Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Pečeňový syr: bavorská špecialita

Najbližším príbuzným pečeňového syra je fašírka. Obidva výrobky sa skladajú z koreneného mletého mäsa. Pečeňový syr je z veľmi jemného pyré, pri fašírke sa používa bežné, jedenkrát zomleté mäso. Oba pokrmy sú korenené a pečú sa vo forme na pečenie.

Užitočné informácie

Pečeňový syr má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý pečeňový syr

Pečeňový syr sa radí k vareným údeninám. S 10,8 miligramami železa na 100 gramov obsahuje mimoriadne veľa železa. Varianty pečeňového syra sú veľmi rozdielne a siahajú od hovädziny cez jahňacinu až po bravčovinu. Bravčovinový sa považuje spolu so slaninou, cibuľou, vodou a korením (soľ, čierne korenie, bylinky ako majorán) za tradičný výrobný postup. Klobásovina sa pomelie najemno a pečie sa, kým sa nevytvorí hnedá kôrka, ktorá jej dodáva typickú chuť. Označenie „Käse“ (syr) poukazuje iba na jeho tvar, ktorý pripomína bochník syra.


Pôvod

Odkiaľ pochádza pečeňový syr?

Pečeňový syr bol vytvorený pred asi 200 rokmi v bavorskej kuchyni a podarilo sa mu rozšíriť do celého sveta. V roku 1776 prišli domáci a dvorní mäsiari wittelsbašského kurfirsta pri jednej návšteve v Bavorsku na myšlienku upiecť mleté bravčové a hovädzie mäso vo forme na pečenie chleba. Tak vznikol svetoznámy pečeňový syr, ktorý si dodnes zachoval rovnakú formu na pečenie.


Sezónnosť

Kedy má pečeňový syr svoju sezónu?

Pečeňový syr je v predaji po celý rok. Predáva sa čerstvý na mäsiarskom pulte alebo v chladiacom pulte.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže pečeňový syr použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý pečeňový syr

Pečeňový syr možno jesť studený, nakrájaný na plátky s chlebom alebo pečivom. K tomu často patria kyslé uhorky a sladká alebo stredné pikantná horčica. Ďalšou možnosťou je pečeňový syr mierne opiecť na panvici. Servíruje sa spolu s volským okom a zemiakovým šalátom alebo pečenými zemiakmi. V mnohých regiónoch sa pečeňový syr obaľuje a pripravuje ako falošný Cordon bleu. Pečeňový syr sa predáva aj ako surová klobásovina na zapečenie vo forme. Pri teplote 180 stupňov je ho potrebné piecť 15 minút, kým nie je jeho farba zlatožltá a potom sa dopeká pri 120 stupňoch.

Ako pečeňový syr skladovať

Surový pečeňový syr sa nesmie skladovať dlhšie ako 24 hodín. Po upečení je ho nutné zabaliť do priehľadnej fólie a uchovávať ho v nádobe v chladničke. Pri teplote päť stupňov vydrží približne päť dní. Pri originálne zabalenom pečeňovom syre je nutné dodržať dátum minimálnej trvanlivosti. 


Účinné zložky

Čo sa skrýva v pečeňovom syre

Pečeňový syr je dobrým zdrojom železa. Okrem toho obsahuje dôležité vitamíny B6 a B12. Vitamín B6 pomáha pri metabolických procesoch v ľudskom organizme. Obidva vitamíny majú dôležitú úlohu pri metabolizme homocysteínu.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 150 kcal

Sacharidy: 0,31 g

Bielkoviny: 18,52 g

Tuky: 8,33 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,69 mg

Vitamín B2: 0,19 mg

Vitamín B6: 0,45 mg

Vitamín C: 24,07 mg

Vitamín E: 0,24 mg

Minerálne látky

 

Vápnik: 15 mg

Železo: 0,95 mg

Draslík: 322 mg

Horčík: 25 mg

Sodík: 977 mg