Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Strúhaný syr: vynikajúci na zapekanie

Podľa druhu pokrmu sa ako strúhaný syr hodí predovšetkým tvrdý syr alebo syr na krájanie. Tvrdé syry majú často intenzívnu arómu, zatiaľ čo syry na krájanie majú vyšší podiel vody a vďaka tomu sa lepšie roztekajú a tvoria zlatohnedú kôrku.

Užitočné informácie

Strúhaný syr má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý strúhaný syr

Strúhaný syr obsahuje minerálne látky ako vápnik, draslík, horčík, sodík a fosfor. Kým sa tvrdý syr vyznačuje výraznou arómou, syr na krájanie obsahuje viac vody. Syry na krájanie sú v rôznych stupňoch zrelosti. Pri tvrdom syre nie je podiel vody v odtučnenej syrovej hmote vyšší ako 56 percent. Čím je tvrdý syr starší, tým ťažšie sa krája, pričom plne zrelé druhy možno len strúhať. Tvrdý syr môže obsahovať diery, existujú však aj druhy, ktoré diery nemajú.


Pôvod

Odkiaľ pochádza strúhaný syr?

Strúhaný syr sa vyrába v mnohých krajinách. Známy parmezán pochádza z Talianska, rovnako ako pecorino. Gruyère a Raclette sú zo Švajčiarska, eidam a gouda z Holandska.


Sezónnosť

Kedy má strúhaný syr svoju sezónu?

Strúhaný syr sa vyrába z tvrdého syra alebo syra na krájanie a možno ho kúpiť po celý rok. Podmienkou pre strúhaný syr je dlhé zrenie, až potom sa vytvorí pikantná chuť a konzistencia vhodná na strúhanie. Na dobu dozrievania sa syr ukladá do klimatizovaných miestností. Tento proces trvá podľa konkrétneho druhu niekoľko dní, týždňov alebo rokov. Známymi druhmi tvrdého syra sú: parmezán, pecorino a Gruyère. Goudu, eidam a Raclette možno zaradiť do kategórie syrov na krájanie.

Naša ponuka mliečnych výrobkov a syrov

Platnosť od 06.12.2024 do 11.12.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže strúhaný syr použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý strúhaný syr

Pokrmy ako rizoto, pizza, rôzne cestoviny alebo gratinády dosiahnu svoju dokonalosť až so strúhaným syrom. Pritom nie vždy záleží na jednom druhu, pretože takýto syr možno aj miešať. Tak sa mozzarella dobre hodí nielen na pizzu, ale v kombinácii s maasdamským syrom aj na gratinádu zo zeleniny alebo zemiakov. Strúhaný syr poskytuje pokrmom pikantnosť, dobre sa rozteká a získava hnedastú farbu.

Ako strúhaný syr skladovať

Tvrdý syr v kuse možno držať a dobre skladovať veľmi dlho. Nemal by zostať vo fólii, ale mal by sa zabaliť do papiera a uchovávať v chladničke v priehradke na zeleninu. Odporúča sa tvrdý syr vybrať z chladničky asi hodinu pred spotrebovaním. Syr však možno kúpiť už nastrúhaný a zabalený vo vrecku. Avšak čerstvo nastrúhaný syr možno držať iba krátko. Príliš dlhé skladovanie sa prejaví na jeho vôni a chuti.


Recepty

Čo možno pripraviť zo strúhaného syra


Účinné zložky

Čo sa skrýva v strúhanom syre

Konzumácia syra je zdravá, pretože poskytuje ľuďom vápnik. Okrem toho tvrdý syr obsahuje veľa bielkovín a vitamínov. Mimochodom: Čím je syr zrelší, tým je stráviteľnejší pre ľudí s intoleranciou na laktózu.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 386 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 28,9 g

Tuky: 30 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 330 µg

Vitamín B1: 0,04 mg

Vitamín B2: 0,32 mg

Vitamín B6: 0,11 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,9 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 1100 mg

Železo: 0,3 mg

Draslík: 100 mg

Horčík: 43 mg

Sodík: 300 mg