Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Lovecká klobása: výrazná a korenistá

Klobása patrí k najstarším potravinám. Podľa tradície bola prvý raz znázornená pred 5000 rokmi pred Kristom na kresbách a maľbách v Egypte, Sýrii a Číne, prípadne sa prvý raz spomína v 8 storočí pred Kristom.

Užitočné informácie

Lovecká klobása má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú loveckú klobásu

Lovecká klobása je výdatný a korenistý druh varenej údeniny. Obsahuje bravčovinu a klobásovinu a čiastočne tiež hovädzinu. Ako korenie sa používa čierne korenie, koriander, zázvor a muškát, regionálne aj horčičné semienko alebo pistácie. Dodatočne sa do loveckej klobásy väčšinou pridáva ešte dusitanová soľ a kyselina askorbová. Pri špecialite Kaiserjagdwurst sa používa viac chudého bravčového mäsa a menej klobásoviny. Lovecká klobása je v predaji v umelom črievku alebo konzervách. Ako pri všetkých varených údeninách sa svalová bielkovina zrazí pôsobením tepla a lovecká klobása je potom vhodná na krájanie. Táto pevná štruktúra sa zachová aj pri opätovnom zahriatí a vďaka tomu je lovecká klobása ešte aj dnes všestrannou potravinou.


Pôvod

Odkiaľ pochádza lovecká klobása?

Klobásky boli obľúbené už v starovekom Grécku. Víťaz v súťaži dostal ako odmenu klobásu. Aj Rimania boli milovníkmi klobás. Názov lovecká klobása pochádza z toho, že klobása v minulosti slúžila poľovníkom ako proviant na cestách. V 18. a 19. storočí sa tak nazývali aj konské povozy, ktoré po poľovačke prevážali divinu. Zvyšné mäso zo zveriny sa potom spracovávalo na klobásy.


Sezónnosť

Kedy má lovecká klobása svoju sezónu?

Lovecká klobása je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže lovecká klobása použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú loveckú klobásu

Ako nárez, teda nakrájaná na tenké plátky, sa lovecká klobása s obľubou používa nastudeno ako obloženie na chlieb a žemle. Objavuje sa ako prísada do cestovín, ako napríklad príloha k makarónom alebo špagetám. Nakrájaná na pásiky alebo malé kocky dodáva zemiakovej polievke a soljanke mimoriadnu chuť. Klasickým použitím pre túto špeciálnu varenú údeninu sú jedlá pripravované na panvici. Ak ju nakrájate na plátky a opečiete, môžete z nej vytvoriť chutné jedlá. S omáčkou i bez nej je to pochúťka! A napokon: obalením v strúhanke vzniknú často spomínané „lovecké DDR rezne“.

Ako loveckú klobásu skladovať

Loveckú klobásu možno, ako všetky varené údeniny, skladovať v chladničke dva až štyri dni pri teplote od nula do štyroch stupňov. Mimochodom, údeniny zostanú najchladnejšie priamo nad priehradkou na zeleninu. Už otvorený výrobok je nutné spotrebovať do niekoľkých dní. Loveckú klobásu možno tiež zamraziť na štyri mesiace pri teplote mínus 18 stupňov. Pritom je nutné dbať na to, aby bol obal pevne uzatvorený.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v loveckej klobáse

Lovecká klobása obsahuje, ako cenný zdroj železa, na 100 gramov 2,9 miligramu veľmi dobre stráviteľného železa. Prítomné sú tiež dôležité vitamíny B12 a B6 a tiež životne dôležité minerálne látky vápnik a horčík. Vitamíny B12 a B6 majú dôležitú úlohu pri metabolizme homocysteínu. A prítomné minerálne látky vápnik a horčík posilňujú, hlavne pri strese a telesnej námahe, srdce, kosti a svaly.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 203 kcal

Sacharidy: 0,19 g

Bielkoviny: 15,3 g

Tuky: 15,8 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,11 mg

Vitamín B2: 0,12 mg

Vitamín B6: 0,38 mg

Vitamín C: 40,4 mg

Vitamín E: 0,26 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 14 mg

Železo: 2,9 mg

Draslík: 260 mg

Horčík: 19 mg

Sodík: 818 mg