Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Aké sú rozdiely medzi slúchadlami AirPods 1 a 2?

Slúchadlá AirPods od spoločnosti Apple sa tešia veľkej obľube a zaujmú vás predovšetkým svojimi kompaktnými rozmermi a automatickým rozpoznaním uší. Aké sú však konkrétne rozdiely medzi AirPods 1. a 2. generácie? Vysvetlíme a ukážeme vám, či sa prechod na nástupcu oplatí.

1. Najdôležitejšie rozdiely medzi slúchadlami
AirPods 1 a 2

Airpods s puzdrom
Dizajn produktu AirPods 2 zostal v porovnaní s AirPods 1 takmer rovnaký.

Slúchadlá AirPods prvej generácie sú k dispozícii od roku 2016, zatiaľ čo slúchadlá AirPods 2 prišli na trh takmer o tri roky neskôr. Hoci sa ceny oboch variantov krátko po objavení nelíšili, dnes sa dajú slúchadlá AirPods 1 kúpiť oveľa lacnejšie.

Zhrnuli sme pre vás najdôležitejšie rozdiely medzi obomi modelmi:

  • Integrovaný čip: zatiaľ čo v slúchadlách AirPods 1 je integrovaný čip W1, v druhej generácii sa už používa čip H1. Ten umožňuje ešte rýchlejšie a lepšie spojenie. Signál bluetooth tu má väčší dosah: pri čipe W1 sa podporuje bluetooth 4.2, pri čipe H1 bluetooth 5.0. Latencia medzi obrazom a zvukom je navyše pri slúchadlách AirPods 2 nižšia a je možné rýchlejšie prepínať medzi zariadeniami.

  • Používanie služby Siri: kvôli aktivovaniu služby Siri je pri slúchadlách AirPods 1 potrebné dvakrát ťuknúť na slúchadlá. Tento krok sa pri slúchadlách AirPods 2 vynecháva: tu môžete službu Siri používať rečovým ovládaním („Ahoj, Siri“).

  • Doba výdrže batérie: vďaka integrovanému čipu H1 je doba výdrže batérie slúchadiel AirPods 2 trocha dlhšia v porovnaní s jej predchodcami. Maximálna doba trvania hovoru sú tri hodiny namiesto dvoch hodín. Pri počúvaní hudby do uší nevznikajú žiadne rozdiely pokiaľ ide o dobu výdrže batérie.

  • Dizajn: z optického hľadiska sa od seba oba varianty slúchadiel AirPods takmer neodlišujú. Zmenila sa iba poloha indikátora stavu nabitia batérie. Pri slúchadlách AirPods 2 sa nachádzajú zvonku na puzdre, zatiaľ čo pri AirPods 1 ich nájdete na vnútornej strane v strede.

  • Nabíjacie puzdro: AirPods 2 bolo od uvedenia na trh možné dodať s bezkáblovovým nabíjacím puzdrom, zatiaľ čo slúchadlá prvej generácie bolo možné nabíjať výhradne prostredníctvom kábla. Bezdrôtové puzdro pre AirPods 1, ktoré sa nabíja pomocou nabíjacej podložky kompatibilnej s Qi, si napriek tomu môžete kúpiť aj dodatočne.

Sú slúchadlá AirPods alebo AirPods Pro správnou voľbou?

Okrem klasických slúchadiel AirPods sú od spoločnosti Apple k dispozícii aj AirPods Pro: aj keď je obsluha slúchadiel do uší jednoduchá a intuitívna, používatelia vyzdvihujú ešte pohodlnejšie nosenie verzie Pro v porovnaní s klasickými slúchadlami AirPods.

Okrem tohto aspektu vás slúchadlá AirPods Pro presvedčia nasledujúcimi optimalizáciami v porovnaní s predchádzajúcimi verziami. Nezabúdajte však, že tieto vylepšenia prichádzajú aj s vyššou obstarávacou cenou:

  • Potlačenie hluku: slúchadlá AirPods Pro sú okrem toho schopné potlačiť hluk prichádzajúci zvonku. Môžete sa tak úplne koncentrovať na hudbu alebo audioknihu. Okrem toho sa dá presný stupeň potlačenia hluku (Noise-Cancelling) nastavovať flexibilne. Môžete napríklad povoliť hluk z okolitého prostredia, keď sa pohybujete po meste.

  • Tvar, ktorý sadne lepšie: zatiaľ čo sa tvar klasických slúchadiel AirPods nedal prispôsobiť, pri slúchadlách AirPods Pro existuje niekoľko zasúvateľných štupľov do uší. Môžete si tak vyskúšať, ktorý variant vám najlepšie sedí vo vašom uchu.

  • Vlastnosť vodotesnosti: slúchadlá AirPods Pro sú odolné nielen voči vode, ale aj voči potu. Síce by ste mali upustiť od ponorenia slúchadiel pod vodu, vlhkosť v podobe potu vznikajúceho počas športu nepredstavuje pre slúchadlá problém.

  • Väčšia frekvenčná oblasť: vzhľadom na kvalitu zvuku nie je možné počuť žiadne veľké rozdiely. AirPods Pro zaujmú iba o niečo jasnejším zvukom, čo si však väčšina poslucháčov ani nevšimne.

Zhrnutie: keď pri výbere slúchadiel kladiete veľký dôraz na kvalitu zvuku a na dobu výdrže batérie, potom sú pre vás zvyčajne postačujúce klasické slúchadlá AirPods. Drahšie slúchadlá AirPods Pro sa vám však môžu vyplatiť kvôli optimálnemu prispôsobeniu sa a neobmedzenému použitiu pri športe.

 

2. Všeobecné výhody slúchadiel AirPods

Slúchadlá Airpods Pro s puzdrom
Pri slúchadlách AirPods Pro od Apple si môžete vybrať spomedzi rôznych štupľov do uší a budete tak mať zaručený ideálny tvar, ktorý sa vám prispôsobí.

Rozhodujúcou výhodou slúchadiel AirPods 1 a 2 od Apple je, že tieto môžu byť uvedené do prevádzky bez kábla. Bezdrôtové fungovanie vám umožní ešte flexibilnejšie počúvanie hudby alebo audiokníh: kábel nie je potrebný ani doma, ani na cestách, takže sa nemôže pretočiť a následne sa nemusí namáhavo rozmotávať.

Okrem toho si vás slúchadlá do uší získajú aj nasledujúcimi vlastnosťami:

  • Slúchadlá AirPods od Apple vás presvedčia automatickým rozpoznaním ucha. Hneď po vložení slúchadiel do uší zaznie signál. Od tohto okamžiku sa bude cez slúchadlá prenášať zvuk pesničky, videa a audiokníh. Keď si slúchadlá z uší vyberiete, reprodukcia sa automaticky zastaví.

  • Slúchadlá AirPods 1 a 2 v porovnaní so slúchadlami AirPods Pro nemajú funkciu tlmenia hluku, vďaka možnosti dobrého prispôsobenia sa uchu disponujú efektom redukovania hluku.

  • Spojenie s iPhonom alebo inými zariadeniami od Apple sa realizuje veľmi jednoducho: hneď po otvorení nabíjacieho puzdra sa slúchadlá AirPods objavia na displeji. Manuálne nadviazanie spojenia nie je potrebné.
  • Kvôli kompaktným rozmerom nabíjacieho puzdra je možné slúchadlá AirPods bez problémov prepravovať. Zmestia sa takmer do každého vrecka na bunde alebo v nohaviciach.

  • Slúchadlá AirPods 1 a 2 síce nemajú rozdielne koncovky do uší, no napriek tomu sa vyznačujú dobrým, komfortným prispôsobeným tvarom.

  • Obsluha slúchadiel AirPods je veľmi jednoduchá: v ponuke iPhonu môžete v záložke „Nastavenia“ stanoviť, ktorá aktivita by sa mala vykonať po dvojitom ťuknutí na ľavé a pravé slúchadlo AirPod. Môžete tak aktivovať napríklad službu Siri alebo si môžete prehrať nasledujúci titul. Zmena hlasitosti sa môže realizovať len prostredníctvom iPhonu. Funkcia zastavenia tiež nie je k dispozícii, ale reprodukcia sa automaticky preruší vtedy, keď si slúchadlá vyberiete z uší. Pri opätovnom nasadení slúchadiel sa bude v reprodukcii zvuku pokračovať.

  • Nielen slúchadlá Apple AirPods prvej, ale aj druhej generácie vás presvedčia jasným, zreteľným a dynamickým zvukom – a to nielen vo výškach, ale aj v hĺbkach.

 

Ďalšie užitočné články k téme

 

Žena na pohovke s notebookom a slúchadlami Airpods
© iStock.com/Prostock-Studio AirPods od Apple sa rýchlo spoja s iPhonom alebo MacBookom: nepríjemný zhluk káblov je tak minulosťou.

FAQ

Podľa čoho zistím, že batéria mojich slúchadiel AirPods je takmer vybitá?

Nielen pri slúchadlách AirPods 1. generácie, ale aj 2. generácie sa po otvorení nabíjacieho puzdra na zariadení, ktoré je s nimi spojené, objaví hlásenie, keď je batéria nabitá už len 5, 10 a 20 percent. Okrem toho pri nasadzovaní slúchadiel AirPods do uší zaznie signál, ktorý vás upozorní na nízky stav nabitia batérie.

Ktoré slúchadlá AirPods možno nabíjať bez kábla?

Slúchadlá AirPods 1 pri uvedení na trh ešte nebolo možné nabíjať bez kábla, to bolo možné až od druhej generácie slúchadiel. Aj napriek tomu si môžete dodatočne kúpiť nabíjacie puzdro pre slúchadlá prvej generácie, ktoré je možné nabíjať bezdrôtovo pomocou indukčnej nabíjacej stanice.

Ako môžem slúchadlá AirPods 1 a 2 vyčistiť?

Pri čistení nie sú medzi AirPods 1 a 2 žiadne rozdiely: nepoužívajte vodu, ale mäkkú handričku. Mriežka reproduktora a mikrofónu sa okrem toho môže vyčistiť pomocou vatových tyčiniek.