Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Viedenské párky: klasická údenina

Vedeli ste, že viedenské párky napriek svojmu názvu nepochádzajú pôvodne z Viedne? V skutočnosti ich začiatkom 19. storočia vynašiel jeden frankfurtský mäsiar menom Johann Georg Lahner. Keď sa Lahner presťahoval do Viedne, mierne upravil jeden svoj recept na údeniny a vznikli tak viedenské párky.

Užitočné informácie

Viedenské párky majú tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé viedenské párky

Viedenské párky sú tenké párky v prírodnom čreve. Chutia mierne za údením a sú chrumkavé. Párok váži 50 až 70 gramov, podobá sa frankfurtskému párku, obsahuje však hovädzinu, bravčovinu, slaninu a korenie.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádzajú viedenské párky?

Frankfurtský mäsiar Johann Georg Lahner bol, ako sme už spomenuli, vynálezcom viedenských párkov. Vo vtedajších časoch sa vo Viedni, na rozdiel od Nemecka, mäsiari spracujúci bravčovinu a hovädzinu striktne nerozdeľovali. Preto mal Lahner možnosť pridať k svojmu pôvodnému receptu z Frankfurtu ešte hovädzie mäso. Zmiešaním bravčového a hovädzieho mäsa vytvoril dnes známe viedenské párky. Avšak tento údajný pôvod viedenských párkov je sporný, pretože v jednom rakúskom adresári o potravinách z roku 1894 sa Lahner nespomína.


Sezónnosť

Kedy majú viedenské párky svoju sezónu?

Viedenské párky sú v predaji po celý rok. Možno ich kúpiť na pulte s čerstvým tovarom, v chladiacom pulte alebo v pohári.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu viedenské párky použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé viedenské párky

Pred konzumáciou sa viedenské párky nesmú veľmi zohriať, iba ohriať v horúcej vode. Ako príloha sa servíruje zemiakový šalát alebo pečivo. Párky možno podľa ľubovôle dochutiť horčicou alebo kečupom. Tieto párky sú obľúbené aj preto, že majú nespočetné možnosti použitia. Niekto ich používa ako karí párky k hranolkám alebo ako údeninový prídavok do cestovinového šalátu, do eintopfu, polievky alebo k zemiakovému pyré. Majú ich veľmi rady aj malé deti. Asi neexistuje dieťa, ktoré by pri nákupoch nechcelo viedenský párok ako „jedlo na cestu domov“.

Ako viedenské párky skladovať

Viedenské párky možno skladovať, podobne ako všetky varené údeniny, v chladničke pri teplote nula až štyri stupne Celzia dva až štyri dni. Mimochodom, údeniny zostanú najchladnejšie priamo nad priehradkou na zeleninu. Už otvorený výrobok je nutné spotrebovať do niekoľkých dní. Viedenské párky možno tiež zamraziť na štyri mesiace pri teplote mínus 18 stupňov. Pritom je nutné dbať na to, aby bol obal pevne uzatvorený. Potom stačí viedenské párky jednoducho zamrazené zohriať. Dajte pritom párky najprv do vlažnej vody a priveďte ju do varu.


Recepty

Čo možno pripraviť z viedenských párkov


Účinné zložky

Čo sa skrýva vo viedenských párkoch

Viedenské párky obsahujú, ako cenný zdroj železa, 0,9 miligramu železa. Prítomné sú tiež dôležité vitamíny B12 a B6 a tiež životne dôležité minerálne látky vápnik a horčík. Vitamíny B12 a B6 majú dôležitú úlohu pri metabolizme homocysteínu. A prítomné minerálne látky vápnik a horčík posilňujú, hlavne pri strese a telesnej námahe, srdce, kosti a svaly.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 123 kcal

Sacharidy: 0,45 g

Bielkoviny: 19,13 g

Tuky: 4,86 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,08 mg

Vitamín B2: 0,08 mg

Vitamín B6: 0,36 mg

Vitamín C: 20,89 mg

Vitamín E: 0,4 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 21 mg

Železo: 0,94 mg

Draslík: 264 mg

Horčík: 21 mg

Sodík: 837 mg