Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Syrová paštéta: výdatná a chutná

Je táto syrová paštéta s ementálom paštétou, terinou alebo údeninou? Jedno je isté: v každom prípade je chutná a výdatná. Paštéty sú jemne korenené pokrmy z pomletého mäsa, diviny alebo ryby. Ich obal sa väčšinou skladá z cesta alebo slaniny.

Užitočné informácie

Syrová paštéta má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú syrovú paštétu

Pojem paštéta pochádza z románskeho slova „pastata“, ktoré znamená do cesta zabalený mäsitý pokrm. Variant paštéty bez cesta, ktorý je mimochodom údenina, sa nazýva terina. Keďže naša syrová paštéta je bez cestového obalu, je to v pravom slova zmysle terina. Jej základom je varená údenina, ktorá sa väčšinou solí z veľmi jemnej klobásoviny, údi za tepla a potom sa varí alebo pečie pri stredne vysokej teplote.

Základom teriny je varená údenina

Označenie varená údenina znamená vo všeobecnosti údeninový výrobok, ktorý sa pri výrobe zahrieval varením (resp. sparením), opekaním, pečením alebo podobne. Týmto výrobným postupom sa varené údeniny stanú pevnými a chrumkavými. K vareným údeninám patria popri syrovej paštéte aj mäsové klobásy, ako je jemná klobása, bavorská biela klobása, viedenské a frankfurtské párky a tiež pivná klobása, lovecká klobása, pečeňový syr a mortadela.

Varená údenina obsahuje obvykle 50 percent chudého mäsa, 25 percent slaniny a 25 percent vody. Do klobásoviny možno pridať kocky slaniny alebo šunky, ako napríklad pri mortadele, alebo ementál, ako pri našej syrovej paštéte. Tento tvrdý syr pochádza pôvodne zo švajčiarskeho ementálu, dnes sa však produkuje v mnohých variantoch na celom svete.


Pôvod

Odkiaľ pochádza syrová paštéta?

Klobása patrí k najstarším potravinám ľudstva. Jej presný pôvod nie je známy, ale klobásy sa zobrazovali už na egyptských a čínskych kresbách a maľbách z čias pred naším letopočtom. Spracovaním mäsa na klobásy, ktoré sa potom napríklad varia alebo údia, možno výrazne predĺžiť trvanlivosť mäsa a aj ho jednoduchšie prevážať.


Sezónnosť

Kedy má syrová paštéta svoju sezónu?

Syrová paštéta sa vždy vyrába čerstvá a v stálej kvalite. Nájdete ju zabalenú v chladiacom pulte po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže syrová paštéta použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú syrovú paštétu

Syrová paštéta chutí ako jemný nárez na raňajky, desiatu, ako výdatný olovrant alebo na studených misách. Zabalenú syrovú paštétu možno nejaký čas skladovať v chladničke (dodržte dátum minimálnej trvanlivosti).

Načatú syrovú paštétu možno, ako iné údeniny, skladovať v chladničke dva až štyri dni, ale po otvorení by sa mala rýchlo spotrebovať. Syrovú paštétu možno tiež zamraziť pri teplote mínus 18 stupňov. Ak dáte údeninu do mrazničky, mala by byť pevne uzatvorená.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v syrovej paštéte

Syrová paštéta je vďaka ementálu trochu tučnejšia ako iné varené údeniny. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 287  kcal

Sacharidy: 1 g

Bielkoviny: 16,5 g

Tuky: 24 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0 mg

Vitamín B2: 0 mg

Vitamín B6: 0 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 0 mg

Železo: 0 mg

Draslík: 0 mg

Horčík: 0 mg

Sodík: 0 mg