Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Mobily pre deti: Na toto by ste si mali dať pozor!

Na rozdiel od svojich rodičov dnes deti vyrastajú so smartfónmi ako so samozrejmosťou. Mnohí dospelí napriek tomu váhajú, keď ide o prvý mobil pre ich deti. Pýtate sa, kedy je mobil vhodný pre deti a čo by ste mali zvážiť pri jeho kúpe? Na tieto a ďalšie otázky odpovedáme v našom poradenstve pri kúpe.

1. Mobilné telefóny pre deti: prehľadné a odolné

Prehľad funkcií mobilov pre deti
Rozsah funkcií mobilu by mal v prvom rade závisieť od veku dieťaťa.

Mobil pre deti má mnoho výhod: Váš potomok vás môže kedykoľvek kontaktovať v prípade núdze alebo vám napríklad oznámiť, že zmeškal autobus. O tom, kedy je mobilný telefón vhodný pre deti, by sa malo rozhodovať individuálne. Cestuje vaše dieťa často samo alebo využíva na cestu do školy verejnú dopravu? Žijú rodičia oddelene, takže mu vlastný mobilný telefón pomáha ľahšie komunikovať s neprítomným rodičom?

Bez ohľadu na to, kedy vaše dieťa dostane svoj prvý mobil, pred jeho kúpou by ste mali zvážiť niekoľko aspektov, ktoré sme zhrnuli:

Prehľad

Najdôležitejšie aspekty

  • Vhodná veľkosť obrazovky: Detské ruky zvyčajne dokážu ovládať obrazovku s veľkosťou 5 palcov.

  • Nízka cena: Na začiatok postačuje lacný model, ktorého strata alebo poškodenie sa ľahko oželie.

  • Dlhá výdrž batérie: Výkonné batérie sú užitočné, ak sa často zabúda na dobíjanie.

  • Intuitívne ovládanie: Príliš veľa funkcií môže deti preťažiť, preto môže mať na začiatku tlačidlový mobil väčší zmysel ako model s dotykovým displejom.

  • Režim ochrany detí: Táto funkcia je dôležitá najmä pre mobily s prístupom na internet.

  • Robustná konštrukcia: Nárazy absorbujúce a vodeodolné vlastnosti chránia pred poškodeniami.

  • Transparentné náklady: Predplatené tarify alebo čo najlacnejšie zmluvy chránia pred nepríjemnými prekvapeniami (napríklad ak dieťa surfuje na internete príliš dlho bez paušálu).

Najmä vtedy, ak má zvolený mobil prístup na internet, by ste mali dieťaťu stanoviť pevné časy na hru s mobilom. Pritom sa môžete riadiť odporúčaniami nemeckého spolkového ministerstva pre rodinu (BMFSFJ):

Vek

Odporúčaný čas pred obrazovkou

3 – 5 rokov

30 minút

6 – 9 rokov

60 minút

od 10 rokov  

desať minút času pred obrazovkou na rok života za deň alebo jedna hodina na rok života za týždeň

2. Funkcie

Mobily pre deti sa môžu značne líšiť rozsahom funkcií: Zatiaľ čo klasické mobilné telefóny pre najmenšie deti majú len základné funkcie, ako je písanie textových správ a telefonovanie, iné modely, ktoré sú vhodné najmä pre staršie deti, sa takmer vyrovnajú smartfónom ich rodičov. Tu môže váš potomok fotografovať a natáčať videá a používať aplikácie, ako je WhatsApp.

Nasledujúce funkcie sú bežné v smartfónoch pre deti:

  • GPS tracker: V závislosti od individuálnej situácie môže byť pre deti zmysluplný mobil s GPS trackerom. Dospelí tak môžu kedykoľvek zistiť polohu dieťaťa. Aby sa však negatívne neovplyvnila dôvera, rodičia by túto funkciu mali svojim deťom vopred vysvetliť a používať ju len vtedy, ak je to absolútne nevyhnutné.

  • Webový prehliadač bezpečný pre deti: Mnohé mobily pre deti už majú predinštalovaný bezpečný prehliadač. Ak však potomkovi dáte napríklad jeden zo svojich starých smartfónov, mali by ste stiahnuť prehliadač bezpečný pre deti. Môžete nielen zablokovať určité stránky a nákupy, ale aj vopred obmedziť čas používania.

  • Obchod Play chránený heslom: Obchody s aplikáciami, ako je napríklad obchod Google Play, je možné zablokovať heslom, aby dieťa nemohlo uskutočniť žiadne neželané nákupy.

  • Messenger, ktorý funguje len v sieti WLAN: Ďalšiu možnosť na ušetrenie nákladov ponúkajú funkcie messengera, ktoré sa dajú používať len v sieti WLAN. Internet sa tak dá používať len doma alebo u priateľov.

  • Rodičovský režim: Ak má príslušný smartfón rodičovský režim, sťahovanie aplikácií alebo prispôsobovanie času pred obrazovkou je možné iba v tomto režime. Tento režim je chránený heslom.

  • Školský režim: Ak sa v mobile vášho dieťaťa aktivuje školský režim, môžu sa nerušene učiť. V tomto režime je telefón nielen stlmený, ale v závislosti od modelu nie sú presmerované žiadne správy ani hovory. Časy pre školský režim je možné nastaviť flexibilne.

Pýtate sa, ktorý mobil je vhodný pre ktorý vek? Nasledujúca tabuľka vám môže poslúžiť ako pomoc pri rozhodovaní:

Vek

Model mobilu

Funkcie

Vek žiaka základnej školy

Seniorský, núdzový alebo detský mobil  

  • Veľké, prehľadné tlačidlá

  • Žiadny prístup na internet

  • ku kontaktom v telefónnom zozname je možné pridať fotografiu 

  • Núdzové tlačidlo prepojené s telefónnym číslom rodičov

  • Často len na telefonovanie

Vek žiaka základnej školy  

Inteligentné hodinky pre deti

  • Často s funkciou GPS

  • Dá sa spárovať s aplikáciou v mobile rodičov

  • Tlačidlo núdzového volania

  • Väčšinou s funkciou telefonovania a písania správ

Od strednej školy

Prvý vlastný smartfón

  • Často aj smartfón pre seniorov

  • Veľké tlačidlá s ilustrovanými funkciami

  • Kamera na fotografovanie a nahrávanie videa

  • Zjednodušené operačné systémy (napr. Android)

  • Možné použitie aplikácií ako WhatsApp

3. Nastavenie mobilu pre deti

Dítě s mobilním telefonem
© iStock.com/YakobchukOlena Před prvním použitím mobilního telefonu dítěte jej nastavte, abyste zajistili jeho bezpečné používání.

Aby ste zaistili bezpečné používanie zariadenia, mali by ste nový mobil svojho dieťaťa pred prvým použitím nastaviť. Zhrnuli sme na to niekoľko tipov. Nezabudnite, že potrebné kroky sa líšia v závislosti od operačného systému a rozsahu funkcií.

Tip: Mimoriadne praktické sú zariadenia so systémom Android, ktoré umožňujú nastavenie rôznych používateľských účtov. Ak rodič vykoná prvé nastavenie a identifikuje sa ako „majiteľ“ zariadenia, môže nastaviť druhý účet používateľa pre dieťa. Následne môžete pokračovať podľa nasledujúcich tipov. Tento postup zaručuje, že z detského účtu nebude možné zrušiť žiadne bezpečnostné opatrenia bez súhlasu hlavného používateľa.

  • Nastavenie PIN kódu: Na ochranu telefónu a údajov v ňom pred cudzím prístupom by mali byť PIN kódom chránené aj detské mobily. Je rozumné používať rovnaký štvormiestny kód pre kartu SIM a obrazovku, aby si ho dieťa ľahko zapamätalo.

  • Blokovanie aplikácií: Najmä ak je váš potomok starší a má smartfón so širokou škálou funkcií, mali by ste niektoré aplikácie vopred zablokovať. Najjednoduchším spôsobom je aktivovať funkciu rodičovskej kontroly v obchode alebo ho zablokovať pomocou hesla, ktoré poznáte len vy. Ak si dieťa chce stiahnuť aplikáciu, môže tak urobiť len spolu s dospelým. Ak je v obchode aktívna rodičovská kontrola, zobrazujú sa len obsahy vhodné pre daný vek. Aplikácie, ako je TikTok alebo Spotify, je tiež možné povoliť len v obmedzenom režime, aby sa skryli nevhodné obsahy.

  • Stanovenie doby používania: Aby ste sa vyhli nepríjemnostiam, mali by ste vopred nastaviť pevné časy na hru s mobilom.

  • Stanovenie jasných pravidiel: Okrem doby používania by rodičia mali venovať pozornosť aj tomu, kedy a kde deti používajú mobily. Používaniu mobilu by sa malo zabrániť najmä v škole alebo pri jedálenskom stole.

  • Ochrana údajov: Rodičia by mali podporovať mediálne zručnosti svojich detí. To zahŕňa aj ich informovanie o tom, čo sa deje s ich vlastnými údajmi, keď sú zdieľané na internete. Rodiny by sa mali napríklad porozprávať o tom, aké fotografie alebo videá smú zdieľať v aplikáciách, ako je Instagram alebo TikTok.

  • Vypnutie funkcie Bluetooth: Ak chcete zabrániť tomu, aby vaše dieťa dostávalo nežiaduce údaje od cudzích osôb, je najlepšie funkciu Bluetooth úplne vypnúť.

  • Zabránenie nákupom v aplikáciách: Hry vás často zlákajú ku kúpe dodatočných obsahov. Aby ste tomu zabránili, môžete nastaviť blokovanie takýchto nákupov. V obchode Google Play sa táto možnosť nazýva „Potrebná autentifikácia pre nákupy“, v obchode Apple App Store ju môžete aktivovať v nastaveniach hesla.

Informácie: Spoločnosti Google aj Apple ponúkajú aplikácie, ktoré umožňujú rodičom kontrolovať mobil ich dieťaťa („Google Family Link“ a „Apple Family Sharing“). Tieto aplikácie sú vhodné najmä pre rodičov mladších detí, ktorých používanie mobilov by sa malo sledovať prísnejšie ako používanie mobilov dospievajúcich. Pomocou týchto aplikácií môžu rodičia nielen blokovať aplikácie a obsahy, ale aj aktivovať časy blokovania alebo manuálne schvaľovať sťahovania pred ich inštaláciou do mobilného telefónu dieťaťa.

 

Ďalšie užitočné články k téme

FAQ

Aký mobil je vhodné kúpiť pre 10-ročné dieťa?

V súčasnosti má už veľa detí od strednej školy smartfón. Väčšina 10-ročných chce mobil bez tlačidiel s dotykovou obrazovkou, ktorý má okrem bežnej funkcie na telefonovanie a písanie SMS aj prístup na internet, kameru a bežné aplikácie, ako je WhatsApp alebo YouTube. Podrobnejšie sme tu uviedli, na čo by ste sa mali zamerať pri kúpe mobilu pre deti.

Kedy by mali deti dostať svoj prvý mobilný telefón?

Nie je možné všeobecne povedať, od kedy má mobil pre deti zmysel. V závislosti od životnej situácie môže byť výhodné, ak sa s vami váš potomok môže kedykoľvek skontaktovať už od veku základnej školy. Skutočný smartfón s funkciou internetu by však deti mali dostať najskôr na strednej škole. 

Ktorý mobil je vhodný pre piataka?

Mnohé deti si želajú smartfón už v piatej triede. Na to, aby sa dieťa naučilo používať mobilný telefón, sú vhodné základné modely alebo vyradené smartfóny rodičov.