Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Huawei alebo Samsung – čo je lepšie?

Neviete, či sa máte rozhodnúť pre mobil Huawei alebo Samsung? Obe značky sa pýšia smartfónmi špičkovej triedy a napriek tomu existujú rozhodujúce rozdiely. Prezradíme vám, ktorá značka mobilu sa pre vás hodí viac.

1. Huawei verzus Samsung – rozdiely a spoločné znaky

Huawei Mate 40
Huawei Mate 40 umožňuje ovládanie gestami.


Obaja ázijskí technologickí výrobcovia Huawei a Samsung stavili v oblasti smartfónov na inovácie a pokrok a dokázali si preto zaistiť veľké podiely na svetovom trhu.

Najdôležitejšie rozdiely a spoločné znaky značky Huawei a Samsung stručne a prehľadne

Mobily Huawei

Mobily Samsung

Smartfóny fungujúce na operačnom systéme Android

Smartfóny fungujúce na operačnom systéme Android

Mobily zo strednej cenovej a výkonovej triedy až po high-endové a špičkové zariadenia

Mobily z cenovej a výkonovej triedy pre nových užívateľov až po high-endové a špičkové zariadenia

Vlastné používateľské rozhranie s názvom EMUI, tým je možný vlastný dizajn a prispôsobenia z dielne Huawei

Vlastné používateľské rozhranie s názvom One UI, tým je možný vlastný dizajn a prispôsobenia z dielne Samsung

Rozsiahly ekosystém Huawei prostredníctvom nositeľnej elektroniky, smartfónov a tabletov, notebookov a slúchadiel

Rozsiahly ekosystém Samsung prostredníctvom nositeľnej elektroniky, televízorov, smartfónov a tabletov, notebookov a slúchadiel

Neponúkajú sa už žiadne služby Google, v dôsledku toho žiadny prístup do obchodu Google Play Store, ako aj do Google Apps

Prístup do služieb Google a obchodu Google Play Store, ako aj predinštalované aplikácie Google, napríklad Google mapy a pod.

 

Samsung Galaxy Flip Z
Samsung Galaxy Flip Z je skladací mobil

1.1 Všeobecné informácie o značke Huawei

Séria Premium od spoločnosti Huawei
Huawei P30 Pro, Huawei Mate 40 Pro a nový vyhľadávací panel na všetkých domovských obrazovkách Huawei

Huawei je čínsky výrobca technológií, ktorý sa stal známym predovšetkým svojou produkciou smartfónov. Táto spoločnosť je jedným z najväčších výrobcov mobilov na svete.

Zhrnuli sme najdôležitejšie fakty o výrobcovi mobilov Huawei:

 • Smartfóny Huawei začínajú v segmente strednej triedy a pokrývajú tak nielen cenovo, ale aj čo sa týka technologického vybavenia, prémiovú, resp. high-end oblasť.

 • Smartfóny pre nových používateľov sú k dispozícii pod značkou Honor.

 • Spoločnosť predáva okrem iného smart hodinky, slúchadlá, notebooky a tablety. TV prístroje majú nasledovať.

 • High-endové vlajkové lode od Huawei sa dajú nájsť v rade P a Mate a ponúkajú inováciu a technologický pokrok.

 • S vlastným firemným softvérom EMUI používa Huawei vlastné používateľské rozhranie na svojich smartfónoch so systémom Android. To umožňuje špeciálne funkcie a individuálne stvárnenie dizajnu, ako napríklad špeciálne farebné stvárnenie plochy maliara Morandiho.

 • Z dôvodu obchodného sporu medzi USA a Čínou neudeľuje Google žiadne licencie pre Huawei (a Honor), preto na mobiloch, ktoré boli vyrobené po embargu, chýbajú všetky služby Google (ako napríklad Google Maps a Google Mail) aj s obchodom Google Play Store (a tým jednoduchý prístup na Facebook, YouTube a pod.). Namiesto toho sú predinštalované mobilné služby Huawei Mobile Services, ktoré majú ponúknuť alternatívu k službám Google.
Prísľub od spoločnosti Huawei
Huawei dáva svojim zákazníkom sľub do budúcna, že budú môcť aj bez Googlu využívať Android ako zvyčajne (tu na obrázku Huawei P40).

Informácia: Google už neudeľuje licencie pre Huawei. Týka sa to ale len služieb Google a obchodu Google Play Store. Pretože je Android open source softvérom, sú aktuálne mobily Huawei ešte vybavené systémom Android. Huawei ale už pracuje na vlastnom operačnom systéme s názvom Harmony OS, ktorý sa má v budúcnosti používať na nových zariadeniach.

1.2 Všeobecné informácie o značke Samsung

Samsung Galaxy Fold
Samsung Galaxy Fold má po odklopení uhlopriečku obrazovky 7,6 palca.

Juhokórejský výrobca technológií Samsung patrí – ako aj Huawei – k najväčším výrobcom mobilov na svete a ponúka rozsiahly systém technologických zariadení pre všedný deň aj domácnosť.

Zhrnuli sme najdôležitejšie fakty o výrobcovi mobilov Samsung:

 • Samsung má so svojím sortimentom smartfónov širokú pôsobnosť a pokrýva prakticky všetky cenové triedy a kategórie výbavy od triedy pre nových používateľov až po high-end triedu.

 • Spoločnosť predáva okrem iného smart hodinky, slúchadlá, notebooky, tablety, monitory a TV prístroje, ale aj potreby pre domácnosť ako práčky, chladničky a mnoho iného

 • S rozhraním One UI Samsung vymenil svoje do roku 2018 používané firemné používateľské rozhranie TouchWiz. Nové rozhranie prišlo prvýkrát na trh s radou Samsung Galaxy S9.

 • V rade Galaxy A od Samsungu sa nachádzajú smartfóny zo segmentu pre nových používateľov a zo segmentu strednej triedy, ktoré bodujú dobrým pomerom ceny a výkonu.

 • Rad Samsung Galaxy Note leží v oblasti strednej až vyššej triedy a je určený pre používateľov zo segmentu business, ktorí profitujú z veľkého displeja, ako aj podpory stylusu (na používanie stylusového pera na displeji mobilu).

 • Rad Samsung Galaxy S predstavuje špičkové smartfóny Samsung. Všetky modely v rámci radu S sa štandardne pýšia OLED displejom, rýchlymi procesormi a sú vybavené top kamerou.

 • Odhliadnuc od pevných produktových radov sú k dispozícii ešte špeciálne smartfóny ako Samsung Galaxy Fold a Samsung Galaxy Z Flip, ktoré ponúkajú technologicky tak svojrázne inovácie, že sa nepriraďujú k žiadnemu z bežných modelových radov.
Chytré telefóny od spoločnosti Samsung
Samsung ponúka mobily v akejkoľvek cenovej hladine (zľava doprava): Samsung Galaxy S21, Samsung Galaxy Fold, Samsung Galaxy A21 a Samsung Galaxy Z Flip

2. Porovnanie top modelov Samsung Galaxy S20 a Huawei P40

Porovnáme oba top modely Samsung a Huawei, ktoré prišli na trh približne v rovnakom čase: Samsung Galaxy S20 a Huawei P40. Zvonku je najskôr nápadné, že predná kamera mobilu S20 je umiestnená v strede displeja, zatiaľ čo Huawei má otvor (tzv. punch-hole) v ľavej oblasti displeja. Model S20 so 6,2 palcovým displejom okrem toho ponúka nepatrne väčší displej v porovnaní s modelom P40 s uhlopriečkou 6,1 palca. Oba mobily používajú operačný systém Android – Huawei však bez služieb Google a bez prístupu do obchodu Google Play Store.

Najdôležitejšie rozdiely medzi mobilom Samsung Galaxy S20 a Huawei P40 nájdete v tomto prehľade:

Samsung Galaxy S20

Huawei P40

Veľkosť displeja 6,2 palca

Veľkosť displeja 6,1 palca

Technológia obrazovky AMOLED

Technológia obrazovky OLED

Rozlíšenie obrazovky 3 200 x 1 440 pixlov

Rozlíšenie obrazovky 2 340 x 1 080 pixlov

Trieda ochrany IP68

Trieda ochrany IP53

Operačná pamäť 8 GB

Operačná pamäť 8 GB

Pamäť 128 GB rozšíriteľná až na 1 TB

Pamäť 128 GB rozšíriteľná až na 256 GB

Fotoaparát s trojitým objektívom so 64 MP, 12 MP a 12 MP  

Fotoaparát s trojitým objektívom s 50 MP, 16 MP a 8 MP

Kapacita batérie 4 000 mAh

Kapacita batérie 3 800 mAh

 

Zhrnutie: Zatiaľ čo Samsung Galaxy S20 prichádza s väčším displejom a tiež aj s vyššou kapacitou batérie, menšia kapacita batérie pri menšom Huawei P40 dokonale postačí. O niečo farebnejší a jasnejší displej AMOLED boduje oproti OLED displeju od Huawei. Oba fotoaparáty sú vynikajúco vybavené. Najväčší rozdiel nachádzame v rozšíriteľnej pamäti, ktorá sa v prípade Samsung Galaxy S20 dá rozšíriť až na 1 TB a v prípade Huawei P40 na 256 GB. Okrem toho smartfón Huawei neumožňuje prístup do služieb Google ani do obchodu Google Play Store. Či sa teda rozhodnete pre vlajkovú loď Huawei alebo Samsung, závisí predovšetkým od toho, či sa dokážete vzdať služieb Google.

3. Zhrnutie: Huawei alebo Samsung

Ak stojíte pred voľbou medzi smartfónom Huawei alebo Samsung, pomôžu vám tieto aspekty pri rozhodovaní sa o kúpe.

Huawei verzus Samsung

 • Nielen Huawei, ale aj Samsung ponúkajú smartfóny najvyššej technologickej triedy.

 • Zatiaľ čo Samsung ponúka mobily v takmer každej cenovej triede (od triedy pre nových používateľov až po špičkovú triedu), začínajú sa zariadenia Huawei v cenovej strednej a hornej triede.

 • Svoje smartfóny pre nových používateľov predáva Huawei pod dcérskou značkou Honor.

 • Huawei používa na svojich smartfónoch operačný systém Android s vlastným firemným používateľským rozhraním EMUI.

 • Samsung používa na svojich smartfónoch operačný systém Android s vlastným firemným používateľským rozhraním One UI.

 • Samsung ponúka v porovnaní s Huawei rozsiahlejší systém zariadení, pretože Samsung má v sortimente aj domáce spotrebiče a televízory.

 • Mobily Huawei a Honor už neumožňujú prístup do služieb Google a obchodu Google Play Store.

 

Ďalšie užitočné články k téme

FAQ

Čo je lepšie: Huawei alebo Samsung?

Na to, či je lepší smartfón Huawei alebo Samsung, sa nedá paušálne odpovedať. Obaja výrobcovia mobilov ponúkajú smartfóny špičkovej triedy a vlajkové lode sa sotva líšia vo svojom technickom vybavení. Hlavný rozdiel je v tom, že na mobiloch Huawei už neexistuje prístup do služieb Google, ako sú Google Mapy a pod., ani do obchodu Google Play Store. Nakoniec by ste si teda mali položiť otázku, či chcete svoj smartfón využívať bez svojho účtu Google a služieb Google, ak sa rozhodnete pre mobil Huawei.

Ako prejdem od Samsungu k Huawei?

Aplikácia spoločnosti Huawei s názvom „HUAWEI Phone Clone” stiahne väčšinu dát z vášho starého mobilu na váš nový mobil Huawei – a to dokonca nezávisle od toho, či ide o mobil s operačným systémom iOS alebo Android. Aplikácia je k dispozícii v obchode Google Play Store a pomocou QR kódu sa dajú dáta starého mobilu celkom pohodlne preniesť do nového zariadenia Huawei. Nie je na to potrebné ani pripojenie na internet.