Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Eidam: obľúbený syr na krájanie

Eidam je názov holandského mesta aj chutného, prirodzene tiež holandského, syra na krájanie z kravského mlieka, ktorý patrí k najobľúbenejším syrom na svete.

Užitočné informácie

Eidam má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý eidam

Na výrobu syra eidam je potrebné mlieko, baktérie mliečneho kvasenia a syridlo. Po mnohých spracovateľských procesoch sa bochník zlisuje do guľatého tvaru, syr sa nasolí a musí dozrievať. Tento syr obvykle obsahuje 40 až 45 percent tuku v sušine, ale možno kúpiť aj varianty s 30 percentami.

V Holandsku ho možno kúpiť v typickom guľatom tvare, v iných krajinách sa uprednostňujú pravouhlé bloky. V Holandsku je obalený prírodnou kôrou, výrobky určené pre zahraničie sú naproti tomu potiahnuté voskovou vrstvou. Jeho typická chuť je jemná a mierne korenistá, vekom sa zvyšuje jej ostrosť. V minulosti bol eidam vyrábaný výlučne z nepasterizovaného mlieka, dnes to už robia takmer iba malé mliekárne, ktoré ešte pracujú ručne.


Pôvod

Odkiaľ pochádza eidam?

Mesto Edam am Ijsselmeer v provincii Noord-Holland je známe svojou stáročnou tradíciou trhu so syrmi. Od čias stredoveku si nemožno od tohto mesta odmyslieť syr eidam. Vďaka voskovej vrstve, ktorou je potiahnutý, ho možno dlho uchovávať. Bol vynikajúcim proviantom pre námorných cestovateľov a dôležitým exportným tovarom. Vďaka jeho obľube sa eidamský syr dnes produkuje takmer všade, keďže samotný názov tohto syra nie je chránený. Pre tento holandský syr však existujú dve chránené označenia pôvodu: Edam Holland a Noord-Hollandse Edammer.


Sezónnosť

Kedy má eidam svoju sezónu?

Eidam je v predaji po celý rok.


Použitie

Na čo sa môže eidam použiť?

Detailný pohľad na čerstvý eidam

Vďaka jemnej aróme sa eidam hodí k mnohým pokrmom. Chutí natenko narezaný na chlebe, v kombinácii so zeleninou alebo ovocím, ako sú broskyne, marhule alebo čerešne, a je ideálny aj na nákypy či dochucovanie omáčok. Eidam sa vynikajúco hodí k polosuchým, jemným bielym vínam, ako sú Rulandské šedé, Rizling alebo Chardonnay.

Ako eidam dozrieva

Eidamský syr musí dozrievať v priemere minimálne šesť až osem týždňov. Podľa farby voskovej vrstvy syra možno spoznať, aký stupeň zrelosti dosiahol: červená znamená čerstvý syr, čierna znamená syr, ktorý zrel minimálne 17 týždňov, a zelená väčšinou poukazuje na pridanie byliniek. Krátko zrejúce eidamy majú smotanovú konzistenciu a svetložltú farbu. Tento syr má iba veľmi málo dierok a tieto dierky sú malé.


Recepty

Čo možno pripraviť z eidamu


Účinné zložky

Čo sa skrýva v eidame

Eidam obsahuje veľa vápnika. Okrem toho obsahuje draslík, fosfor, horčík a vitamíny.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 254 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 26,4 g

Tuky: 16,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 166 µg

Vitamín B1: 0,06 mg

Vitamín B2: 0,35 mg

Vitamín B6: 0,07 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 800 mg

Železo: 0,3 mg

Draslík: 95 mg

Horčík: 34 mg

Sodík: 520 mg