Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Biela klobása: legendárna pochúťka

Táto bavorská špecialita z nesoleného teľacieho a bravčového mäsa, slaniny a korenia je popri bravčovom kolene a praclíkoch najznámejšou bavorskou pochúťkou.

Užitočné informácie

Biela klobása má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú bielu klobásu

Tradičná biela klobása pochádza z Mníchova a je tam veľmi obľúbenou špecialitou. Chuťovo je skôr jemná, avšak korenistá. Vyrába sa z jemného teľacieho, dnes aj bravčového mäsa, so slaninou a korením. Navyše má bielu farbu, pretože sa používa výlučne kuchynská soľ a žiadna dusitanová soľ. Biela klobása sa podobá juhonemeckej klobáse Wollwurst a bavorskej klobáse Stockwurst.


Pôvod

Odkiaľ pochádza biela klobása?

Legenda uvádza pre túto mníchovskú bielu klobásu konkrétny dátum vzniku: Počas fašiangových slávností v roku 1857 vraj mníchovský mäsiar Moser vynašiel kvôli nedostatku jemných ovčích čriev varenú klobásu v prasacom črievku. Uprednostnil varenie pred pečením, aby klobásy nepopraskali. Moserovi hostia v hostinci „Zum Ewigen Licht“ boli nadšení a Mníchovčania objavili bielu klobásu.


Sezónnosť

Kedy má biela klobása svoju sezónu?

Biela klobása je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže biela klobása použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú bielu klobásu

K mníchovskej bielej klobáse patria praclíky a sladká horčica. Bavorská horčica k bielej klobáse je výrobkom zo sladených, mletých a čiastočne pražených horčičných semienok. Praclíky, v bavorskom dialekte Brezn, sú solené a lúhované pečivo. K bielej klobáse, praclíkom a sladkej horčici sa v Bavorsku s obľubou pije svetlé pivo.

Črievko mníchovskej bielej klobásy sa neje. Obsah sa skôr vysáva, čo Bavorčania volajú „cucanie“, alebo tí civilizovanejší ju po dĺžke rozpolia, vďaka čomu možno chutný obsah jesť nožom a vidličkou. Tretím variantom jedenia je takzvaný krížový rez, ktorý si vyžaduje istú zručnosť prstov, ktorú si možno počas návštevy Mníchova natrénovať.

Ako uchovať bielu klobásu dlho čerstvú

Biela klobása chutí jednoducho najlepšie čerstvá. Nebalenú a predvarenú bielu klobásu možno v chladničke uchovávať jeden deň. Vákuovo zabalenú bielu klobásu možno skladovať, podobne ako všetky varené údeniny, v chladničke pri teplote nula až štyri stupne dva až štyri dni. Mimochodom, údeniny zostanú najchladnejšie priamo nad priehradkou na zeleninu. Už otvorený výrobok je nutné rýchlo pripraviť. Bielu klobásu možno tiež zamraziť pri teplote mínus 18 stupňov. Pritom je nutné dbať na to, aby bol obal pevne uzatvorený.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v bielej klobáse

Biela klobása je cenným zdrojom železa a obsahuje tiež dôležité vitamíny B1 a B3 a tiež životne dôležité minerálne látky vápnik a horčík. Vitamíny B1 a B3 majú dôležitú úlohu pri metabolizme a vápnik a horčík posilňujú, predovšetkým pri strese a telesnej námahe, srdce a tiež kosti a svaly.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 297 kcal

Sacharidy: 2,11 g

Bielkoviny: 11,7 g

Tuky: 27,23 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,24 mg

Vitamín B2: 0,04 mg

Vitamín B6: 0,13 mg

Vitamín C: 0,43 mg

Vitamín E: 0,26 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 17 mg

Železo: 0,72 mg

Draslík: 132 mg

Horčík: 8 mg

Sodík: 574 mg