Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Teľacia klobása: dokonalé grilovanie

Pod pojmom teľacia klobása na pečenie sa obvykle rozumie klobása na pečenie, ktorá musí, podľa daného druhu, obsahovať v mäsovej zložke stanovené minimálne množstvo teľaciny. Nemusí byť však vyrobená z čistej teľaciny.

Užitočné informácie

Teľacia klobása na pečenie má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na teľaciu klobásu na pečenie

Teľacia klobása na pečenie patrí k vareným údeninám. Je chudá a chutná. Jej klobásovina obsahuje teľacie mäso a jemné korenie. Je zabalená v bravčovom črievku, ktoré sa tiež volá prírodné črevo. Je vhodná na opekanie a grilovanie. Teľacia klobása na pečenie obsahuje 13 gramov bielkovín, 20 gramov tuku a 237 kilokalórií.


Pôvod

Odkiaľ pochádza teľacia klobása na pečenie?

Klobásky boli známe už v starovekom Grécku. Víťaz v súťaži dostal ako odmenu klobásu. Aj Rimania boli milovníkmi klobás. V stredoveku mäsiari usporadúvali klobásové súťaže, kto vyrobí najdlhšiu a najťažšiu klobásu. V roku 1943 bola v Saint. Gallen (Švajčiarsko) vyrobená prvá klobása „Olma-Bratwurst“. Táto teľacia klobása na pečenie zo Saint Gallen obsahuje bravčovinu, slaninu a minimálne polovicu teľaciny.  


Sezónnosť

Kedy má teľacia klobása na pečenie svoju sezónu?

Teľacia klobása na pečenie je v predaji po celý rok. 


Detailný pohľad na čerstvé surové údeniny

Aké druhy surových údenín existujú?

Jedným z najznámejších a najobľúbenejších druhov surových údenín je saláma. Obsahuje bravčové mäso a ďalšie druhy, napr. hovädzinu. Jej červená farba pochádza zo solenia dusitanovou soľou.  Pod pojmom trvanlivé údeniny sa zas rozumejú tie druhy surových údenín, ktoré sú konzervované údením, sušením na vzduchu a pomocou baktérií mliečneho kvasenia.  Typickým znakom trvanlivých údenín je to, že ich možno uchovávať bez chladenia a sú vhodné na konzumáciu za surova. Typickými trvanlivými údeninami sú:

  • kabanos
  • Plockwurst
  • cervelat
  • sušená saláma
  • Ahle Wurst
  • Landjäger


Klobása Mettwurst sa skladá z hovädziny a bravčoviny. Existuje ako tvrdý variant na krájanie i mäkký na natieranie. Známymi druhmi sú šunková Mettwurst, tvrdá Mettwurst, holštajnská Mettwurst a pomoranská Mettwurst. K nátierkovým variantom patria hrubá Mettwurst, braunschweigská Mettwurst, berlínska Mettwurst a jednoduchá Mettwurst.

Používanie a skladovanie

Na čo sa môže teľacia klobása na pečenie použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú teľaciu klobásu na pečenie

Teľacia klobása na pečenie je mimoriadne chudá a dobre stráviteľná. Preto by nemala chýbať na žiadnej grilovačke. S touto klobásou na pečenie možno tiež pripraviť rôzne jedlá. Teľaciu klobásu na pečenie možno tiež výborne opiecť na panvici a servírovať so zemiakovým pyré so zeleninou, zemiakovým šalátom, polievkou, eintopfom, údeninovým šalátom alebo ako slaninové klobásky. St. Gallenská teľacia klobása na pečenie sa v jej východošvajčiarskej vlasti konzumuje bez horčice.

Ako teľaciu klobásu na pečenie skladovať

Ak je čerstvá teľacia klobása ešte v surovom stave, mala by sa v chladničke skladovať nie dlhšie ako jeden deň. Tu dbajte na to, aby bola v dobre uzatvorenej nádobe. Ak je klobása na pečenie zabalená vákuovo, možno ju v chladničke uchovávať až dva týždne. Táto klobása je optimálne chladená, keď je uložená priamo nad priehradkou na zeleninu. Možno ju aj zamraziť a predĺžiť jej dobu skladovania na štyri mesiace. Počas rozmrazovania ju položte na tanier prikrytý fóliou.


Recepty

Čo možno pripraviť z teľacej klobásy na pečenie


Účinné zložky

Čo sa skrýva v teľacej klobáse na pečenie

Teľacina je chudá a ľahko stráviteľná. Teľacia klobása na pečenie poskytuje ľudskému organizmu cenné B vitamíny, ktoré sú nevyhnutné pre metabolizmus. Okrem toho je teľacina dôležitým zdrojom železa. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 273 kcal

Sacharidy: 0,26 g

Bielkoviny: 12,22 g

Tuky: 25,07 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,41 mg

Vitamín B2: 0,13 mg

Vitamín B6: 0,26 mg

Vitamín C: 0,08 mg

Vitamín E: 0,26 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 12 mg

Železo: 0,66 mg

Draslík: 209 mg

Horčík: 17 mg

Sodík: 755 mg