Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ako si naplánovať babymoon

Babymoon je výnimočná príležitosť pre tehotné ženy a nastávajúcich oteckov, ako si vychutnať spoločný čas vo dvojici, napríklad cestovaním. Dieťa vám totiž úplne zmení život – už viac nebudete cestovať len dvaja, ale v trojici. Prečítajte si, ako premeniť babymoon na nezabudnuteľný zážitok.

Tehotná žena s partnerom ležia na bielej piknikovej deke na lúke a bozkávajú sa.
© Ivan – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Babymoon je trend, ktorý k nám prišiel z USA. Čoraz viac nastávajúcich rodičov si krátko pred koncom tehotenstva chce ešte dopriať príjemné chvíle strávené vo dvojici.
  • Vyraziť na pobyt v hoteli alebo na wellness pritom pokojne môžete v druhom alebo treťom trimestri. Rozhodnutie, kedy bude pre vás ideálny čas na babymoon, závisí len od kondície tehotnej ženy. 
  • Vyskúšajte wellness na horách, víkend pri mori alebo si vychutnajte relax v domácom prostredí. Inšpirovať sa môžete našimi tipmi na nezabudnuteľný babymoon pred pôrodom. 
Význam

Babymoon: čo to je?

Babymoon, ktorý vychádza z označenia známych medových týždňov po svadbe honeymoon, je posledná dovolenka páru pred príchodom bábätka na svet. V Amerike je tento krátky relaxačný pobyt pred začiatkom rodinného života už dávno obrovský trend. Ide pritom o skvelý nápad, ako si s partnerom vychutnať záver tehotenstva. Zároveň však platí, že čím väčšie bruško tehotná žena má, tým náročnejšie bude pre ňu cestovanie. Preto nezabudnite, že nastávajúca mamička sa nevyhnutne nemusí vydať na ďalekú dovolenku, aby si pred pôrodom a šestonedelím užila trochu pokoja a príjemných chvíľ vo dvojici. Aj doma si môžete vyhradiť čas len na vás dvoch – doprajte si všetky tie maličkosti, na ktoré (možno) nebudete mať toľko priestoru, len čo sa všetko začne točiť okolo malej ratolesti.


Vhodné obdobie

Kedy je vhodné obdobie na babymoon?

Hoci ste už možno v myšlienkach len pri dieťati, oplatí sa vyhradiť si deň alebo dokonca celý víkend na krásne partnerské chvíle. Ak si chcete urobiť príjemný a uvoľnený babymoon doma, nezáleží na tom, v ktorej časti tehotenstva sa preň rozhodnete. Dôležité je, aby ste sa cítili dobre.

Ak však chcete na pár dní odcestovať na dovolenku, je vhodné zvoliť obdobie medzi 18. a 28. týždňom tehotenstva. Samozrejme, za predpokladu, že to stav tehotnej ženy aj dieťaťa dovoľuje a neexistujú z tohto hľadiska žiadne zdravotné prekážky. V tomto období už väčšinou tehotná žena netrpí rannými nevoľnosťami a bruško ešte nemá také veľké, aby ju príliš obmedzovalo v pohybe.

Ak sa cítite v dobrej kondícii aj v poslednej tretine tehotenstva, pobytu v hoteli alebo wellness zariadení samozrejme tiež nič nestojí v ceste. Nezabudnite však, že pri určitej veľkosti bruška je už telo tehotnej ženy viac citlivé na vysoké teploty a ani dlhé cesty autom už pre ňu nie sú veľmi pohodlné. Zároveň pri blížiacom sa termíne pôrodu samozrejme hrozí aj určité riziko, že dieťa sa začne ponáhľať na svet o niečo skôr, ako bolo v pláne. 

Konečné rozhodnutie je ale ako vždy na vás: spoločne s partnerom sa vám určite podarí vybrať ideálny čas na babymoon. Doprajte si trochu rozmaznávania, keď sa všetko bude točiť len okolo vás. Zorganizujte si túto netypickú dovolenku podľa vlastných predstáv a vkusu a naplno si vychutnajte pár romantických chvíľ vo dvojici, ďaleko od každodenných starostí. 


Dovolenka vo dvojici

Zažite výnimočnú dovolenku vo dvojici

Rozhodli ste sa s partnerom, že spolu ešte na pár dní vycestujete? Skvelý nápad! V tom prípade nastal čas pustiť sa do výberu destinácie. Zamyslite sa nad tým, čo by ste chceli vidieť alebo zažiť. Máte na pomyselnom zozname nejaké špeciálne miesto, na ktorom sa dokážete výnimočne uvoľniť? Platí pritom jedno: ak sa má tehotná žena aj bábätko dobre, ide o ideálne obdobie vyraziť ešte trochu do sveta a dopriať si pár hodín alebo dokonca dní strávených len vo dvojici.

Čo poviete napríklad na víkend pri mori? Alebo pár dní v horách? Vynikajúcou voľbou je aj výlet do mesta alebo pár nocí vo wellness hoteli. Či už zvolíte elegantný wellness hotel so saunou a masážami alebo jednoduchý a útulný prázdninový byt, rozhodnutie je len na vás. Vedeli ste, že dokonca existujú babymoon hotely, ktoré sa svojou ponukou špecializujú na nastávajúcich rodičov? Bez ohľadu na to, aký typ dovolenky zvolíte, dôležité je, aby ste mohli nachvíľu vypnúť, oddýchnuť si a tešiť sa na všetko, čo vás čaká.


Cestovateľské tipy pre tehotné ženy

Cestovanie v tehotenstve: užitočné tipy

Dovolenka vo dvojici pred príchodom bábätka na svet je vskutku výnimočný zážitok. Pre tehotné ženy je však v tomto období veľa vecí inak ako obvykle. Ak sa rozhodnete vyraziť ešte raz na poriadnu dovolenku, je potrebné zvážiť pár dôležitých bodov:

  • Ak zvolíte cestu lietadlom, zistite si vopred, aké odporúčania má konkrétna letecká spoločnosť pre tehotné ženy. V určitých prípadoch sa odporúča od určitého týždňa tehotenstva vybaviť si schválenie od ošetrujúceho lekára.
  • Nezabudnite uzavrieť poistenie zrušenia cesty, v rámci ktorého je kryté aj zrušenie z dôvodu komplikácií v tehotenstve. Okrem toho dbajte na to, aby zdravotné poistenie pre cestu do zahraničia nezahŕňalo len transport domov v „nutných prípadoch zo zdravotného hľadiska“, ale aj v „zmysluplných prípadoch“.
  • Pred dovolenkou sa poraďte s gynekológom alebo gynekologičkou, nechajte si vysvetliť svoj aktuálny zdravotný stav a informujte sa o tom, na čo treba dbať. 
  • Zdravotná starostlivosť je v tehotenstve nesmierne dôležitá. Ešte pred dovolenkou si preto vyhľadajte gynekologickú ambulanciu v plánovanej destinácii. Pripravíte sa tak na eventuálny prípad, že budete potrebovať lekára, a budete mať poruke príslušné kontaktné údaje.
  • Nezabudnite si tiež so sebou vziať tehotenskú knižku.
  • Počúvajte svoje telo. Ak pociťujete nedostatok energie, doprajte si prestávky a pohodové tempo a pristupujte k svojej dovolenke nenútene. Ideálne je vybrať si hotel s dobrou polohou k centru mesta a všetkým dôležitým lokalitám, ktorý zároveň poskytuje veľa možností na relax. 

Po zvážení všetkých týchto kritérií už dokonalej dovolenke vo dvojici nestojí nič v ceste. 


Doma

Tipy na dokonalý babymoon doma

Skvelá vec na domácom babymoone je, že si ho môžete zorganizovať aj na poslednú chvíľu a nemusíte nikam cestovať. Pri vymýšľaní babymoonu všetko závisí od toho, čo vás ako pár spája. Zbožňujete wellness aktivity? Potrpíte si na lahodné jedlo? Zamyslite sa preto s partnerom nad tým, v ktorých prianiach sa zhodnete. Možno dostanete chuť na pobyt v miestnom wellness centre, spojený s príjemnými relaxačnými masážami. Alebo sa rozhodnete pre pohodové prechádzky, relaxačný večer so seriálom či spoločenskými hrami, alebo si jednoducho doprajete dlhý spánok s vypnutým budíkom. Do úvahy pritom prichádza aj romantická večera pri sviečkach, pri ktorej sa budete cítiť takmer ako v hotelovej reštaurácii.  Všetko, čo potrebujete na prežitie výnimočných chvíľ, si vyžaduje trochu prípravy. Pripravte si preto nákupný zoznam a pri jeho písaní sa zamyslite nad týmito otázkami: Aké sú vaše najobľúbenejšie jedlá? Čo by ste si chceli skúsiť spoločne uvariť? 

Tip: Neužívajte si spoločný čas vo dvojici len pri jedle, ale už aj pri samotnom nakupovaní ingrediencií a následnom varení. Niekedy totiž už aj pri podobných maličkostiach zabudnete na starosti všedného dňa. Skvelý tip je tiež pred podávaním jedla pekne prestrieť stôl. Na nákupnom zozname by vám preto nemali chýbať pekné obrúsky, sviečky a kvety.

Hľadáte nápady na recepty na babymoon? Máme pre vás inšpiráciu!