Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Párková klobása: cenný zdroj železa

Párková klobása, nazývaná aj jemná, je typickou varenou údeninou bez prímesí. Párková klobása pochádza z francúzskeho Lyonu, z ktorého pochádza tradičný recept. Tam je však táto klobása známa pod názvom cervelas. V 16. storočí bola táto klobása ešte farbená šafranom, čo jej dodávalo ružovočervenú farbu, dnes sa to však pri bežnej párkovej klobáse nerobí.

Užitočné informácie

Párková klobása má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú párkovú klobásu

Párková klobása sa vyrába zo soleného bravčového a hovädzieho mäsa a slaniny. Dochucuje sa korením ako cesnak, zázvor, koriander, kardamóm, kurkuma, muškát a biele korenie. Tieto prísady sa pomelú s ľadom a naporcujú do črievok. Potom sa takmer hotové párkové klobásy sparia a mierne zaúdia za tepla. Párková klobása sa delí na tri kvalitatívne stupne: Jednoduchá párková klobása, extra párková klobása a lyonská klobása. 


Pôvod

Odkiaľ pochádza párková klobása?

Recept párkovej klobásy pochádza pôvodne z mesta Lyon. Francúzi však nazývajú tento druh varenej klobásy cervelas. Párková klobása pochádza z Francúzska a Švajčiarska a teší sa tam veľkej obľube. V ponuke sú okrem párkovej klobásy bez prímesí aj klobásy s prímesami, napríklad párková klobása s paprikou.


Sezónnosť

Kedy má párková klobása svoju sezónu?

Párková klobása je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže párková klobása použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú párkovú klobásu

Párkovú klobásu možno konzumovať buď teplú alebo studenú v rôznej forme. Párková klobása sa v studenom stave predáva aj ako nárez, ktorý možno jesť na chlebe alebo pečive, čerstvo nakrájaná na plátky. Okrem toho sa párková klobása nachádza aj v údeninovom šaláte alebo v mäsovom šaláte používanom ako nátierka.

Túto údeninu možno prípadne ohriať, napríklad ako varené údeniny, vo vode a potom ju servírovať spolu s pečivom alebo inou prílohou a s veľkým množstvom horčice. V mnohých receptoch sa párková klobása tiež opeká na panvici a chuťovo sa potom trochu podobá na bavorský pečeňový syr. Párková klobása sa s obľubou používa aj do eintopfov a polievok.

Ako párkovú klobásu skladovať

Párkovú klobásu možno skladovať, podobne ako všetky varené údeniny, v chladničke dva až štyri dni pri teplote nula až štyri stupne. Mimochodom, údeniny zostanú najchladnejšie priamo nad priehradkou na zeleninu. Už otvorený výrobok je nutné spotrebovať do niekoľkých dní. Párkovú klobásu možno tiež zamraziť pri teplote mínus 18 stupňov. Pritom je nutné dbať na to, aby bol obal pevne uzatvorený.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v párkovej klobáse

Ako cenný zdroj železa obsahuje párková klobása 0,8 miligramu železa. Prítomné sú tiež dôležité vitamíny B12 a B6 a tiež životne dôležité minerálne látky vápnik a horčík. Vitamíny B12 a B6 majú dôležitú úlohu pri metabolizme homocysteínu. A prítomné minerálne látky vápnik a horčík posilňujú, hlavne pri strese a telesnej námahe, srdce, kosti a svaly.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 300 kcal

Sacharidy: 0,23 g

Bielkoviny: 12,11 g

Tuky: 28,3 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,25 mg

Vitamín B2: 0,11 mg

Vitamín B6: 0,2 mg

Vitamín C: 21,3 mg

Vitamín E: 0,76 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 0 mg

Železo: 0,76 mg

Draslík: 181 mg

Horčík: 13 mg

Sodík: 975 mg