Biela klobása: obľúbená bavorská delikatesa
Táto bavorská špecialita z nesoleného teľacieho a bravčového mäsa, slaniny a korenia je popri bravčovom kolene a praclíkoch zrejme najznámejšou bavorskou pochúťkou.
Čo je biela klobása?
Tradičná biela klobása pochádza z Mníchova a je tam veľmi obľúbenou špecialitou. Chuťovo je skôr jemná, avšak korenistá. Vyrába sa z jemného teľacieho, dnes aj bravčového mäsa, so slaninou a korením. Navyše má bielu farbu, pretože sa používa výlučne kuchynská soľ a žiadna dusitanová soľ. Biela klobása sa podobá juhonemeckej klobáse Wollwurst a bavorskej klobáse Stockwurst.
História: kto vymyslel bielu klobásu
Zrejme každý vie, že biela klobása pochádza z Bavorska. Poznáte však meno človeka, ktorý ju vymyslel? A vedeli ste, že existujú rôzne druhy bielej klobásy?
Odkiaľ pochádza biela klobása?
Legenda uvádza pre túto mníchovskú bielu klobásu konkrétny dátum vzniku: Počas fašiangových slávností v roku 1857 vraj mníchovský mäsiar Moser vynašiel kvôli nedostatku jemných ovčích čriev varenú klobásu v prasacom črievku. Uprednostnil varenie pred pečením, aby klobásy nepopraskali. Moserovi hostia v hostinci „Zum Ewigen Licht“ boli nadšení a Mníchovčania tak objavili bielu klobásu.
Rozšírenie a význam bielej klobásy pre Bavorsko
Biela klobása je zrejme najznámejšia delikatesa z Bavorska. Táto spolková krajina má dokonca veľvyslanca, ako aj kráľovnú bielej klobásy. Táto pochúťka sa spája s veľkou hrdosťou, tradíciami a bohatou históriou. Metropolou bielej klobásy síce je Mníchov, ale rozšírená je po celom Bavorsku a obľubujú ju aj obyvatelia Švábska.
Sliezska biela klobása: vianočná pochúťka
Sliezska klobása alebo sliezska biela klobása sa síce podobá bavorskej pochúťke, ale je tenšia a dlhšia a namiesto varenia sa pečie. V bývalom Sliezsku (dnes je veľká časť tohto územia Poľsko) sa tradične podáva v období Vianoc.
Tradičná výroba bielej klobásy
Len čo si ľudia obľúbili túto klobásu v prasacom črievku, ktorá pôvodne vznikla z núdze, začali sa biele klobásy vyrábať vo veľkom.
Aké prísady obsahuje biela klobása?
Samozrejme, chuť klobás sa líši v závislosti od výrobcu. V tradičnej bielej klobáse však nesmú chýbať tieto prísady:
- teľacie mäso
- hovädzie mäso
- bravčové mäso
- prasacie črievko
- petržlen
- cibuľa
- soľ
- citrónová kôra
Výroba bielej klobásy
Zmes na klobásy sa plní do prasacieho črievka a tvoria sa klobásy dlhé približne dvanásť centimetrov. Každá pritom váži asi 80 gramov. Potom sa varia v mäsiarstve.
Prečo je biela klobása biela?
Červenú farbu klobás spôsobuje dusitanová soľ a prípadne aj koreniny ako paprika. Biela klobása ale neobsahuje žiadnu z týchto prísad a pri jej výrobe sa používa iba biela soľ.
Čo sa skrýva v bielej klobáse: kalórie a živiny
Biela klobása je cenným zdrojom železa a obsahuje tiež dôležité vitamíny B1 a B3 a tiež životne dôležité minerálne látky vápnik a horčík. Vitamíny B1 a B3 majú dôležitú úlohu pri metabolizme a vápnik a horčík posilňujú, predovšetkým pri strese a telesnej námahe, srdce a tiež kosti a svaly.
Kalórie: 297 kcal
Sacharidy: 2,11 g
Bielkoviny: 11,7 g
Tuky: 27,23 g
Vitamín A: 0 µg
Vitamín B1: 0,24 mg
Vitamín B2: 0,04 mg
Vitamín B6: 0,13 mg
Vitamín C: 0,43 mg
Vitamín E: 0,26 mg
Vápnik: 17 mg
Železo: 0,72 mg
Draslík: 132 mg
Horčík: 8 mg
Sodík: 574 mg
Príprava bielej klobásy: ako na to
Aby ste sa pri stole s rodenými Bavormi nezosmiešnili, je dobré vedieť niekoľko základných pravidiel o príprave ich obľúbenej delikatesy.
Ako dlho treba variť bielu klobásu?
Stačí chvíľka! Klobásy sú už uvarené, takže ide len o to, aby sa zohriali. Najlepšie je priviesť vodu v hrnci do varu, vložiť klobásy do vriacej vody a ihneď zložiť hrniec zo sporáka.
Ako dlho treba nechať biele klobásy odstáť?
Po krátkom povarení zakryte hrniec pokrievkou a nechajte klobásy v horúcej vode odstáť asi sedem minút.
Ako zabrániť prasknutiu bielej klobásy?
Prasknuté črievko klobásy je fiasko, ktorému je treba vyhnúť sa. Dosiahnete to tak, že klobásy vytiahnete z chladničky až tesne pred tým, ako ich dáte do vody. Studené klobásy totiž nepraskajú.
Nákup a skladovanie bielej klobásy: na čo si dať pozor
Máme pre vás ešte niekoľko tipov, ktoré sa netýkajú iba samotnej prípravy klobás.
Kde sa dajú kúpiť biele klobásy?
Biele klobásy zoženiete napríklad v najbližšej predajni Kaufland pri pulte s čerstvým tovarom a v oddelení údenín.
Ako uchovať bielu klobásu dlho čerstvú
Biela klobása chutí jednoducho najlepšie čerstvá. Nebalenú a predvarenú bielu klobásu možno v chladničke uchovávať jeden deň. Vákuovo zabalenú bielu klobásu možno skladovať, podobne ako všetky varené údeniny, v chladničke pri teplote nula až štyri stupne dva až štyri dni. Mimochodom, údeniny zostanú najchladnejšie priamo nad priehradkou na zeleninu. Už otvorený výrobok je nutné rýchlo pripraviť. Bielu klobásu možno tiež zamraziť pri teplote mínus 18 stupňov. Pritom je nutné dbať na to, aby bol obal pevne uzatvorený.
Dá sa biela klobása zamraziť?
Ak ste ešte bielu klobásu tepelne neupravili, môžete ju bez problémov zamraziť. Vydrží vám tak približne tri mesiace. Ak ju chcete rozmraziť, vložte ju najlepšie aj v obale do misy so studenou vodou, a do dvoch hodín ju môžete začať pripravovať.
Ako správne jesť bielu klobásu?
Treba priznať jedno: čo sa týka druhej otázky, na odpovedi sa nezhodnú ani samotní Bavori.
Kedy sa tradične konzumuje biela klobása?
Platí pravidlo, že biela klobása by sa nemala dočkať odbíjania dvanástej hodiny. Toto pravidlo síce pochádza ešte z čias, keď sa biele klobásy pripravovali čerstvé skoro ráno a predávali sa surové, ale zachovalo sa dodnes. Aj na Oktoberfeste sa biele klobásy podávajú medzi desiatou a dvanástou hodinou. Obľúbenou tradíciou je tiež konzumovať biele klobásy cez víkend na raňajky. Vyvážená bavorská strava obsahuje jedlo s bielou klobásou najmenej raz týždenne.
Cucať alebo krájať biele klobásy?
Toto je skutočne otázka presvedčenia. Postupujte preto tak, ako vám klobása najviac chutí. Pri cucaní uchopte klobásu prstami a zatlačte na ňu. Opatrne do klobásy zahryznite a vysajte vnútro cez otvory. Ak si nechcete zašpiniť prsty, môžete klobásu pozdĺžne narezať nožom a potom vnútro vybrať z črievka nožom a vidličkou a skonzumovať ho.
Čo sa hodí k bielej klobáse?
Tradične sa biela klobása podáva so sladkou horčicou a čerstvo upečeným praclíkom. To je nerozlučná trojica!
Aké pivo sa hodí k bielej klobáse?
Aj v tomto prípade je odpoveď pomerne jasná: k bielej klobáse sa pije svetlé pšeničné pivo. Najlepšie je pritom podávať svetlé pšeničné pivo v špeciálnom pohári alebo krčahu
Ako konzumovať sliezsku bielu klobásu?
Na rozdiel od bavorskej bielej klobásy je črievko sliezskej klobásy jedlé. Podáva sa s kyslou kapustou, zemiakmi alebo chlebom, pečená či grilovaná – na výber máte množstvo rôznych receptov.