Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Android alebo iOS – ktorý systém je pre mňa vhodný?

Hľadáte nový mobil, neviete sa ale rozhodnúť medzi iPhonom s iOS alebo mobilom s Androidom? Ktorý systém je pre vás vhodnejší, sa dozviete v našom poradenstve pri kúpe!

1. iOS od spoločnosti Apple proti Androidu od spoločnosti Google – rozdiely

Android alebo iOS
Android alebo iOS - výhody príslušných systémov

V podstate ide o voľbu medzi komfortným ekosystémom Apple a otvoreným, pružným svetom Android. Oba systémy dominujú na trhu s mobilmi a disponujú určitými výhodami, ale aj nevýhodami. Tie najdôležitejšie sme zhrnuli v nasledujúcom texte skôr, ako sa budeme podrobne zaoberať obomi operačnými systémami.

Ekosystém Apple vs. voľný svet Android – prehľad najdôležitejších rozdielov:

Apple iOS

Google Android

Perfektný výkon, ochrana dát a šifrovanie, pretože hardvér (iPhone) a softvér (iOS) sú od jedného výrobcu (Apple)

Veľký výber zariadení mnohých rôznych výrobcov, ako aj typy mobilov, ako sú mobil pre seniorov, funkčný telefón „feature phone“, smartfón atď.

Uzatvorený operačný systém, pri ktorom všetky aplikácie musia zodpovedať rovnakému technickému štandardu

Výber zariadení z takmer každej cenovej triedy – od nízkorozpočtových po high-end zariadenia

Pripojenie na Apple ekosystém, tým je daná kompatibilita so všetkými ostatnými produktmi Apple

Flexibilita a sloboda vďaka operačnému systému s otvoreným zdrojovým kódom

Jednotný používateľský zážitok vďaka intuitívnej obsluhe a jednotnému dizajnu všetkých zariadení Apple

Individualizovateľné používateľské rozhranie

Dlhodobé zaistenie softvérových/bezpečnostných aktualizácií na minimálne 4 roky, takže aj staršie zariadenia sú v aktuálnom stave

Veľký sortiment aplikácií

K dispozícii aj kompaktné iPhony

V závislosti od výrobcu je možná rozšíriteľná pamäť

 

V závislosti od zariadenia sa ponúkajú rôzne verzie Androidu (ako Android One alebo Android Go)

 

1.1 Android – silné a slabé stránky operačného systému Google

Mobilný telefón so systémom Android
Mobily s Androidom sú k dispozícii od mnohých rôznych výrobcov (zľava doprava): prémiové mobily ako Samsung Galaxy Fold a Oppo Find X2 Pro, silný fairphone, mobil pre seniorov

Operačný systém pre mobily od Googlu Android sa používa na smartfónoch všetkých cenových tried a typov – od nízkorozpočtových až po high-end mobily. Takmer všetci veľkí výrobcovia mobilov stavili na Android ako operačný systém, predovšetkým prémioví výrobcovia ako

 • Samsung,

 • LG,

 • Sony,

 • Xiaomi,

 • OnePlus,

 • Nokia

 • ako aj nováčik spomedzi výrobcov Oppo

 • a prirodzene Google samotný.

Ale aj výrobcovia mobilov cenových tried pre začiatočníkov využívajú Android, ako

 • Motorola,

 • Wiko,

 • Realme,

 • Honor

 • a ZTE.

Informácia: Upozorňujeme, že pri mnohých mobiloch Huawei už nie sú k dispozícii služby Google, pretože nové zariadenia sú založené na vlastnom operačnom systéme Huawei. Ten využíva výlučne vlastné firemné mobilné služby, ako aj používateľské rozhranie EMUI.

Pretože Android je softvér s otvoreným zdrojovým kódom, disponuje tento operačný systém oproti reštriktívnemu operačnému systému iOS od Apple niekoľkými výhodami, ale aj príslušnými nevýhodami, ktoré sme pre vás zhrnuli.

Výhody Androidu:

Nevýhody Androidu:

Flexibilný a otvorený, lebo používatelia si môžu veľa funkcií individualizovať a utvárať podľa svojho vkusu, napríklad ikony aplikácií na úvodnej obrazovke, pohotovostný „stand by“ displej/stále zapnutý „always on“ displej, oznamovacie LED diódy a mnohé iné.  

Bezpečnostné aktualizácie sú zo strany Google k dispozícii maximálne 2 až 3 roky a v závislosti od toho, kedy a ako ich výrobca mobilu realizuje

Rozmanité používateľské zážitky vďaka rôznym používateľským dizajnom, v závislosti od výrobcu

Nízke požiadavky na zabezpečenie/nízka štandardizácia aplikácií

Vývojári aplikácií môžu jednoducho vyvíjať aplikácie a funkcie – to umožňuje priestor pre inovácie

Otvorenosť zdrojového kódu Androidu môže predstavovať bezpečnostné riziko pre používateľov

Veľký výber bezplatných aplikácií v obchode Google Play

V súčasnosti sa už na trhu takmer neobjavujú nové mobily so systémom Android s veľkosťou displeja menšou ako 6 palcov

Veľký výber výrobcov mobilov

Málo intuitívna obsluha s rôznymi dizajnmi rozhrania v závislosti od výrobcu

Zariadenia k dispozícii vo všetkých cenových triedach

 

K dispozícii veľa rôznych typov mobilov (napríklad mobil pre seniorov, funkčný telefón „feature phone“ atď.)

 

V závislosti od výrobcu rozšíriteľná pamäť

 

 

Informácia: Na rozdiel od iOS od Applu nevyzerá Android na všetkých mobiloch rovnako. Veľa výrobcov mobilov stavilo na vlastné dizajnové používateľské rozhranie. Samsung tak napríklad využíva svoj Design Overlay „EMUI“ a OnePlus svoj dizajn „Oxygen OS“.

Android Go a Android One

Pretože sa operačný systém Android používa na takom veľkom množstve mobilov rôznych výrobcov, ponúka Google okrem bežnej verzie Androidu ešte ďalšie dve: Android Go a Android One.

Android One

S Androidom One chce Google etablovať štandard pre mobily s Androidom. Android One vyzerá na každom zariadení rovnako – výrobcovia mobilov tu nemajú možnosť nasadiť vlastné používateľské rozhranie. Preto sa musia výrobcovia uchádzať u Googlu, aby mohli Android One využívať na svojich zariadeniach. V systéme Android One ide teda o „pečať kvality“, čo znamená, že sa používa nezmenený, jednotný systém Android. Táto verzia Androidu ponúka v priebehu dvoch rokov systémové aktualizácie a bezpečnostné záplaty dokonca na tri roky. Okrem toho je natívne rozhranie Androidu predinštalované s bežnými aplikáciami Google.

Android Go

V prípade systému Android Go ide o štíhly operačný systém pre mobily pre začiatočníkov s malou operačnou pamäťou. Softvér je napríklad v porovnaní s plnohodnotnou, aktuálnou verziou Androidu natoľko stenčený, že zaberá asi len polovicu pamäťového miesta. Google toto dosahuje so špeciálnymi, štíhlejšími verziami bežných aplikácií Google alebo tým, že mnoho funkcií jednoducho nie je k dispozícii.

Zhrnutie: Otvorenosť operačného systému Android zapríčiňuje nejednotnosť vo veciach dizajnu, ako aj obsluhy a za určitých okolností predstavuje ohrozenie bezpečnosti svojich používateľov. Bezpečnostné aktualizácie sa neposkytujú dlho a sú závislé od toho, ako ich príslušný výrobca mobilov realizuje. Práve táto otvorenosť systému umožňuje ale aj výber z mnohých rôznych výrobcov mobilov a ponúka veľké množstvo možností individualizácie a stvárnenia.

1.2 iOS – Silné a slabé stránky operačného systému Apple

Apple iOS
Všetky zariadenia vo vesmíre Apple sú vzájomne dokonale kompatibilné.

V prípade technologického výrobcu Apple pochádzajú mobily a operačný systém z jedného zdroja, preto Apple ponúka svojim zákazníkom jednotný používateľský zážitok pre všetky zariadenia. Výhody a nevýhody používania iPhone sú zhrnuté v tomto prehľade.

Výhody systému iOS:

Nevýhody systému iOS:

Perfektný výkon, pretože operačný systém je optimálne zosúladený s hardvérom

Viazanosť na Apple, preto je nutná aj pomerne drahá voľba zariadenia

Rozsiahla ochrana údajov ako aj šifrovanie, pretože sa všetko nachádza v jednom ekosystéme výrobcu

Malý výber bezplatných aplikácií v obchode App Store

Uzatvorený operačný systém, takže pre aplikácie platí jednotný štandard – vývojári sa nedostanú k zdrojovému kódu

Reštriktívny systém, ktorý takmer neposkytuje slobodu dizajnu a málo priestoru pre inovácie

Naviazanie na ekosystém Apple, v ktorom sú všetky zariadenia Apple vzájomne kompatibilné

Momentálne bez možnosti „always on display“

Jednotné používateľské rozhranie pre všetky zariadenia Apple – tým intuitívna obsluha a používateľský zážitok

Momentálne bez možnosti oznamovacích LED diód

Minimálne 4 roky možnosť softvérových a bezpečnostných aktualizácií

 

Zhrnutie: V prípade iOS pochádza mobil, teda iPhone, ako aj operačný systém z jedného zdroja. Preto pre iOS a aplikácie platia vysoké bezpečnostné štandardy, ktoré sa zaručujú aj pre staré zariadenia od Apple. Okrem toho beží operačný systém perfektne a jeho obsluha, ako aj dizajn, sú jednotné pre všetky zariadenia Apple. Za tento ucelený balíček si však firma nechá zaplatiť pomerne vysokú cenu.

Shrnutí: U systému iOS pocházejí mobilní telefon, tj. iPhone, a operační systém z jednoho zdroje. Proto platí pro iOS a aplikace vysoké bezpečnostní standardy, které jsou garantovány i pro starší zařízení Apple. Kromě toho operační systém perfektně funguje a jeho obsluha a design jsou ve všech zařízeních Apple jednotné. Za tento ucelený balíček si však společnost nechá platit poměrně vysokou cenu.

2. Android alebo iOS – tieto otázky by ste si mali položiť pred kúpou!

Na to, či sa pre vás viac hodí iOS alebo Android ako operačný systém mobilu, sa nedá paušálne odpovedať. Oba systémy majú určité silné a slabé stránky a kvôli svojej jedinečnosti sa len ťažko porovnávajú. V podstate záleží na vašich individuálnych potrebách a účeloch použitia. Nasledujúce impulzy vám ale môžu pomôcť pri rozhodovaní sa o kúpe.

Android alebo iOS

 • Aký rozpočet mám k dispozícii? Mobily so systémom Android sú k dispozícii v akejkoľvek cenovej triede, zatiaľ čo iPhone od Apple sa pohybuje skôr v hornom cenovom segmente.

 • Kladiem dôraz na individualizáciu pri dizajne a funkciách mobilu? Android je otvoreným operačným systémom, ktorý ponúka miesto pre inovácie nielen vývojárom aplikácií, ale aj používatelia majú veľa možností prispôsobenia softvéru. Uzatvorený iOS naproti tomu kladie dôraz na jednotný dizajn, ako aj na obsluhu a nenecháva tým vôbec voľný priestor vo veciach inovácií a individuálneho stvárnenia.

 • Mal by môj mobil jednoducho fungovať bez toho, aby som musel(a) veľa nastavovať? Keďže je otvorený systém Android voľne dostupný, ponúka používateľovi veľa možností nastavenia. Okrem toho používa veľa výrobcov mobilov s Androidom svoje vlastné používateľské rozhranie, takže obsluha je pri každom zariadení trochu iná. V prípade iOS sú naproti tomu rozhranie aj ovládanie vždy rovnaké – možnosti nastavenia sú obmedzené a vopred definované.

 • Chcem svoj mobil používať viac rokov? Pretože Apple pre svoje zariadenia iPhone poskytuje približne štyri až päť rokov automaticky bezplatné softvérové a bezpečnostné aktualizácie, sú tieto zariadenia dimenzované na dlhodobé využívanie. V prípade systému Android sú naproti tomu zariadenia zásobené bezpečnostnými a softvérovými aktualizáciami len približne dva až tri roky. Okrem toho je distribúcia aktualizácií závislá od realizácie príslušného výrobcu.

 

Zhrnutie: Nielen Android, ale aj iOS vykazujú svoje individuálne silné a slabé stránky. Zatiaľ čo Android boduje flexibilitou vo výbere mobilov, ako aj cenovým rozpočtom, otvorenosťou a inováciou, Apple presviedča jednotnosťou, servisom a bezpečnosťou. Ten, kto kladie dôraz na individualizáciu, bude spokojný s Androidom, naproti tomu iOS je zárukou trvácnosti a jednoduchosti.

 

Ďalšie užitočné články k téme

 

  FAQ

  Ktorý operačný systém je pre mňa vhodnejší – Android alebo iOS?

  Na to, ktorý operačný systém mobilu je pre vás vhodnejší, sa nedá paušálne odpovedať. Zatiaľ čo Android stavil na otvorenosť pri zdrojovom kóde a tým sa stará o inováciu, flexibilitu a individualitu, je reštriktívny iOS od Apple zárukou bezpečnosti a trvácnosti.

  Ktorý systém je bezpečnejší – Android alebo iOS?

  Apple zásobuje svoje iPhony približne štyri až päť rokov automaticky a bezplatne softvérovými a bezpečnostnými aktualizáciami, to znamená, že aj staré zariadenia sa ešte udržujú v aktuálnom stave bezpečnosti. Pre mobily s Androidom je to spravidla zaručené len na dva roky a v závislosti od toho, ako a kedy príslušní výrobcovia mobilov distribuujú aktualizácie do svojich zariadení.

  Väčší výber mobilov ponúka Android alebo iOS?

  Ak sa rozhodnete pre mobil s Androidom, máte na výber medzi mnohými rôznymi značkami mobilov – od nízkorozpočtových po high-end zariadenia. Okrem toho sa medzi zariadeniami s Androidom nájdu rôzne typy mobilov, ako funkčné telefóny „feature phones“, mobily pre seniorov alebo kompletné varianty fairtrade. Ak sa rozhodnete pre operačný systém iOS, ste viazaný na iPhone od Apple, profitujete ale z kompletného ekosystému Apple, pri ktorom všetky zariadenia perfektne navzájom komunikujú.

  Ako môžem prejsť z Androidu na Apple (iOS)?

  Vďaka aplikácii „Preniesť na iOS“, ktorá je k dispozícii v obchode Google Play, bude prechod z Androidu na iOS vybavený rýchlo. Pomocník pri prechode pritom pomôže preniesť vaše dáta na iPhone. Postupujte pritom takto:

  1. Stiahnite si aplikáciu „Preniesť na iOS“ v obchode Google Play.

  2. Zabezpečte, aby oba mobily boli pripojené k sieťovému napájaniu, a tiež aby boli pripojené na internet (najlepšie prostredníctvom WLAN).

  3. Postupujte podľa pokynov aplikácie a buďte trpezlivý, lebo podľa toho, koľko dát sa musí preniesť, to bude chvíľu trvať. Zariadenia v tomto čase nepoužívajte.

  4. Keď iPhone zobrazí, že bolo skopírované všetko, považuje sa prenos za ukončený a môžete pokračovať v nastavovaní vášho iPhonu.

  Berte na vedomie, že nie všetky dáta sa dajú preniesť. Obvykle sú preto potrebné záverečné kroky pri nastavovaní smartfónu, ale aj manuálne stiahnutie aplikácií z obchodu Apple App Store. Spravidla sa dáta, ktoré sú prepojené s účtom Google, prenesú do iCloudu, teda kontakty, e-maily, záložky a fotografie. Ale napríklad históriu chatovania z WhatsApp, médiá uložené v aplikáciách a niektoré výsledky hier tento pomocník neprenesie.