Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Domáca majonéza – recept s vajcami i bez nich

Majonéza je vynikajúca pochúťka, ktorá sa skvele hodí nielen k hranolčekom alebo do cestovinového šalátu, ale aj ako základ rôznych dipov a šalátových zálievok. Ak sa tiež zaujímate o to, ako vyrobiť domácu majonézu, možno máte obavy, či to vôbec zvládnete. Stačí však dodržať niekoľko pravidiel a majonéza sa vám podarí rýchlo, ľahko a s použitím len pár základných surovín.

Biela misa s majonézou na bielom drevenom stole, odfotografovaná mierne zhora. Na pozadí je vidno nezaostrený plátok citróna.
© valkyrielynn – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Majonéza je emulzia z rastlinného oleja a vajíčka. Bezvaječná majonéza sa pripravuje z rastlinných výrobkov, ako je sójový nápoj alebo aquafaba.
  • V článku nájdete recept na klasickú domácu majonézu, ako aj podrobný postup na prípravu vegánskej majonézy.
  • Stačí pritom do receptu pridať pár jednoduchých prísad a z domácej majonézy v mihu sekundy vyčarujete chutné aioli, remuládu alebo šalátový dresing.

 

Definícia

Z čoho je vlastne majonéza?

Z chemického hľadiska je majonéza emulzia, teda viskózna tekutá hmota, ktorá vzniká z dvoch tekutých zložiek, ktoré by sa za normálnych okolností nespojili (ako olej a voda). Rozmixovaním metličkou alebo ponorným mixérom sa olej rozdelí na množstvo kvapôčok, ktoré pôsobením emulgátoru zo žĺtka a malého množstva vody v citrónovej šťave a vajíčku emulgujú. Emulgátory sa v malých množstvách nachádzajú aj v horčici, zatiaľ čo soľ pomáha uvoľňovať emulgátory zo žĺtka. Kyslosť z citróna alebo octu, ktorý je tiež alternatívne možné použiť, zase zabezpečuje stabilizáciu majonézy.


Varianty

S vajíčkom alebo bez neho: ako na domácu majonézu

Recept na domácu majonézu si nevyžaduje veľa prísad. Do klasickej verzie sa používa kombinácia vajíčka, oleja, horčice, citrónovej šťavy, soli a čierneho korenia. Keďže v klasickej majonéze sa používa surové vajíčko, prípadne len žĺtok, dbajte na to, aby bolo vajíčko maximálne čerstvé. Je pritom len na vás, či si vyrobíte majonézu z celých vajec alebo použijete len žĺtok. Postup funguje tak či tak. Úspešnú prípravu majonézy si môžete poistiť tým, že zabezpečíte, aby všetky prísady mali rovnakú teplotu. Vegánska verzia majonézy samozrejme neobsahuje vajíčko. V chladničke vám domáca majonéza vydrží až 5 dní.


Základný recept

Krok za krokom: základný recept na majonézu s vajcom

Z kuchynských pomôcok budete potrebovať len tyčový mixér a vysokú nádobu. Na nákupný zoznam si stačí pripísať len pár surovín, pričom väčšinu z nich už určite máte doma.
 

Prísady:

  • 1 vajce
  • 150 mililitrov rastlinného oleja neutrálnej chuti, napr. repkového alebo slnečnicového oleja
  • 1 čajová lyžička dijonskej horčice
  • trocha citrónovej šťavy
  • 1 štipka soli
  • čierne korenie


Príprava:

  1. Dôležité je poradie surovín: najprv dajte do nádoby vajce, potom horčicu, citrónovú šťavu, soľ a čierne korenie a až nakoniec vlejte všetok olej.
  2. Položte tyčový mixér do nádoby tak, aby sa dotýkal jej dna, a zapnite ho. Keď zhustne všetka hmota na dne nádoby, začnite tyčový mixér veľmi pomaly a opatrne nadvihovať, aby sa zapracoval aj zvyšok oleja a ostatných prísad.
  3. Len čo sa suroviny spoja do krémovej hmoty, môžete hotovú majonézu dochutiť ďalšími koreninami a prísadami. Zaujímavú arómu dodáte majonéze napríklad trochou kôry z citróna.
  4. Trošku náročnejšia je príprava pomocou metličky: pri nej treba prilievať olej po veľmi malých množstvách. Ak nemáte tyčový mixér, môžete použiť aj stolný mixér, pričom v tomto prípade takisto prilievajte olej postupne, po malých troškách.


Tip: Ak sa vám stane, že majonéza sa hneď roztečie, problémom môže byť nesprávny pomer tekutých zložiek. Priveľa oleja a primálo „vodnatých“ prísad totiž zabraňuje emulgácii. V takomto prípade rozmiešajte do peny ďalší žĺtok a postupne k žĺtku prilievajte tekutú majonézu a šľahajte. Pridaním druhého žĺtka tak môžete zachrániť príliš tekutú majonézu. Rozmiešajte žĺtok s trochou horčice a novým olejom na emulziu a potom pridajte tekutú majonézu.


Variant bez surového vajíčka

Hľadáte jednoduchší recept? Vyskúšajte verziu bez surového vajíčka, ktorá sa vám určite vydarí.

Ak vám chýba odvaha na použitie surového vajíčka alebo ho chcete jednoducho vynechať, máme pre vás dobrú správu: rýchlu majonézu si môžete pripraviť aj bez neho! Takáto obmena klasickej majonézy má dve výhody. Vyhnete sa spracúvaniu surového vajíčka a oleja pomocou mixéra. A navyše je táto verzia vhodná pre každého, kto neobľubuje konzumáciu surových vajec. Táto úžasne jednoduchá a rýchla majonéza sa totiž pripravuje z varených vajec. Skvelé je, že si môžete vybrať hneď z troch rôznych receptov rozmanitej chuti.


Vegánska verzia

Postup prípravy vegánskej majonézy

Príprava vegánskej majonézy je spravidla takisto nenáročná. Inšpirujte sa týmto receptom, v ktorom si vystačíte so základnými surovinami v podobe oleja a sójového nápoja, ktoré sú bežnou súčasťou vegánskej kuchyne. Zvyšok prísad je rovnaký ako v klasickom recepte na domácu majonézu, akurát chýba vajce. Aby sa vám vegánska majonéza podarila, dbajte pri príprave na to, aby malo sójové mlieko i olej izbovú teplotu. S trochou úprav si z nej v mihu sekundy pripravíte dip, ktorý môžete podávať ku grilovanej zelenine, zemiakom alebo ako súčasť tapas. 

Tip: Ak často konzumujete cícer, môžete namiesto sójového mlieka použiť pri príprave vegánskej majonézy aquafabu, teda hustú tekutinu z plechovky alebo pohára s cícerom. Keď má aquafaba izbovú teplotu, dá sa vyšľahať rovnako ako sneh a výsledkom je nadýchaná textúra.


Možnosti

Majonéza presne podľa vašej chuti: kreativite sa medze nekladú!

To najlepšie na domácej majonéze je intenzívna chuť a možnosť ochutiť si ju presne podľa svojich predstáv. Bez ohľadu na to, či si základnú majonézu pripravíte s použitím žĺtka alebo bez neho, pri jej ďalšom dochucovaní môžete naplno popustiť uzdu fantázii. Keď do nej pridáte poriadnu dávku cesnaku, vykúzlite aioli. Jednoduchá je tiež príprava domácej remulády: do hotovej majonézy stačí pridať trochu bieleho vínneho octu, nakrájané nakladané uhorky a kapary a čerstvé bylinky ako trebuľku a estragón.

Aromatické oleje, napríklad čili olej alebo hľuzovkový olej, v kombinácii s avokádom a limetkovou kôrou zase tvoria skvelý základ dipu k hranolčekom zo sladkých zemiakov. Majonéza ochutená sviežim mangom je lahodným doplnkom grilovanej ryby a šalátu. Z majonézy môžete tiež pripraviť rôzne lahodné šalátové dresingy, napríklad krémový dresing na šalát Cézar s kečupom, worcesterskou omáčkou, horčicou a parmezánom, alebo ňou môžete potrieť club sendviče. Povolené je jednoducho všetko, čo vám chutí. 

Chcete vyskúšať originálny recept na majonézu? Pozrite si naše tipy!