Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Klobása Gelbwurst: málo soli a tuku

Jemná varená údenina, mäkká na zahryznutie a s jemnou vôňou, to je bavorská klobása Gelbwurst. V minulosti sa čiastočne vyrábala z mozgu a šafranové farbivo zabezpečovalo žltú farbu obalu. Dnes to už pre oba prípady neplatí.

Užitočné informácie

Klobása Gelbwurst má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú klobásu Gelbwurst

Gelbwurst presvedčí najmä nízkym obsahom soli a tuku. Charakteristická je jej bledá farba, pretože sa nepoužíva proces farbenia na červeno. Sparením vzniká u klobásy Gelbwurst žiarivo biela oblasť rezu. Ak sa bravčovina čiastočne nahradí hovädzinou rovnakého zloženia, bude mať rez, ktorý závisí od množstva náhradky, sivú farbu rôznej intenzity. Keďže sa mäso nesolí, zostáva svetlé a nezafarbuje sa.


Pôvod

Odkiaľ pochádza klobása Gelbwurst?

Gelbwurst je obľúbená varená údenina z jemnej klobásoviny a pôvodne pochádza z Bavorska. V minulosti ju tiež volali „Hirnwurst“ (mozgová klobása), pretože sa pôvodne skutočne vyrábala aj z mozgu. Prvá zmienka o klobáse Gelbwurst pochádza z roku 1905 z odborného diela „Výroba jemných mäsových a údených výrobkov“. Recept, ktorý obsahuje, opisuje, že sa Gelbwurst vyrába čiastočne z mozgu a plní sa do prasačích črievok zafarbených šafranom.


Sezónnosť

Kedy má klobása Gelbwurst svoju sezónu?

Gelbwurst je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže klobása Gelbwurst použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú klobásu Gelbwurst

Gelbwurst je klasickým obložením na chlieb. Vďaka jemnosti pri zahryznutí je to mimoriadna pochúťka. Jemná klobása Gelbwurst sa tiež dobre hodí k reďkovkám, zelenej cibuli a jablkám v údeninovom šaláte. Na to sa najlepšie hodí pikantný dresing zo šalátovej omáčky, sladkej horčice a čerstvo odtrhnutého petržlenu. Pre milovníkov sladkej chute je tu skôr šalát z klobásy Gelbwurst s cibuľou a plátkami pomaranča. Ale táto klobása vynikajúco chutí aj čistá, bez chleba. 

Ako klobásu Gelbwurst skladovať

Gelbwurst, ako všetky varené údeniny, možno skladovať v chladničke dva až štyri dni pri teplote od nula do štyroch stupňov. Mimochodom, údeniny zostanú najchladnejšie priamo nad priehradkou na zeleninu. Už otvorený výrobok je nutné spotrebovať do niekoľkých dní. Gelbwurst možno tiež zamraziť na štyri mesiace pri teplote mínus 18 stupňov. Pritom je nutné dbať na to, aby bol obal pevne uzatvorený.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v klobáse Gelbwurst

Klobása Gelbwurst je cenným zdrojom železa a obsahuje tiež dôležité vitamíny B12 a B6 a tiež životne dôležité minerálne látky vápnik a horčík. Vitamíny B12 a B6 majú dôležitú úlohu pri metabolizme homocysteínu a minerálne látky vápnik a horčík posilňujú, predovšetkým pri strese a telesnej námahe, srdce, kosti a svaly.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 203 kcal

Sacharidy: 0,19 g

Bielkoviny: 15,3 g

Tuky: 15,8 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,11 mg

Vitamín B2: 0,12 mg

Vitamín B6: 0,38 mg

Vitamín C: 40,4 mg

Vitamín E: 0,26 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 14 mg

Železo: 2,9 mg

Draslík: 260 mg

Horčík: 19 mg

Sodík: 818 mg