Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Bravčová klobása: chutné občerstvenie

Nájdete ju na jarmokoch, v stánkoch rýchleho občerstvenia, v regáli s mäsom a tiež samozrejme nesmie chýbať pri domácich grilovačkách. Reč je o bravčovej klobáse na pečenie, jednoduchom, ale predsa mimoriadne obľúbenom druhu údeniny na pečenie.

Užitočné informácie

Bravčová klobása na pečenie má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú bravčovú klobásu na pečenie

Tradičnú bravčovú klobásu na pečenie tvorí nahrubo zomleté bravčové mäso, ktoré sa plní do bravčových čriev ako varená údenina. Tento druh bravčovej klobásy na pečenie je tiež známy ako „hrubá klobása na pečenie“. Existuje aj v stredne hrubej a jemnej forme, tento druh klobás na pečenie sa však často mieša s inými druhmi mäsa. Zvlášť klobásy určené na grilovanie sa často ešte dochucujú špeciálnou zmesou korenia, takže majú istú pikantnosť.


Pôvod

Odkiaľ pochádza bravčová klobása na pečenie?

Dnes sa klobásy na pečenie často konzumujú ako malé občerstvenie alebo občerstvenie medzi hlavnými jedlami. Existujú v stočenej forme ako slimáky, tenké, klasické, hrubé, stredne hrubé a jemné. Existujú dokonca obrie XXL klobásy na pečenie s celkovou dĺžkou 50 centimetrov. V 17. storočí sa klasickej bravčovej klobáse na pečenie dokonca pripisovali liečivé účinky. Ich pôvod je však potrebné pripisovať ani nie tak klobáse na pečenie ako skôr pridanému koreniu. Prítomné klinčeky vraj dodávajú dobrý dych a posilňujú údy. Majoránu, ktorý bravčová klobása na pečenie obsahuje, sa dokonca pripisovalo miernenie reumy a artritídy. Je dosť nepravdepodobné, že by sa klobása na pečenie konzumovala kvôli liečebným účinkom, musí byť hlavne chutná.


Sezónnosť

Kedy má bravčová klobása na pečenie svoju sezónu?

Bravčová klobása na pečenie je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže bravčová klobása na pečenie použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú bravčovú klobásu na pečenie

Bravčová klobása na pečenie má výraznú, silnú chuť. Preto by nemala chýbať na žiadnej grilovačke. Vynikajúco sa hodí na opekanie na panvici alebo na grilovanie. S touto klobásou na pečenie možno tiež pripraviť rôzne chutné jedlá. K bravčovej klobáse na pečenie sa vynikajúco hodí kyslá kapusta, zemiakové pyré, cestoviny, nákyp, zemiakovo-údeninová panvica, párky obaľované v slanine, klobásové špízy, zelenina, cibuľová omáčka, eintopf, zemiakové placky, hranolky alebo zemiaky.

Ako najlepšie uchovávať bravčovú klobásu na pečenie

Nevarená a čerstvá bravčová klobása na pečenie je určená na rýchlu konzumáciu, pretože má – podobne ako čerstvé bravčové mäso – bez konzervačných látok obmedzenú trvanlivosť iba niekoľko dní. Mala by sa skonzumovať grilovaná alebo pečená najneskôr deň po zakúpení a dovtedy je nutné uchovávať ju v chladničke pri maximálne ôsmich stupňoch Celzia. Túto klobásu je najlepšie uložiť v chladničke priamo nad priehradkou na zeleninu. Bravčovú klobásu na pečenie možno bez problémov zamraziť na tri až šesť mesiacov (podľa typu mrazničky).


Účinné zložky

Čo sa skrýva v bravčovej klobáse na pečenie

Bravčová klobása na pečenie poskytuje ľudskému organizmu cenné B vitamíny, ktoré sú nevyhnutné pre metabolizmus. Bravčovina je okrem toho dôležitým zdrojom železa a obsahuje tiež minerálne látky ako horčík a vápnik.

Recepty

Čo možno pripraviť z bravčovej klobásy na pečenie

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 289 kcal

Sacharidy: 0,28 g

Bielkoviny: 12,84 g

Tuky: 26,6 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,33 mg

Vitamín B2: 0,13 mg

Vitamín B6: 0,21 mg

Vitamín C: 0,07 mg

Vitamín E: 0,25 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 13 mg

Železo: 0,71 mg

Draslík: 191 mg

Horčík: 18 mg

Sodík: 728 mg