Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Najlepšie tipy na kempovanie s deťmi

Pre deti je pobyt v stane veľké dobrodružstvo, či už zakotvíte v kempe alebo doma na záhrade. Ak to však bude pre vaše ratolesti prvé nocovanie pod holým nebom, treba sa na to náležite pripraviť. Prinášame najdôležitejšie tipy, vďaka ktorým zažijete kempingový výlet snov.

Chlapec a dve dievčatá sedia pred stanom na lúke, rozprávajú sa a pijú pritom limonádu. Pred stanom je položená drevená truhlica, na ktorej je pohár s limonádou, citrón, miska s čerešňami a rádio.
© Kaufland

Prehľad obsahu na tejto stránke

 • Kempovanie je vynikajúci zážitok pre celú rodinu, treba však dodržať pár dôležitých bodov.  
 • Zostavili sme pre vás prehľad praktických tipov na výber najlepšieho kempingu a prípravu na prvé nocovanie v stane. 
 • Dôležité je pritom najmä vhodné vybavenie. V tomto článku sa dozviete, ktoré veci by vám pri kempovaní určite nemali chýbať.
Rodinná dovolenka

Je kempovanie s deťmi dobrý nápad? 

Ak ste ešte nikdy nestanovali s deťmi, možno máte pochybnosti, či ide o vhodný spôsob, ako stráviť rodinnú dovolenku. Pobyt v kempe je pritom skvelá, cenovo dostupná možnosť, ako zažiť dovolenku, ktorá bude baviť aj deti. Existuje pritom pár stratégií, pomocou ktorých môžete premeniť toto outdoorové dobrodružstvo na jedinečný a nezabudnuteľný zážitok pre rodičov i deti. Prečítajte si tipy na ideálnu prípravu v tomto článku.


Príprava

Chcete zažiť kempovanie? Vyskúšajte s deťmi pobyt v stane na záhrade!

Predtým, ako s celou rodinou prvýkrát vyrazíte kempovať, mali by ste si najprv vyskúšať pobyt v stane. Pre deti je totiž vzrušujúce nielen kempovanie vo voľnej prírode, ale aj stanovačka doma na záhrade. Výhodou je, že s takouto zábavou sa spája menej rizík: najmä malé deti sa môžu v noci začať cítiť v stane nepríjemne. V takomto prípade alebo keď sa náhle zhorší počasie, sa môžete kedykoľvek uchýliť zo záhrady do vnútra domu. Ďalšou výhodou je, že budete mať neustále poruke domácu kuchyňu, čo uľahčuje prípravu občerstvenia na stanovanie. Deťom, ktoré kempujú po prvý raz, dodá istotu, keď sa do dobrodružstva zapoja aj rodičia. Vďaka tomu sa kemping stane vzrušujúcim outdoorovým zážitkom pre celú rodinu. Samozrejme, pobytu v stane sa môže zúčastniť aj obľúbená plyšová hračka, ktorá dieťa sprevádza na každom kroku. Prenocovanie v stane si môžete spríjemniť zábavnými aktivitami vhodnými pre deti, ktoré im zároveň pomôžu zahnať strach. Okrem hier si preto nezabudnite pribaliť aj knihu, ktorú si môžete pred spaním s dieťaťom čítať. Väčšie deti môžu spať v stane na záhrade aj bez rodičov, len v spoločnosti kamarátov a kamarátok. Stačí, keď sa vyzbroja vreckovými lampášmi a vhodným oblečením na ochranu pred kliešťami, a môžu sa vydať objavovať okolie alebo celú domácu záhradu.


Výbava

Čo si treba zbaliť na kempovanie?

Je dôležité vopred zistiť, akú výbavu na kempovanie s deťmi budete vlastne potrebovať. Aby sa vám prvá spoločná dovolenka v kempe vydarila, mali by ste myslieť na pár užitočných pomôcok, ktoré by vám pri kempingu rozhodne nemali chýbať. Prejdite si potrebné položky a všetko, čo vám chýba, si zapíšte na nákupný zoznam.

Potrebovať budete:

 • Stan: Absolútny základ príjemnej rodinnej dovolenky v kempe je stan. Nemusí byť príliš veľký, ale zároveň by mal poskytovať dostatok miesta pre celú rodinu. Aj stan pre tri osoby vystačí na prenocovanie malej rodiny s dvomi deťmi, myslite však na to, že pri nepriaznivom počasí budete možno musieť stráviť v stane celý deň. Preto zvážte, či vám nebude viac vyhovovať pohodlnejší väčší stan. Stan musí byť nepremokavý, aby ste pri náhlych prehánkach prečkali noc pekne v suchu. Tip: Nepremokavosť stanu môžete ešte zlepšiť impregnačným sprejom.
 • Karimatka: Izolačná kempingová podložka chráni pred prechladnutím a postará sa o pohodlné ležanie.
 • Spací vak: V závislosti od ročného obdobia a poveternostných podmienok treba prispôsobiť aj výber vhodného modelu spacieho vaku. Spací vak by mal byť vhodný pre výšku dieťaťa, aby mu nebola zima, ale aby sa v ňom ani nepotilo. 
 • Nočné svetlo alebo príručná baterka: V žiadnom prípade nezabudnite na vhodný zdroj svetla na noc. Neznáme zvuky prírody a tma môžu najmä na malé deti pôsobiť strašidelne. Čelová lampa alebo príručná baterka, ktorú si možno zavesiť okolo krku, sú preto praktické pomôcky, napríklad na nočnú návštevu toalety v kempingu.
 • Ochrana pred komármi: Teplé letné noci v kempe obľubujú aj komáre. Pripravte sa na ne vopred a siahnite po účinných odpudzujúcich krémoch a sprejoch. Stan môžete navyše vybaviť sieťou proti komárom.
 • Kempingový varič a občerstvenie: Po celodennom pobyte na čerstvom vzduchu deti určite poriadne vyhladnú. Nezabudnite si preto pribaliť aj výživné snacky pre seba i neposedné ratolesti. Na plynovom variči potom môžete pre celú rodinu pripraviť aj teplé jedlo.
 • Dostatok tekutín: Pripravte si na dovolenku v kempe aj vodu na pitie alebo domáce osviežujúce nápoje, napríklad ľadový čaj alebo jemne sladený ovocný čaj. 
 • Lekárnička a lieky: Pri celodennom šantení vonku sa môže stať, že dôjde aj k úrazom. Pre istotu si preto nachystajte aj základné vybavenie na ošetrovanie rán.

Hľadáte dokonalé snacky na kempingové dobrodružstvo? Prinášame inšpiratívne recepty!


Kemp

Výber vhodného kempu na rodinnú dovolenku

Rodinná dovolenka v kempe je ideálna pre deti v každom veku. Ak však ide o prvé kempovanie s deťmi, mali by ste si s celou rodinou vopred premyslieť, či vyrazíte pod stan, alebo chcete radšej zažiť pobyt v karavane. Ak chcete mať ešte viac pohodlia, vyrazte do kempingu, ktorý má vo svojom areáli okrem miest na parkovanie karavanov aj bungalovy. Ak si nechcete zaobstarať všetko kempingové občerstvenie vlastnými silami, vyberajte kemp, ktorý má aj reštauráciu alebo obchod, v ktorom si môžete nakúpiť všetko potrebné. Pri plánovaní dovolenky v kempe s deťmi v každom prípade myslite na to, aby bol kemping pre ne vhodný, teda aby v ňom bolo napríklad ihrisko, bazén či iné možnosti vyžitia. Existujú dokonca aj špeciálne detské kempy s množstvom príležitostí na hry a rôzne voľnočasové aktivity. Takéto miesto na rodinnú dovolenku bude zárukou, že vaše ratolesti si odnesú vskutku nezabudnuteľné zážitky.