Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ručne vyrobené vianočné darčeky: tri šikovné nápady

Nie každý ručne vyrobený darček sa dá rozumne využiť a nie každý vyzerá naozaj skvele. Niektoré návody sú navyše poriadne komplikované a zvládnuteľné len pre toho, kto má veľa skúseností s ručnými prácami. Prinášame tri inšpirácie na vianočné darčeky, ktoré sú praktické a navyše skvele vyzerajú – s našimi podrobnými návodmi ich zvládnete vyrobiť rýchlo a jednoducho.

Na obrázku sú dve mužské ruky, ktoré balia vianočný darček. Na stole ležia okrem toho ďalšie pomôcky na balenie, ako napríklad baliaci papier, stuha a kartón.
© Sergio Marcos/Stocksy – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

 • Ak chcete ručne vyrobeným vianočným darčekom naozaj urobiť radosť, nemala by mu chýbať nápaditosť a prvok jedinečnosti.
 • Inšpirujte sa našimi tromi originálnymi nápadmi: neopakovateľné vianočné blahopriania, originálna dóza, sladké maškrty či pikantné chutney.
 • Výhodou je, že naše tipy na vianočné darčeky nevyžadujú profesionálne skúsenosti s tvorivými prácami ani s varením. 
Kartičky pre dobrú náladu

Tip na darček č. 1: osobité vianočné blahopriania s odkazom

Nápadov na ručne vyrobené vianočné darčeky existuje mnoho. Jedným z kreatívnych darčekov, pri ktorom môžete popustiť uzdu svojej fantázii, je balenie vianočných blahoprianí s rozmanitými osobnými odkazmi. Vyrobiť ho môžete aj na poslednú chvíľu a určite sa postará o dobrú náladu a príjemnú atmosféru. Takýto drobný vianočný darček určite poteší najlepšiu kamarátku, mamu či sestru. 

Návod je naozaj jednoduchý: Potrebovať budete len hárok bieleho kartónu a fixku alebo pero, ktorým sa vám bude na papier dobre písať. Balíčku môžete dodať pestrosť použitím rôznofarebných zvyškov, ktoré doma nájdete. Najprv vystrihnite pohľadnice. Môžete pritom zvoliť klasický formát (10,5 krát 14,8 centimetra) alebo menší, ak uprednostňujete rozkošný drobný vzhľad. Po vystrihnutí sa pustite do popisovania. Na každé vianočné blahoprianie napíšte vetu, ktorú dokončite na zadnej strane pohľadnice. Inšpirujte sa našimi nápadmi: 
 

 • Keď sme sa prvý raz videli, napadlo mi… 
 • Odjakživa sa mi na tebe nesmierne páči, že… 
 • Vždy ma rozosmeješ, keď… 
 • Inšpiruješ ma, keď… 
 • Najviac na tebe obdivujem, že… 
 • Chcem s tebou vyraziť ešte na mnoho miest, napríklad… 
 • Nikdy nezabudnem, ako si pre mňa… 
 • Dať si s tebou pohár vína je vždy super, lebo… 
 • Naša láska je silnejšia ako… 
 • Ak by som ťa mal(a) namaľovať, vyzeralo by to ako… 
 • Ak by si bol(a) zvieraťom, podľa mňa by si bol(a)… 
 • Keby sme boli superhrdinami, boli by sme…  
   

Zapojte kreativitu a prispôsobte si znenie vianočných blahoprianí presne podľa svojich predstáv. Keď skombinujete úprimné, láskyplné a vtipné výroky, zbierka pohľadníc získa ten správny šmrnc. Takýto skvelý ručne vyrobený vianočný darček obdarovanú osobu zahreje na srdci a navodí jej dobrú náladu. Naše tipy na vianočné darčeky nezruinujú váš rozpočet, no napriek tomu dokážu pohladiť na duši aj v ťažkých chvíľach.

Tip: Zabaľte pohľadnice do baliaceho papiera, previažte ich peknou šnúrkou a vytvorte z nich rozkošný balíček. Navrch môžete položiť spoločnú fotku s mamou, sestrou alebo kamarátkou, podľa toho, komu chcete kartičky darovať. Vďaka tomu bude mať tento drobný, ale vkusný ručne vyrobený vianočný darček ešte osobnejší ráz. 


Praktická dekorácia

Tip na darček č. 2: originálna dóza

Tento skvelý tip na vianočný darček poslúži ako dekorácia a zároveň praktický predmet do domácnosti. Hodí sa do detskej izby, na pracovný stôl alebo do kúpeľne. Nepotrebujete pritom nič maľovať, šiť ani vystrihovať, ale vystačíte si s viazaním povrázka. Tento ručne vyrobený vianočný darček je vynikajúcim úložiskom na rozmanité drobnosti. Hlavné motto pri jeho výrobe znie: upcycling. Budete potrebovať len povrázok, lepiacu pištoľ a prázdnu, čistú 400-gramovú plechovku bez veka, napríklad z lúpaných paradajok alebo fazúľ. Pri práci použite ideálne špagátik zo svetlého prírodného materiálu, s priemerom asi 5 až 10 milimetrov. Na výrobu tohto darčeka pritom netreba študovať žiadny zložitý návod – je to naozaj jednoduché a užijete si pri tom veľa zábavy. 
 

 1. Začnite dózu opatrne a rovnomerne obmotávať špagátikom. Postupujte pritom od jej dolného vonkajšieho okraja. 
 2. Nezabudnite pritom na lepidlo: približne každé dva až tri centimetre naneste na plechovku trochu lepidla.
 3. Dávajte pozor, aby bol špagátom pokrytý celý povrch dózy. 
 4. Keď špagátik trochu presiahne vrchný okraj dózy, máte hotovo.
 5. Potom špagátik odstrihnite a pevne prilepte jeho koniec k plechovej dóze.
   

Ručne vyrobená dóza je hotová – dá sa použiť na farbičky, perá, kozmetické potreby alebo štetce na mejkap. 


Kulinárske darčeky

Tip na darček č. 3: sladké a pikantné dobroty

Ak si ešte stále lámete hlavu nad tým, ako vyrobiť vianočné darčeky, máme pre vás ďalší vynikajúci nápad. Niečo lahodné a chutné poteší každý maškrtný jazýček. Počas sviatkov však všetci varia a vypekajú vo veľkom: jedla a maškŕt má každý doma toľko, že všetkým už lezú dobroty aj ušami. Ak teda chcete pripraviť ručne vyrobený vianočný darček, ktorý sa dá zjesť, stavte na taký, ktorý sa tak ľahko neskazí. Neskôr, keď budú sviatky a rodinné stretnutia za nami, obdarovaná osoba si určite spomenie na dobrotu, ktorú ste jej na Vianoce darovali, a poriadne si na nej pochutí. Inšpirujte sa našimi nápadmi, ktorými určite zožnete úspech:

 • Vynikajúcim kulinárskym, ručne vyrobeným vianočným darčekom sú napríklad pražené mandle. Majú neodolateľnú sviatočnú arómu, sú príjemne chrumkavé a sladké, a navyše obsahujú živiny dôležité pre telo. Na ich prípravu nepotrebujete žiadne výnimočné kuchárske ani pekárske schopnosti. Tip: Jednoduchý recept nájdete v našom receptári.  
 • Ak chcete vyrobiť niečo luxusnejšie, môžete skúsiť pripraviť vlastné pralinky alebo bonbóny. Takúto maškrtu pritom môžete ľubovoľne dochutiť: niekto uprednostňuje pralinky z horkej čokolády plnené alkoholom, inému zase chutia skôr sladšie varianty z mliečnej čokolády.
 • Ďalším originálnym tipom na vianočný darček, ktorý bude dlho robiť radosť, je vyhľadať si jednoduchý recept na karamel a vyrobiť vlastné cukríky. Vďaka tomu, že neobsahujú žiadne prísady, ktoré by sa mohli pokaziť, pýšia sa naozaj dlhou trvanlivosťou. Takouto maškrtou príjemne prekvapíte nielen deti, ale aj dospelých. 
 • Ak chcete obdarovať niekoho, kto má radšej pikantnú chuť ako sladkú, vyrobte pražené orechy, ktoré môžete ľubovoľne ochutiť. Ďalším originálnym nápadom na ručne vyrobený vianočný darček sú rôzne druhy horčice alebo chutney – takýto korenistý darček bude obdarovanej osobe robiť radosť pri príprave pokrmov naozaj dlho.