Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Safaládky: chutné s pečivom a horčicou

V jednom bavorskom slovníku sa safaládky spomínajú ako typický mníchovský pokrm na raňajky, ktorý bol servírovaný počas sviatku Božieho tela. Obvyklá historka o vzniku dnešného názvu safaládka znie takto: Safaládky získali svoj názov v roku 1889 počas jedného sviatku v jednom berlínskom pohostinstve.

Užitočné informácie

Safaládky majú tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé safaládky

Safaládka je asi tri centimetre hrubá a má hmotnosť od 100 do 120 gramov. Patrí do kategórie varených údenín a pred varením sa pol hodiny až hodinu údi. Pritom získava svoju hnedastú vonkajšiu farbu a mierne korenistú chuť. Svetloružová klobásovina obsahuje bravčovinu, bravčovú slaninu a hovädzinu. Ak je použité mäso z iných druhov zvierat, musí to byť uvedené na obale, existujú napríklad safaládky z jahňaciny alebo hydiny. Koreninová zmes pre safaládky väčšinou obsahuje horčičnú múčku, papriku, koriander, rascu, cesnak, čierne korenie a muškát.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú safaládky?

Pri nedostatku obvykle podávaných špekáčikov jeden berlínsky hostinský ponúkal svojim hosťom dovtedy údajne neznámy údeninový výrobok židovského mäsiara Benjamina Löwenthala. Keďže k tomu podával regionálne silné čierne pivo „Bockbier“, klobásu rýchlo nazvali „Bockwurst“. Safaládky sa tešili veľkej obľube a stali sa obľúbeným pokrmom v Berlíne a v Brandenbursku. V ich vtedajšej forme, ako ich vyrábal Löwenthal, obsahovali teľacie alebo hovädzie mäso, čo sa časom zmenilo. Safaládky majú v Nemecku aj iné názvy, napr. Rote Wurst (doslova „červená klobása“) alebo jednoducho Rote, a taktiež Knobländer.


Sezónnosť

Kedy majú safaládky svoju sezónu?

Safaládky sú v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu safaládky použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé safaládky

Safaládky sa väčšinou krátko zohrejú v horúcej vode a jedia sa s pečivom a horčicou. Safaládky sa však tiež hodia do zemiakového šalátu, cestovinového šalátu alebo polievky. Safaládky možno skladovať v chladničke dva až štyri dni pri teplote nula až štyri stupne. Už otvorený výrobok je nutné spotrebovať do niekoľkých dní. Safaládky možno tiež zamraziť pri teplote mínus 18 stupňov. Pritom je nutné dbať na to, aby bol obal pevne uzatvorený.


Recepty

Čo možno pripraviť zo safaládok


Účinné zložky

Čo sa skrýva v safaládkach

Safaládky obsahujú dôležité vitamíny A, C, B6 a B12 a tiež minerálne látky horčík, železo a vápnik.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 271 kcal

Sacharidy: 0,28 g

Bielkoviny: 13,1 g

Tuky: 24,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,5 mg

Vitamín B2: 0,15 mg

Vitamín B6: 0,31 mg

Vitamín C: 23 mg

Vitamín E: 0,27 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 14 mg

Železo: 0,75 mg

Draslík: 250 mg

Horčík: 20 mg

Sodík: 700 mg