Pečeňový syr: bavorská špecialita
Najbližším príbuzným pečeňového syra je fašírka. Obidva výrobky sa skladajú z koreneného mletého mäsa. Pečeňový syr je z veľmi jemného pyré, pri fašírke sa používa bežné, jedenkrát zomleté mäso. Oba pokrmy sú korenené a pečú sa vo forme na pečenie.
Pečeňový syr má tieto špecifické vlastnosti
Pečeňový syr sa radí k vareným údeninám. S 10,8 miligramami železa na 100 gramov obsahuje mimoriadne veľa železa. Varianty pečeňového syra sú veľmi rozdielne a siahajú od hovädziny cez jahňacinu až po bravčovinu. Bravčovinový sa považuje spolu so slaninou, cibuľou, vodou a korením (soľ, čierne korenie, bylinky ako majorán) za tradičný výrobný postup. Klobásovina sa pomelie najemno a pečie sa, kým sa nevytvorí hnedá kôrka, ktorá jej dodáva typickú chuť. Označenie „Käse“ (syr) poukazuje iba na jeho tvar, ktorý pripomína bochník syra.
Odkiaľ pochádza pečeňový syr?
Pečeňový syr bol vytvorený pred asi 200 rokmi v bavorskej kuchyni a podarilo sa mu rozšíriť do celého sveta. V roku 1776 prišli domáci a dvorní mäsiari wittelsbašského kurfirsta pri jednej návšteve v Bavorsku na myšlienku upiecť mleté bravčové a hovädzie mäso vo forme na pečenie chleba. Tak vznikol svetoznámy pečeňový syr, ktorý si dodnes zachoval rovnakú formu na pečenie.
Kedy má pečeňový syr svoju sezónu?
Pečeňový syr je v predaji po celý rok. Predáva sa čerstvý na mäsiarskom pulte alebo v chladiacom pulte.
Na čo sa môže pečeňový syr použiť a ako sa má skladovať?
Pečeňový syr možno jesť studený, nakrájaný na plátky s chlebom alebo pečivom. K tomu často patria kyslé uhorky a sladká alebo stredné pikantná horčica. Ďalšou možnosťou je pečeňový syr mierne opiecť na panvici. Servíruje sa spolu s volským okom a zemiakovým šalátom alebo pečenými zemiakmi. V mnohých regiónoch sa pečeňový syr obaľuje a pripravuje ako falošný Cordon bleu. Pečeňový syr sa predáva aj ako surová klobásovina na zapečenie vo forme. Pri teplote 180 stupňov je ho potrebné piecť 15 minút, kým nie je jeho farba zlatožltá a potom sa dopeká pri 120 stupňoch.
Ako pečeňový syr skladovať
Surový pečeňový syr sa nesmie skladovať dlhšie ako 24 hodín. Po upečení je ho nutné zabaliť do priehľadnej fólie a uchovávať ho v nádobe v chladničke. Pri teplote päť stupňov vydrží približne päť dní. Pri originálne zabalenom pečeňovom syre je nutné dodržať dátum minimálnej trvanlivosti.
Čo sa skrýva v pečeňovom syre
Pečeňový syr je dobrým zdrojom železa. Okrem toho obsahuje dôležité vitamíny B6 a B12. Vitamín B6 pomáha pri metabolických procesoch v ľudskom organizme. Obidva vitamíny majú dôležitú úlohu pri metabolizme homocysteínu.
Kalórie: 150 kcal
Sacharidy: 0,31 g
Bielkoviny: 18,52 g
Tuky: 8,33 g
Vitamín A: 0 µg
Vitamín B1: 0,69 mg
Vitamín B2: 0,19 mg
Vitamín B6: 0,45 mg
Vitamín C: 24,07 mg
Vitamín E: 0,24 mg
Vápnik: 15 mg
Železo: 0,95 mg
Draslík: 322 mg
Horčík: 25 mg
Sodík: 977 mg