Frankfurtské párky: studená i teplá pochúťka
Frankfurtské párky sú párky, ktoré sú vyrábané z bravčového mäsa a plnené v ovčom čreve. Vďaka špeciálnemu spôsobu údenia získava táto varená údenina mimoriadnu arómu.
Frankfurtské párky majú tieto špecifické vlastnosti
Frankfurtské párky obsahujú čisté bravčové mäso a smú sa vyrábať iba vo Frankfurte nad Mohanom, inak sa volajú „Párky na frankfurtský spôsob“. Ide o tenké varené klobásy v prírodnom črievku s mierne údenou arómou. Táto aróma sa dosahuje údením pri nízkej teplote.
Frankfurtské párky sa pôvodne vyrábali bez pridávania dusitanovej soli. Po údení sa zlatožlté párky s matne hodvábnym leskom uložili medzi vrstvy pergamenového papiera do malých drevených debničiek. Tak získali frankfurtské párky svoj klasický štvorhranný tvar. Párky mimoriadne bohaté na proteíny sú vynikajúcim zdrojom minerálnych látok a živín.
Odkiaľ pôvodne pochádzajú frankfurtské párky?
Názov „frankfurtské párky“ je v Nemecku chránený ako označenie pôvodu od roku 1860. Smie sa používať iba pre párky, ktoré boli tiež vyrobené v oblasti Frankfurtu nad Mohanom. Tam boli tieto párky známe už v 13. storočí. Na rozdiel od názvu „Frankfurtské párky“ sa názov „Frankfurterky“ stal známym vo Viedni, až keď Johann Georg Lahner obmenil originálny recept. Tento mäsiar, vyučený vo Frankfurte, vyrábal od roku 1805 vo Viedni podobné párky, k bravčovine však pridával i hovädzinu.
Kedy majú frankfurtské párky svoju sezónu?
Frankfurtské párky sú v predaji po celý rok.
Na čo sa môžu frankfurtské párky použiť a ako sa majú skladovať?
Frankfurtské párky sa nesmú variť, ale iba niekoľko minút zohrievať v teplej vode. Vo všeobecnosti je to veľmi jednoduchý pokrm, ktorý je však veľmi rozšírený a obľúbený. V niektorých regiónoch Nemecka sa jedia tradične na Štedrý večer so zemiakovým šalátom, pretože toto jedlo sa rýchlo pripravuje a v predvečer sviatku ľudia chceli jesť iba jednoduché jedlá. Zemiakový šalát je najbežnejšou prílohou frankfurtských párkov. Často sa však jedia aj s chlebom alebo pečivom. Často sa k nim podáva horčica alebo chren.
Ako frankfurtské párky skladovať
Frankfurtské párky možno skladovať, podobne ako všetky varené údeniny, v chladničke dva až štyri dni pri teplote nula až štyri stupne. Mimochodom, údeniny zostanú najchladnejšie priamo nad priehradkou na zeleninu. Už otvorený výrobok je nutné spotrebovať do niekoľkých dní. Frankfurtské párky možno tiež zamraziť na štyri mesiace pri teplote mínus 18 stupňov. Pritom je nutné dbať na to, aby bol obal pevne uzatvorený. Potom stačí frankfurtské párky pred použitím jednoducho zamrazené zohriať. Dajte pritom párky do vlažnej vody a ďalej ich ohrievajte.
Čo sa skrýva vo frankfurtských párkoch
Frankfurtské párky sú cenným zdrojom železa. Obsahujú tiež dôležité vitamíny B12 a B6 a životne dôležité minerálne látky vápnik a horčík. Vitamíny B12 a B6 majú dôležitú úlohu pri metabolizme homocysteínu a minerálne látky vápnik a horčík posilňujú, predovšetkým pri strese a telesnej námahe, srdce, kosti a svaly.
Kalórie: 249 kcal
Sacharidy: 0,26 g
Bielkoviny: 18,63 g
Tuky: 19,49 g
Vitamín A: 0,01 µg
Vitamín B1: 0,18 mg
Vitamín B2: 0,22 mg
Vitamín B6: 0,15 mg
Vitamín C: 25,81 mg
Vitamín E: 0,23 mg
Vápnik: 16 mg
Železo: 1,99 mg
Draslík: 305 mg
Horčík: 23 mg
Sodík: 957 mg