Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Vyrobte si vlastné hry: tipy ako na to

Keď si vlastnoručne vyrobíte hry, určite pri škaredom počasí vyženiete z domu nudu. Zábavu zažijete už pri samotnom spoločnom tvorení a hra s vlastnou hračkou je navyše nesmierne podnetná. Prinášame nápady na hry, ktoré môžete realizovať ľavou zadnou. Vystačíte si pritom s materiálmi, ktoré zrejme máte už aj tak doma.

Matka s dcérou sedia za stolom a tvoria, na stole je položený pohár s fixkami a papier v rôznych farbách. Matka práve zastriháva žltý kus papiera.
© Oksana Kuzmina – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Tie najlepšie hry sú často veľmi jednoduché a niektoré si dokonca zvládnete úplne ľahko vyrobiť aj sami.
  • Od lovenia ananásu cez hádzanie kruhov až po továreň na príbehy: tieto nápady sú ako stvorené na herný deň doma s rodinou alebo na detskú narodeninovú oslavu. 
  • Možno navyše doma nájdete všetok potrebný materiál. Inšpirujte sa našimi tromi návodmi a tipmi, ako môžete jednotlivé hry pre deti prispôsobiť ich veku. 
Indoor hry

Skvelé nápady, čo si doma zahrať

Deti zbožňujú hrať sa vonku, no v niektorých situáciách šantenie pod holým nebom jednoducho nie je možné. Rodičia dobre vedia, aké vety potom doma často padajú: „Ja sa nudím!“ Nie vždy sa pritom návrh ísť si maľovať alebo hrať karty stretne s nadšením. Ak vám dochádza fantázia, môžete sa inšpirovať tromi skvelými nápadmi na hry, ktoré si môžete jednoducho a rýchlo vyrobiť aj sami. Už samotné tvorenie vás pritom vynikajúco zabaví. Takáto činnosť je pre deti zároveň prospešná z viacerých hľadísk. Zabavia sa pri nej, podporia svoju kreativitu a schopnosť sústrediť sa a rozvinú si jemnú motoriku. Kreatívne tvorenie má ešte jednu výhodu: deti tak môžu použiť farby a vzory, ktoré sa im najviac páčia. Vďaka tomu si vytvoria hru presne podľa svojich predstáv. Okrem toho je skvelý pocit držať v rukách vlastnoručne vyrobené dielo. V tomto článku nájdete tri jednoduché a podrobné postupy, pomocou ktorých si z bežných domácich predmetov vyrobíte zábavné hry.


Pohárik s loptičkou

Ako si vyrobiť z fľaše hladného krokodíla

Zhora odfotografovaný pohárik s loptičkou, ktorý vyzerá ako krokodíl a je vyrobený zo zelenej plastovej fľaše. Z pohárika visí šnúrka, na ktorej je vlastnoručne vyrobený ananás.
© Kaufland Z predmetov z domácnosti sa ľahko dajú vyrobiť skvelé hry pre deti Napríklad z plastovej fľaše si môžete jednoducho vyrobiť pohárik s loptičkou.

Z plastovej fľaše môžete úplne jednoducho vyrobiť hru pre deti: v mihu sekundy sa dokáže premeniť na krokodíla, ktorý loví ananás. Veľká výhoda je, že dieťa si môže vytvoriť vlastného krokodíla a trénovať s ním lov. Pohárik s loptičkou je dobrý prostriedok proti nude, ak zrovna nie sú k dispozícii žiadne ďalšie deti na hranie. Vďaka tejto hre sa dieťa totiž dokáže nejaký čas zabaviť aj samo. 

Potrebovať budete:

  • prázdnu plastovú fľašu s rukoväťou, napríklad z tekutého pracieho prostriedku, alebo PET fľašu
  • plastový obal z vnútra čokoládového vajíčka
  • čiernu a bielu fixku
  • šnúru alebo ozdobnú stuhu
  • nožnice, prípadne nôž
  • lepidlo
  • nalepovacie oči alebo biely papier a fixku
  • zelený farebný papier

Vhodný materiál

Ktoré prírodné materiály sú vhodné na tvorivé aktivity? 

Tvorenie z prírodných materiálov ponúka takmer nekonečné možnosti. Väčšinu vecí, ktoré deti v prírode zaujmú a ktoré si vonku nazbierajú, budú vedieť bez problémov spracovať.

Inšpirujte sa našimi nápadmi: 

  • plody stromov, ako sú žalude a semienka
  • malé vetvičky, konáriky a paličky
  • borovicové, smrekové alebo jedľové šišky
  • kamene
  • listy
  • orechy
  • kvety
  • mušle
  • piesok
  • kôra stromov
  • pierka

Návod na pohárik s loptičkou

Vyrobte si pohárik s loptičkou ako na to

  1. Plastovú fľašu viackrát dôkladne vymyte horúcou vodou a odstráňte z nej všetky etikety. Na dne fľaše namaľujte podľa obrázka zuby, aby vznikli ústa krokodíla, a opatrne ich nožom alebo nožnicami po jednom vyrežte. Po vyrezaní zubov fľašu znova vymyte. Tip: V závislosti od veku dieťaťa môžete zuby namaľovať zaoblené, vďaka čomu nebudú také ostré a nikto sa pri hre nezraní. 
  2. Potom pokračujte v tvorení krokodíla. Zuby pomaľujte zvonku aj zvnútra bielou farbou. Z farebného papiera vystrihnite trojuholníky. V spodnej časti ich trochu preložte, potrite lepidlom a nalepte ich na chrbát krokodíla. Potom krokodílovi pripevnite nalepovacie oči alebo ich nakreslite a vystrihnite z listu bieleho papiera. Nožnicami urobte do vrchnáka malý otvor, prestrčte cezeň šnúru a na jej konci urobte uzlík.
  3. Ananás vyrobte tak, že do vrchu plastového obalu z čokoládového vajíčka urobte otvor a prestrčte cezeň trochu zeleného papiera, ktorý bude pripomínať listy. Ak radi maľujete, môžete čiernou fixkou namaľovať na vajíčko typický vzor ananásu. 
  4. Potom urobte malý otvor aj do dna ananásu, prestrčte cezeň šnúru a urobte na nej uzlík. Šnúra by nemala byť dlhšia ako vaše narovnané rameno. 

Pravidlá hry:

Cieľom je uloviť ananás mávaním a šikovnými pohybmi úst krokodíla uloviť. Vyhráva hráč, ktorý v rámci stanoveného času dosiahne najviac úspešných pokusov.

Krok 1
Zelená plastová fľaša je na dne vyrezaná tak, že vznikli hroty pripomínajúce zuby.
© Kaufland
Krok 2
Zuby zo zelenej plastovej fľaše sú pomaľované bielou farbou.
© Kaufland
Krok 3
Z kúska zeleného papiera a plastového obalu z čokoládového vajíčka je vyrobený ananás, na ktorom je čiernou fixkou nakreslený typický vzor tohto ovocia.
© Kaufland
Krok 4
Cez vlastnoručne vyrobený ananás je prevlečený kúsok šnúrky.
© Kaufland

Hádzanie kruhov

Hra vhodná aj pre veľké skupiny: hádzanie kruhov

Červený kruh z papierového taniera, ktorý je hodený na pestro pomaľovanú tyč z papierovej rolky. Na pozadí je ďalší kruh v žltej farbe.
© Kaufland Nekonečná zábava: hádzania kruhov sa môže zúčastniť ľubovoľný počet hráčov.

Hádzanie kruhov je hra, ktorá sa dá hrať s ľubovoľným počtom hráčov. Vyplatí sa preto začať čo najskôr trénovať. Táto aktivita patrí medzi najobľúbenejšie rodinné kratochvíle, pretože trafiť sa kruhom na určené miesto nie je výzva len pre deti, ale aj pre dospelých. Tip: V závislosti od veku a nadania hráčov môžete ľahko prispôsobovať stupeň náročnosti podľa toho, akú vzdialenosť na hádzanie určíte. Ako ihrisko je vhodná priestranná izba s dostatkom voľného priestoru. 

Potrebovať budete:

  • prázdnu rolku z kuchynských utierok
  • papierový tanier (najmenej jeden pre každého hráča)
  • rôzne farby na maľovanie (napr. akrylové alebo vodové farby)
  • štetec
  • nožnice
  • lepidlo
  • farebný papier (napr. pergamenový alebo klasický)

Návod na hádzanie kruhov

Vyrobte si kruhy na hádzanie: ako na to

  1. Kruh na hádzanie vyrobíte tak, že z dvoch papierových tanierov opatrne vystrihnete stredný kruh.
  2. Potom pomaľujte zadnú stranu papierového taniera a nechajte farbu vyschnúť.
  3. Z pergamenového alebo klasického farebného papiera vystrihnite tenké prúžky a pevne ich nalepte na vnútorný okraj taniera. Potom na to prilepte druhý kruh z taniera.
  4. Tyčku vyrobte z dvoch ďalších papierových tanierov a prázdnej rolky z kuchynských utierok. Papierovú rolku pomaľujte a nechajte ju vyschnúť.
  5. Na stojan tyčky vystrihnite do stredu papierového taniera tvar hviezdy a na to nalepte druhý tanier. Hroty ohnite nahor a naneste na ne lepidlo. Potom medzi ne pripevnite papierovú rolku.

Pravidlá hry:

Každému hráčovi dajte tri kruhy na hádzanie.

Umiestnite cieľovú tyčku na voľnú plochu a stanovte hranicu, od ktorej budú hráči hádzať kruhy.

Potom sa hráči môžu pustiť do hry. Vyhráva ten, komu sa podarí hodiť na tyčku najviac kruhov.

Krok 1
Dva papierové taniere, z ktorých bol vystrihnutý kruh, takže vyzerajú ako prstence. Vedľa toho sú položené nožnice.
© Kaufland
Krok 2
Na bielom podklade je načerveno namaľovaný kruh z papierového taniera položený na papierovom tanieri s farebnými škvrnami, vedľa toho leží štetec.
© Kaufland
Krok 3
Papierový tanier s farebnými škvrnami, na ňom je položená pestro pomaľovaná papierová rolka, okrem toho je na tanieri štetec.
© Kaufland
Krok 4
Vlastnoručne vyrobená hra z farebne pomaľovaných kruhov z papierových tanierov a papierovej rolky.
© Kaufland

Rozprávanie príbehov

Premeňte obývačku na továreň na príbehy

Vynikajúce nápady nemusia stáť veľa peňazí. Továreň na príbehy je vynikajúca hra, ktorá nadchne najmä kreatívne deti v školopovinnom veku. Všetok potrebný materiál na realizáciu tohto rýchleho DIY nápadu určite nájdete doma.

Potrebovať budete:

  • malé lístočky papiera 
  • písacie potreby 
  • tri pekné nádoby, napríklad zamatové vrecúška, drevené misky alebo malé krabičky

Ako na to:

  1. Všetci hráči sa spoločne usadia za stôl. Každá osoba si vezme deväť lístočkov. Hráči majú päť minút na rozmýšľanie a potom sa môžu pustiť do písania bez toho, aby ostatní videli, čo píšu.
  2. Na tri lístočky treba napísať nejakú bytosť alebo postavu. Môže to byť starý otec, Mickey Mouse alebo morská príšera, jednoducho ktokoľvek.
  3. Na ďalšie tri lístky hráči napíšu miesto, napríklad lagúna, supermarket alebo vrchol hory.
  4. Na posledné tri lístočky napíšu predmety, napríklad ananás, čižma alebo napríklad mapa pokladu.

Pravidlá hry:

Dávajte pozor, aby sa jednotlivé kategórie nepomiešali. Položte všetky tri roztriedené kôpky na stôl. Lístočky dôkladne zložte. Potom vložte postavy do jednej nádoby, miesta do druhej a predmety do tretej. Hra sa môže začať: Prvý hráč si vylosuje z každej kategórie jeden lístok a má tri minúty na porozprávanie príbehu. Všetky tri veci z lístočkov by sa pritom mali v príbehu vyskytnúť, ale, samozrejme, odohrať sa v ňom môže oveľa viac. Postupne sú na rade ďalší hráči, až kým sa neminú všetky lístočky. Môžete si tiež stanoviť konkrétnu tému továrne na príbehy. Tá môže súvisieť s ročným obdobím, aktuálnou atmosférou či vekom detí. Môže tak ísť napríklad o veselé alebo tajuplné príbehy a na Halloween sa zase skvele hodia strašidelné motívy továrne na príbehy.

Tip: Namiesto papierových lístočkov môžete použiť aj kartičky z pevnejšieho materiálu. V takomto prípade urobte tri kôpky a hráči nech si vylosujú jednu kartu z každej. Vďaka tomu budete môcť hru používať opakovane.