množstvo myšlienok, stres a tehotenské bruško môžu spôsobovať problémy so spánkom. Prinášame tipy na uvoľnenie pre lepší spánok.

V závislosti od toho, v ktorom týždni tehotenstva ste, sa môže stať, že bude dochádzať k problémom so spánkom. Príčinou môžu byť neustále myšlienky na nenarodené bábätko a pôrod alebo skutočnosť, že ste vo vysokom štádiu tehotenstva, keď nebýva jednoduché nájsť si pohodlnú polohu na spanie. Spánok môže tiež narušovať potreba častého močenia alebo pohyby dieťaťa v brušku.

Prinášame preto deväť užitočných tipov pre kvalitný spánok, ktorý je dôležitý nielen pre samotnú ženu, ale aj pre zdravý vývoj dieťaťa.

 1. Uvoľňujúci kúpeľ: Doprajte svojmu telu malý rituál v podobe pravidelného večerného uvoľňujúceho kúpeľa. Pomôže vám to spomaliť a pripraviť sa na regenerujúci spánok.
 2. Nezabudnite sa odpojiť od všetkého, čo by vás mohlo rušiť: všetky elektronické zariadenia vrátane telefónu, tabletu, počítača alebo televízora vypnite najneskôr 30 minút predtým, ako sa uložíte do postele. Namiesto toho sa usalašte s partnerom na gauči a porozprávajte sa o plánoch na ďalší deň alebo skroťte myšlienky v hlave čítaním knihy. 
 3. Joga: Mnoho tehotných žien objavuje v priebehu tehotenstva priaznivé účinky jogy na telo i myseľ. Sústredené dýchanie, ktoré sa v rámci cvičenia využíva, vám môže pomôcť nájsť stratený pokoj. Na internete nájdete množstvo osvedčených tipov na príjemnú večernú zostavu. Môžete však zájsť aj do miestneho joga štúdia.
 4. Upokojujúca hudba: Uložte sa ešte pred samotným spánkom do postele, zatvorte oči a vypočujte si uvoľňujúcu hudbu alebo riadenú meditáciu, ktorá vás krásne upokojí.
 5. Denník plný myšlienok: Ak večer neviete zaspať, pretože stále myslíte na udalosti uplynulého dňa alebo vám v hlave víri množstvo iných myšlienok, skúste si dať na nočný stolík zápisník, do ktorého si môžete zaznamenať všetko, čo zamestnáva vašu myseľ. Vďaka tomu vyženiete z hlavy nadbytočné myšlienky a zároveň si uchováte spomienky na neskôr.
 6. Pohodlná poloha vďaka vankúšu: Ak vám rastúce bruško bráni nájsť si pohodlnú polohu na spanie, vyskúšajte vankúš na dojčenie. Jeho tvar umožňuje zaujať príjemnú polohu a zároveň zabezpečuje uvoľnenie partie bruška a rôznych iných svalových skupín.
 7. Menej tekutín pred spaním: Ak vás počas noci často budí nutkanie na močenie, choďte na toaletu tesne pred spaním. Okrem toho tesne pred odchodom do postele obmedzte príjem tekutín.
 8. Meditácia: Meditácia vám môže pomôcť nájsť stratenú rovnováhu. Vhodným cvičením pre začiatočníkov je dýchanie nosom: trikrát sa nadýchnite nosom a potom vydýchnite ústami. Zatvorte pritom oči a počítajte pri nádychu do štyroch, pri výdychu do ôsmich. Potom dýchajte niekoľko minút iba nosom a sústreďte sa pritom na celé telo a jeho pohyby pri dýchaní. Všímajte si, ako sa váš dych postupne upokojuje.
 9. Autogénny tréning: Tento výnimočný relaxačný postup využíva aktívne napínanie a uvoľňovanie jednotlivých svalových skupín. Táto technika mnohým ľuďom pomáha zlepšiť kvalitu spánku. 

 


Masáže

Tipy na uvoľňujúce masáže

Ženské telo je počas tehotenstva vystavené veľkej záťaži. Niet sa teda čo diviť, že dochádza k nepríjemnej stuhnutosti svalstva. Uvoľnenie pritom prináša jemná masáž, po ktorej sa budete cítiť oveľa lepšie. Môžete zájsť na profesionálnu masáž na uvoľnenie rôznych telesných partií, napríklad šije alebo nôh, prípadne poproste o pomoc partnera. Opatrnými a nežnými masážnymi pohybmi prinesie vášmu telu vítané uvoľnenie. Obľúbená je tiež masáž tehotenského bruška, pri ktorej môžete rozmaznať svoju pokožku a zároveň skvele podporíte prekrvenie. Avšak pozor: nechajte pôrodnú asistentku, aby vám ukázala správne masážne pohyby. 


Wellness

Smie ísť tehotná žena do sauny?

Ak zbožňujete oddych v saune, ide o vynikajúci spôsob, ako si dopriať chvíle oddychu aj počas tehotenstva. V tomto období však treba dbať na viacero pravidiel, pretože saunovanie v tehotenstve zaťažuje obehový systém viac ako obvykle. Pre tehotné ženy, ktoré predtým chodili do parnej alebo fínskej sauny len zriedkavo, to dokonca môže byť nepríjemné. Dôležité je dopredu sa informovať o tom, čo vás čaká. Vyberte si pritom saunu, v ktorej nepanujú príliš vysoké teploty. Poraďte sa tiež s ošetrujúcim lekárom alebo pôrodnou asistentkou, či je návšteva sauny pre vás vhodná.


Uvoľňujúci kúpeľ

Kúpeľ v tehotenstve: ako na to 

Túžite po uvoľnení od hlavy až po päty? V tom prípade si pripravte teplý kúpeľ. Približne polhodina vo vode s teplotou najviac 38 stupňov prospieva väčšine nastávajúcich mamičiek a nezaťažuje príliš srdce a obehový systém. Dopriať si môžete tiež wellness kúpeľ so sviečkami a príjemnou hudbou. Pridajte do vody napríklad pár kvapiek mandľového oleja, ktorý krásne zvláčni vašu pokožku. Pri vstupovaní a vystupovaní z vane dávajte pozor: pohybujte sa pomaly, prípadne požiadajte o pomoc partnera. A keď už tam bude, určite vám rád umyje chrbát.


Kozmetická kúra 

Doprajte si wellness pre pleť aj vlasy

Vlasová a tvárová maska je ideálny spôsob relaxácie počas tehotenstva, na ktorý v prvých týždňoch po pôrode zrejme nebudete mať dostatok času. Doprajte si preto takéto rozmaznávanie ešte pred príchodom bábätka na svet. Príprava domácej pleťovej masky je jednoduchá: stačí rozpučiť polovicu avokáda a zmiešať ju s lyžicou olivového oleja a lyžicou tvarohu. Naneste masku na čelo, nos, líca a bradu, nechajte pôsobiť 15 minút a potom ju dôkladne zmyte. Vlasom môžete dopriať exkluzívnu starostlivosť v podobe olejovej kúry: zmiešajte čajovú lyžičku olivového oleja a čajovú lyžičku medu, zmes naneste na vlasy, nechajte pôsobiť polhodinu a potom vlasy dôkladne umyte. Kým maska pôsobí, zabaľte vlasy do uteráka, aby ste nezašpinili svoje okolie.


Upokojujúca hudba

Jemné tóny hudby počas tehotenstva

Upokojujúce účinky môže mať aj hudba. V tehotenstve sú pritom o to prospešnejšie: uvoľníte sa nielen vy, ale hudba má pozitívny vplyv aj na bábätko v brušku. Ideálne je pritom zvoliť hudbu s rytmom 60 úderov za minútu (bpm). Váš tep sa totiž prispôsobí tomuto rytmu, vďaka čomu si skvele oddýchnete. Vedeli ste, že už od 23. týždňa tehotenstva dieťa dokáže vnímať okolité zvuky? Upokojujúce tempo vášho srdcového tepu a jemné zvuky a tóny hudby tak dokážu uvoľniť aj bábätko.

Počúvajte pritom pokojnú hudbu a nenastavujte príliš vysokú hlasitosť. Vhodná je klasická hudba, chillout, príjemné balady alebo jemný jazz a soul. Dokonalej relaxácii počas tehotenstva pre vás i dieťa tak nič nestojí v ceste.


Relax

Dokonalý deň strávený leňošením

Máte čoraz väčšie bruško a najradšej by ste sa už ani nepostavili z pohovky? Do ničoho sa nenúťte. Pohodlne sa usalašte a nechajte sa rozmaznávať. Kedy, ak nie teraz, je vhodnejší čas na leňošenie? Je pritom možné všetko, po čom vaše srdce zatúži. Doprajte si bohaté raňajky s čerstvými croissantmi, lahodné ovocie a chrumkavú zeleninu a nezabudnite na výživné orechy. Chýbať samozrejme nesmie obľúbená kniha, vynikajúci seriál alebo film. A nezabudnite: aby ste sa dokonale sústredili na svoje telo, odložte nachvíľu telefón nabok. Naplno si tak vychutnáte chvíle, počas ktorých budete dbať len na svoje potreby a robiť len to, čo vás najviac baví.

Nech sa páči, zoznam pre dokonalý deň strávený leňošením:

 • tepláky, voľné tričko, župan
 • čaj alebo ovocná šťava na uhasenie smädu
 • obľúbené snacky
 • diaľkový ovládač, obľúbená kniha alebo pár časopisov
 • slúchadlá a upokojujúci playlist 
 • avokádo, olivový olej, tvaroh a med na pleťové a vlasové masky
 • wellness prísada do kúpeľa
 • sviečky do kúpeľne

Tip: Nezabudnite si tiež pripraviť všetko potrebné na prípravu lahodných jedál a nápojov. Vopred si na nákupný zoznam pripíšte všetko, čo budete na dokonalé leňošenie potrebovať, a doprajte si pritom dobroty, ktoré máte najradšej. Len čo budete mať všetky maškrty poruke, môžete sa pustiť do oddychu. O úžasné pohodlie sa pritom postarajú vankúše, mäkučká deka a pár sviečok.